Wes en Raf Nationaal Festivals nationaal 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV ZOMER CONCERTEN Het klinkt ons als muziek in de oren: vanaf eind deze maand mogen we weer festivals en concerten bezoeken. Een negatieve test of een vaccinatiebewijs volstaat voor een ouderwets avondje vertier. Waar kunnen we ons precies op verheugen, op én naast het podium? Als ze daar zo zitten in hun jackies en polo shirts, zou je ze makkelijk kunnen aanzien voor een stel goedgebekte vertegenwoordi gers van douchekoppen. Of servicemonteurs die oude dames te hulp schieten als de lift in hun ap partementencomplex weer eens kuren vertoont. Volkomen tevreden met hun stationwagen voor de deur, een stacaravan op de Veluwe en als op hun verjaardag de stoelen in een kring staan, rond de bakjes Johma-salade en een kratje bier. Kortom, doodnormale gasten, net als u en ik thuis voor de buis. Geen oud-internationals die door hun ex-vrouwen Sylvie en Yolanthe een half leven in de internationale jetset achter de rug heb ben. En toch zijn ze dat laatste óók. En dat maakt het juist zo grappig. Ik heb het natuurlijk over Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart, zonder twijfel het kleurrijk ste duo uit de analistenstal van Studio Europa van de NOS. We zijn pas een paar dagen onderweg met het EK voetbal, maar deze Peppi en Kokki zijn wat mij betreft nu al een gouden greep te noemen. Ze spreken de taal van het volk en brengen een beetje lucht en gezelligheid in de nabeschouwin gen van de NOS, die het bij voorgaande toernooien vaak midden hielden tussen een slaapverwekkend college hogere voetbalkunde en hemeltergend saaie tv. Waar De Oranjezomer de voetbalkantine representeert, is Studio Europa met Wes en Raf de camping. Twee mannen die de dag doornemen voor hun caravan, biertje erbij, plaagstootje over en weer en ouwehoeren maar - dat sfeertje. Geen ellenlange, zogenaamd diepzinnige be schouwingen, al hebben ze ook zo hun mening in de zich voortslepende discussie over 5-3-2 of 4-3-3. Nee, het is nuchterheid troef. En niet alleen op voetbalgebied. Dreigt er een grafstemming te ont staan in de studio omdat er - vanzelfsprekend - aandacht is voor de situatie van Christian Eriksen? ,,Als de Denen vonden dat ze weer konden gaan voetballen, mag hier de lach er ook weer in'', vond Rafael. Al duurde het toen nog best een poos voor die lach er ook daadwerkelijk weer was. Maar hij kwam wél. Eén moment dreigde het bij de keurige NOS zaterdagavond zelfs nog platter te worden dan bij VI. Het gesprek kwam op het geschnabbel van beide heren voor Toto en Lidl, waardoor ze het nieuwe testbeeld vormen van de Nederlandse tv. ,,Als je een paar keer schijtdat moet je ergens vandaan halen, hè'', pareerde Raf. Presentator Henry Schut verschoot bijna van kleur. Hij mom pelde iets over 'nettere taal'. Ik dacht nog: ja NOS, dat krijg je met van die volksjongens. Pas later rea liseerde ik me dat Van der Vaart het natuurlijk over 'scheidt' had. Dat jetsetverleden van die gas ten, je vergeet het zo makkelijk als je ze ziet. Quote van de dag Ik weet niet hoe ik gitaar moet spelen, maar het maakt me geen zak uit Dramaserie over familie Smith: geen plaat meer Iggy Pop naar Tivoli De festivals zijn het lastigst te organiseren, vandaar ook dat er al veel waren afgelast voor dit jaar. Pinkpop bijvoor beeld overwoog wel verplaat sing naar het najaar, maar wilde per se de grote interna tionale acts meeverhuizen. Een band als Pearl Jam neemt een festival op in een grotere tour en is daardoor amper flexibel. Festivals die er wel in slagen door te gaan, al dan niet dank zij een verschuiving: Lowlands (20-22 augustus, Biddinghui zen), Down the Rabbit Hole (een week later op dezelfde lo catie), Tuckerville (11 septem ber in Enschede) en Paaspop (3-5 september in Schijndel). Zij hebben voornamelijk Ne derlands aanbod. Of de popu laire Zwarte Cross (23-26 sep tember, Lichtenvoorde) door gaat, is nog steeds niet zeker. Los van het boeken van de ar tiesten is het ook een hele klus om alle vergunningen op tijd te regelen en daarbij moeten ook alle leveranciers in staat zijn tijdig hun spullen te leveren. Dancefestivals zijn aan de ar tiestenkant flexibeler; dj's sle pen geen heel gevolg met zich mee. Veel dancefestivals staan nog gewoon in de agenda, waaronder Mysteryland, Dance Valley, AMF, State of Trance en ADE. Waar het met internationale acts nog allemaal langzaam op gang komt, gaan de artiesten in Neder land los. Op groot en klein formaat. Zo zijn er talrijke clubtours van onder anderen Doe Maar, Maan, Suzan Freek, Snelle en Rolf Sanchez. Waar Ziggo Dome de meeste grote in ternationale acts wegkaapt, richt Ahoy zich op Nederlandse artiesten. Beste Zan gers Live bijvoorbeeld, op 10 en 11 septem ber. Ook André Hazes, Chef Special, Way- lon, Di-Rect (foto) en The Analogues spe len in Ahoy, waar De Toppers het jaar uit luiden met hun hysterische kerstshows. Tom Jones (foto) is de eer ste internationale artiest van naam die na de coronacrisis een eigen op treden verzorgt. De inmid dels 81-jarige Britse zanger staat op 6 september in de Ziggo Dome. Wie hoopt op pakweg Paul McCartney in het Goffert Park moet ge duld betrachten, de grote in ternationale acts - in het bij zonder de Amerikaanse - durven het nu nog niet aan. De voorbereidingstijd is voor hen (te) kort en boven dien gelden niet in elk land dezelfde regels. Niettemin is dit najaar al het een en ander te verwach ten vanuit het buitenland. In het oog springt het concert van Dua Lipa in de Ziggo Dome op 5 oktober. De 25-ja- rige Britse zangeres heeft in de pophoek tijdens haar Fu ture Nostalgia Tour nauwe lijks concurrentie. Andere acts die in de Ziggo Dome neerstrijken, zijn Alanis Mo- rissette (31 oktober), Elbow (3 oktober), Nothing but thieves (12 november), Sim ply Red (14/15 november) en Nightwish, de Finse metal- band van Floor Jansen (22/23 november). Komen er nog verrassin gen aan? Waarschijnlijk niet veel, maar mogelijk zien we de Spice Girls eind dit jaar nog langskomen, om hun 25- jarig bestaan te vieren. Een zelfportret met deze quote van Nirvana-frontman Kurt Cobain le verde ruim 281.000 dollar op bij een veiling in Beverly Hills T <J4 Lu TELEVISIE KRO-NCRV komt deze zomer met het nieuwe twintig- delige familie drama Swanen- burg. De serie is vanaf maandag 26 juli te zien op NPO 1. De serie verhaalt over de rijke familie Praal. Na de dood van een vrouw wordt de familie meege zogen in een web van intriges en verraad. MUZIEK De kans is groot dat het nieuwe album van The Cure het laatste is, denkt zanger Robert Smith (62). ,,Ik kan dit absoluut niet nog een keer doen'', vertelt hij in The Sunday Times. ,,Het nieuwe materi aal is erg emoti oneel.'' Wan neer het eerste album sinds 2008 verschijnt, is nog onbe kend. MUZIEK De Ameri kaanse punk rocker (74) Iggy Pop geeft op 22 juni 2022 een concert in TivoliVreden- burg in Utrecht. Iggy Pop, onder meer bekend van hits als Lust For Life en The Passenger, zal nummers spe len uit zijn hele oeuvre. Ook hits van zijn band The Stooges komen voorbij. dinsdag 15 juni 2021 FOTO ANP Alexander van Eenennaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24