3 v- m 1 Kwallensoep ZEELAND 3 Echte kwallen, medusen en ribkwallen éi - - --- t">- mWM „Elke kwal heeft een eigen voortplantings- cyclus. De piek - wan neer de kans het grootst is om volwassen exempla ren aan te treffen - ver schilt per soort. Het kwal- lenseizoen begint in april met de zeedruif, daarna volgen de oorkwal (piek in juni), de haarkwal (juli), de kompaskwal (augustus) en de zeepad denstoel (oktober), die je nog tot in november kunt aantreffen." ,,Ze kunnen niet echt zwemmen. Het zeewater voert hen mee. Bij wind vanuit het land naar de zee (oostenwind) ontstaat er een onderstroom waar door ze aanspoelen. De bovenste laag water wordt door de oostenwind van het land af geduwd, de laag daaronder wordt daardoor juist naar het land toegetrokken. En in die laag zitten de kwallen. In water zonder stroming kunnen ze een beetje hun koers bepalen door het ritmisch samentrekken van het scherm ('de hoed'). Nederlandse kwallen kunnen wel in vloed uitoefenen op de richting waarin ze gaan: naar beneden, naar boven of horizontaal met de stroom mee.'' tentakels met netelcellen: harpoenachtige cellen die gif in je huid kun nen schieten bij aanra king. De oorkwal en de zeepaddestoel ste ken niet, maar toch is het beter niet in je ogen te wrijven als je er een hebt aangeraakt. Dat kan dan irriteren. De Kompaskwal, en met name de blauwe haar kwal en gele haarkwal kunnen behoorlijk sterk steken. Zuidelijke kwal len zijn veel gevaarlijker. Berucht (want ze zijn po tentieel dodelijk) zijn ku buskwallen als de Aus tralische zeewesp. Maar ook het Portugees oor logsschip (eigenlijk een hele kwallenkolonie) kan gevaarlijk zijn. ,,Ze vormen een belang rijke voedselbron voor an dere zeedieren. Recent onderzoek toont aan dat er veel meer dieren zijn die zich met kwallen voe den dan vroeger werd ge dacht. Ze zijn in hun na tuurlijke omgeving heel gracieus en bijzonder sierlijk. In Japan worden kwallen daarom als huis dieren gehouden in speci ale aquaria. Sommige soorten kwallen lichten prachtig op als er in het donker vanaf de zijkant licht op valt.'' „Kwallen hebben geen ogen, maar wel lichtzin- tuigen. Ze hebben geen hart, bloed, hersenen, ogen, oren, maar wel een mond. Die mond functio neert als ingang (voor voedsel) en uitgang (af valstoffen) tegelijk. Met hun tentakels kunnen kwallen voedsel naar hun mond brengen. De li chaamsholte functioneert als 'maag'.'' ,,Het zijn neteldieren dus nee: die eet een vegetariër niet. In Aziatische landen worden kwallen wel ge geten, vaak met marinade, want van zichzelf hebben ze niet veel smaak. Er is ook ziltige kwalpudding. In 1997 werd alleen al in Tokio ruim 350 ton eet bare kwal omgezet. Dat zijn overigens wel andere soorten dan die bij ons aanspoelen.'' ,,Een kwal bijt niet, maar schiet bij aanraking met zijn netelcellen een soort 'harpoentjes' af, gevuld met een irriterende stof. Sommige van die netel cellen blijven op je huid liggen en staan op scherp. Ze kunnen alsnog 'afgaan' als je over je huid gaat wrijven. Het is beter om de netelcellen van je huid te schrapen met bijvoor beeld een bankpas of ze te verwijderen met een pin cet. Onderdompelen in nog net verdraagbaar heet water kan ook helpen; de hitte breekt namelijk de eiwitten van het gif af. De volkswijsheid dat azijn of urine helpt, klopt niet al tijd. Voor 'Nederlandse' kwallen geldt dat azijn en ammonia (urine) de klachten zelfs kunnen verergeren.'' ifSTYPEN De Vlissingse zee- H zwemster Conzuela Brink ligt in de zomer soms vijf dagen per week in het water. Vo rige week nog, 8 kilo meter in anderhalf uur. En opeens had ze een kwallenbeet pak ken, precies tussen de badmuts en de bril in. ,,Je merkt het pas ach teraf, als je een scherpe prikkeling voelt." Nu zwemt ze nog in wetsuit, maar zo langzamerhand be gint het water weer 'warm' genoeg te wor den om in badkleding te zwemmen. En hoe het is om ddn in een kwallensoep te belan den, weet ze inmid dels ook: „Overal glib berige dingen langs je lichaam, echt niet leuk meer. Die keer ben ik er ook uit ge gaan. Gelukkig was het geen erg stekerige soort." KEN UW KWAL - ::4 dinsdag 15 juni 2021 Pies niet over kwallenbeet - - Ondine van der Vleuten Vlissingen 1 Wanneer loop ik de meeste kans een kwal tegen het lijf te lopen? 2 Hoe komt het dat ze vaak massaal aanspoelen? Biologe Julia van Bei- num van Stichting Ane moon (ANalyse Educa tie en Marien Oecolo- gisch ONderzoek). Steken ze alle maal? Kwallen hebben 4Valt er nog iets goeds te zeggen over kwallen? 5 Waar zitten hun ogen, oren en mond? 6 Kun je kwallen eten? Ook als ve getariër? 7 Wat kun je doen tegen kwallenbe- ten? De echte kwallen zoals de oorkwal, de zeepaddenstoel, de kompaskwal, de blauwe haarkwal en de gele haar kwal) zijn groter dan 5 centi meter en schijfvormig. De medusen (onder meer lampenkapje en het zeldzame Ikea-lampenkapje - geen grap) zijn niet groter dan 3 centimeter en schijfvormig. De eivormige tot langwer pige ribkwallen (als zeedruif, de invasieve Amerikaanse rib kwal en de komkommerkwal) zijn eigenlijk helemaal geen kwallen. Ze kunnen niet ste ken. Conzuela Brink weet wat het is om in een kwallensoep te zwemmen. foto jan brink "O Exoten Onlangs dook in het Veerse Meer de Japanse kruiskwal op. Geen 'Neder landse' kwal, maar een exoot die sinds 1960 terrein ver overd heeft in de Europese kustwateren en voorkomt in het Goese Meer, de Ooster- schelde, het Grevelingenmeer en het Veerse Meer. Het dier tje is een paar centimeter groot maar zijn steek kan ver velende gevolgen hebben: al lergische reacties, spierkram pen, zwellingen van de keel en druk op de borst. Bij heftige reacties kan zelfs ziekenhuis opname noodzakelijk zijn. Een andere, niet-stekende, exoot is de Amerikaanse ribkwal, die in Grevelingenmeer, de Oos- terschelde en de Wester- schelde voorkomt. Reuzen De grootste Neder landse soort is zeepadden stoel of bloemkoolkwal, met een hoed tot wel 90 centime ter doorsnede. De gele haar kwal kan zelfs twee meter doorsnede worden, maar dat is dan in de noordelijke wate ren. Hier blijven ze zo'n 50 tot 80 centimeter. De blauwe haarkwal is met 30 centime ter doorsnede toch ook in drukwekkend. De kleinste Eu ropese soort is het zeedruifje van een paar centimeter. Parasieten Om een aange spoelde kwal beter te bekij ken, kun je het aangespoelde dier in een glazen pot met water doen. Misschien zie je dan wel kwalvlooien, 12 milli meter grote parasieten met grote, groene ogen. Ze leven - vooral bij de zeepaddenstoel - op of onder de hoed en eten daar voedselrestanten en ge slachtscellen van hun gast heer. Blauwe haarkwal (Cyanea lamarckii). FOTO MARION HAARSMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31