Kloosterzande gaat de hele wereld over 4 Welke coronatest je nodig hebt, hangt af van de reden voor de check Een zelftest is makkelijk, maar heeft uiteraard geen enkele status. Waar moet je heen als je officieel getest moet worden? Er zijn drie aparte groepen aanbieders: de GGD, com merciële aanbieders en de locaties van Testen-voor-toegang. Waar je naartoe moet gaan, is afhankelijk van de reden waarom je je laat tes ten. Laat je je testen vanwege je ge zondheid? Dan ga je naar een van de GGD-teststraten. Dat doe je als je zelf klachten hebt, als je in de buurt bent geweest van iemand met corona of als je terugkomt uit een 'oranje of rood' buitenland. In Zeeland zijn er GGD-teststraten in Goes, Vlissingen, Terneuzen, Hulst, Oostburg, Zierikzee en Sint-Maar tensdijk. De test is gratis. Je kunt zowel online (met je DigiD) als te lefonisch een afspraak maken. Wie positief getest wordt, krijgt een te lefoontje van de GGD in het kader van het bron- en contactonderzoek. De GGD wil in beeld krijgen waar je de besmetting kan hebben opge lopen en welke mensen jij besmet kunt hebben. En om advies te ge ven wat je moet doen na een posi tieve test. De GGD geeft geen zoge heten non-Covid-verklaringen uit die je kunt gebruiken om te kunnen reizen. Reizen Wie naar het buitenland gaat, moet meestal een negatieve coronatest kunnen laten zien. Er zijn tal van commerciële ondernemingen die een door het Rijk erkend Covid- reis-certificaat afgeven. In Zeeland kun je onder meer in Terneuzen, Middelburg, Vlissingen, Goes en Kapelle voor dit doel een test laten afnemen. Voor Tholenaren is Ber gen op Zoom de dichtstbijzijnde lo catie. Check voordat je op reis gaat welke test je moet doen (een PCR- en/of antigeentest) en hoeveel uur maximaal tussen de reis en de test mag zitten. Vaak is dat 72 uur, soms 48 uur. Dat verschilt per land en kan snel veranderen! Deze testen zijn niet gratis. Een standaard PCR- test (ook wel NAAT-test genoemd), waarbij het resultaat binnen 24 uur bekend is, kost meestal 90 tot 100 euro. Een spoed-PCR-test, waarbij je binnen een paar uur het resultaat hoort, komt al snel op 130 tot 150 euro. Voor een antigeentest liggen de bedragen lager, zo rond de 45 euro. Wie vanuit een (zeer)hoogrisico- land - oranje of rood - Nederland binnenkomt kan zich op de vijfde dag na de dag van aankomst gratis laten testen bij de GGD om de drin gend geadviseerde (oranje land) of verplichte (rood land) thuisquaran- taine te kunnen beëindigen. Zon der test duurt die quarantaine tien dagen. Het EK-voetbal is een voorbeeld van een evenement waarbij om een negatieve coronatest wordt ge vraagd. Dat geldt ook voor mensen die al gevaccineerd zijn. Het project 'Testen-voor-toegang' is door het ministerie van VWS opgezet om Er zijn drie aparte groepen aanbieders: de GGD, commerciële aanbieders en de locaties van Testen voor-toegang eerder meer mensen toe te laten tot bijvoorbeeld evenementen, festi vals en voorstellingen. Meer men- sen dan volgens de coronaregels zonder testen zouden zijn toege staan. De overheid heeft hiervoor exclusieve contracten afgesloten met commerciële partijen die de testen verzorgen. Via een app (Co- ronaCheck) op je telefoon kun je je negatieve test laten zien. Deze snelle antigeentest wordt betaald door de overheid en kost je dus niets. Voorlopig is alleen in Mid delburg een Testen-voor-toegang- locatie. Terneuzen en Goes volgen snel en later Zierikzee. Een afspraak maak je via testenvoortoegang.org of de app. Een test van andere com merciële aanbieders telt niet. Die zijn niet gekoppeld aan de app. Marco van Meele gaat al jaren met een groep vrienden uit Klooster- zande naar alle thuiswedstrijden van het Nederlands elftal. Het spandoek - 7,5 meter bij 75 centi meter - nemen ze in een tasje mee naar binnen. ,,Gisteren hebben we het onder een jas verstopt, want we wisten niet zeker of de Uefa het doek zou goedkeuren. Misschien was het wel té groot." De vrienden werd gelukkig niets in de weg gelegd. Om 18.15 uur hing het al op. ,,Het lijkt veel werk, maar het is goed te doen." Op de Facebookpagina van de vriendengroep regende het reac ties. ,,Het spandoek was weer goed te zien", lacht Marco. ,,De gemeente Hulst had het ook gedeeld." Achter de goal Donderdag gaan de mannen het doek weer proberen op te hangen, wanneer Nederland zijn tweede wedstrijd tegen Oostenrijk speelt. Omdat de vrienden al jaren lid zijn van de fanclub van het Nederlands Het spandoek was weer goed te zien. De gemeente Hulst had het ook gedeeld elftal, kunnen ze zelf kiezen in welk vak ze zitten. ,,In de Arena zitten we in vak 125, achter de goal. Helaas za ten we gisteren door de corona maatregelen opgesplitst." Marco gaat sinds 2004 iedere thuiswedstrijd naar Oranje. ,,Toen gingen we nog met een volle bus vanuit Kloosterzande. Nu is de groep wat kleiner. In 2004 ben ik nog naar Nederland-Letland op het EK in Portugal geweest. We zijn ook naar Oekraïne gegaan voor het EK van 2012. En een keer in de twee jaar pakken we een uitwedstrijd mee. We zijn in Stockholm, Istan bul en Londen geweest." Over de kansen van Oranje op dit EK is hij redelijk positief. ,,Tot de wedstrijd van gisteren niet hoor. Maar als de loting een beetje gun stig uitvalt en ze Frankrijk en Duitsland kunnen ontlopen, kun nen ze misschien tot de kwart- of halve finale komen. Maar het zal ze ker niet met twee vingers in de neus gebeuren." De vrienden waren gisternacht om half 2 thuis uit Amsterdam en moesten weer vroeg uit de veren om te gaan werken. Marco heeft het er allemaal voor over. ,,Het was heerlijk om weer in een stadion te zitten. Er waren 16.000 toeschou wers, maar het voelde als een vol stadion." De Kuip Al had liever gezien dat de wed strijd in Rotterdam zou worden gespeeld. ,,Ik ben Ajacied, maar De Kuip is qua sfeer het mooiste sta dion. Dat vinden we allemaal. En het is ook praktischer. Rotterdam is vanuit Kloosterzande toch een uur minder rijden dan Amster dam." dinsdag 15 juni 2021 Waar? Wanneer? En wat kost 't? Of we het nu leuk vinden of niet, inmiddels zijn coronatesten on derdeel van het dagelijks leven. Een jaar geleden kon je pas ge test worden als je naar adem happend het ziekenhuis werd binnengebracht. Vandaag liggen de zelftesten voor een paar euro bij de drogist en de supermarkt. Het testen is uitgegroeid tot een hele bedrijfstak. Theo Giele Middelburg Een Zeeuws-Vlaams dorp van een paar duizend inwoners is sinds zondagavond bekend over de hele wereld. Achter het doel van Oranje-doelman Maarten Stekelenburg hing een meters lang spandoek met de tekst 'Kloosterzande'. ,,Het spandoek nemen we gewoon in een tasje mee het stadion in." Bob Maes Kloosterzande -Marco van Meele J Kijk op de site bij /video Een fan van het Nederlands voetbalelftal laat zich testen in het kader van testen-voor-toegang. In dit geval de EK-wedstrijd tegen Oe kraïne. foto jeroen jumelet anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32