hh m plus tv gids Jeremy Clarkson: gelukkig op een Erik Dijkstra en Natasja Gibbs zomerduo bij Op1 MEDIA CULTUUR 23 ezeten naast de hout kachel in een van de vertrekken van zijn boerderij bewijst Je remy Clarkson (61) dat hij nog steeds heerlijk genadeloos uit zijn slof kan schieten. De voormalige Top Gear-pre- sentator rilt van de kou, laat hij via de Zoomverbinding meteen weten. ,,Het heeft hier dagen achtereen geregend. Zelfs de vloer is ondergelopen. Niemand van de cameracrew slaagt erin om deze kachel goed aan de praat krijgen. Ik word omringd door embryo's! Hoe is het weer trouwens in Nederland?" Inmiddels is Clarkson wel gewend aan tegenslag op zijn landgoed in Chadlington bij Oxford, dat hij tien jaar geleden kocht voor een slordige 4 miljoen pond (4,5 mil joen euro). Nadat zijn beheerder er een jaar geleden de brui aan gaf, vatte de presenta tor, ondanks een schreeuwend gebrek aan kennis en vaardigheid, het plan op om zelf maar zijn boerderij te runnen. Het leek hem wel een romantisch idee, bovendien levert dat soms hilarische televisie op, zo als blijkt uit de serie Clarkson's Farm, die op Amazon Prime wordt uitgezonden. In het begin gaat alles mis. Om te begin nen met de impulsieve aanschaf van een enorme tractor van het luxe automerk Lamborghini, een kolos die veel te groot is voor het werk op het toch imposante land goed van Clarkson. Het monster past niet eens in zijn schuur. ,,Het was een Europees model, dus alle Engelse land bouwvoertuigen pasten niet op de trek haak. Bovendien was de handleiding in het Duits, dus daar kon ik ook niet mee over weg.'' Radeloos Los van de enorme investeringen in zaai goed, schapen en hulpkrachten plus het onvoorspelbare Britse weer kreeg Clarkson ook te maken met de strenge regels voor het boerenbedrijf. ,,Ik werd daar in het be gin gek van. Het zijn allemaal voorschrif ten van de EU. Ik mocht mest en zaden niet in dezelfde schuur bewaren. Begrijp me goed: ik was fel gekant tegen de brexit, maar toch blijven die bureaucratische maatregelen van het Europese vasteland ook gelden voor de Engelse boeren. Daar kan een mens echt radeloos van worden." Na zijn stunts in het autoprogramma Top Gear gooit Jeremy Clarkson het roer om: een tv-serie over zijn ervaringen als beginnend boer op zijn landgoed bij Oxford. Zijn eerste aanschaf: een gigantische Lamborghini-tractor. Aanvankelijk werd met enige scepsis geke ken naar het agrarische project van Clark- son, die in zijn succesprogramma's Top Gear (uitgezonden door de BBC, waar hij door zijn opvliegende karakter de laan uit werd gestuurd) en de opvolger The Grand Tour liet zien over een cynisch gevoel voor humor plus een gezonde dosis sensatie zucht te beschikken. ,,Veel mensen verwachten misschien dat ik in deze serie het landleven en de bewo ners te kijk probeer te zetten. Geen sprake van! Ik zet vooral mezelf voor aap. Ik ben gewoon een overenthousiaste stedeling die bijna alles verkeerd doet. Gelukkig heb ik een aantal goede adviseurs en hulpjes om me heen, zoals Caleb, een 21-jarige knecht die nergens van onder de indruk raakt. Zelfs niet van mij. Hij zet me vaak op mijn nummer als ik weer een blunder maak. Terecht.'' Zwaar overdreven Als herenboer krijgt Clarkson ook nog te maken met de corona-uitbraak die de werkzaamheden op zijn landgoed dwars boomt. Zelf werd hij positief op het virus getest, wat in de Engelse media breed werd uitgemeten. ,,Het is allemaal zwaar over dreven door de Britse tabloids. Ik ben een dag of zeven in quarantaine gegaan. Het stelde mij in staat om alle James Bond films achter elkaar te bekijken. Maar mijn leven is niet in gevaar geweest, hoewel ik door mijn leeftijd en rookgedrag van vroe ger wel tot de risicogroep behoor.'' Inmiddels heeft de televisiecoryfee het boeren aardig onder de knie. Hij verkoopt de producten van zijn land in een winkeltje op het erf. Hij zegt inmiddels redelijk quitte te spelen met zijn onkosten en opbreng sten. ,,Maar ik kan er niet van leven. Ik moet dus gewoon mijn televisieprogramma's en quizzen presenteren, zoals de Britse versie van Who wants to be a millionaire? en nieuwe afleveringen van The Grand Tour. Maar ik kan je een ding verzekeren: er bestaat voor mij nu geen groter geluk dan op een tractor mijn land om te ploegen. Dat is een heerlijk gevoel dat alleen boeren her kennen. Maar er is wel een voorwaarde: er mag niets misgaan, want ik heb mijn portie tegenslagen hier wel gehad.'' De omroep was in de reguliere talkshow op twee avonden verte genwoordigd, maar nam afscheid van de vrijdagavond met Paul de Leeuw en Astrid Joosten. BNNVara vult de maandag avond tijdens de zomer anders in dan bijvoorbeeld de EO, waar Margje Fikse en Kefah Allush twee maanden lang Tijs van den Brink en Giovanca Ostiana vervangen. BNNVara zal de komende periode (tot 5 juli) nog Hugo Logtenberg en Sophie Hilbrand aan tafel heb ben. Daarna komen Gibbs en Dijkstra pas in actie. Hoe de om roep de maandagavonden daarna én in het nieuwe televisieseizoen Gibbs is vooral bekend van de radio, Dijkstra presenteerde al eerder bij Op1 gaan invullen, is nog niet bekend. Deze invulling staat los van de ingreep van BNNVara om Sophie Hilbrand na de zomer De Voor avond te laten presenteren, om en om met Khalid Kasem. De invul ling met Gibbs en Dijkstra was al de bedoeling. Natasja Gibbs is vooral bekend van de radio. Eerst als correspondent op de Caribi sche eilanden en sinds het najaar van 2020 als presentatrice van De Nieuws BV, waar zij het stokje overnam van Renze Klamer. Dijk stra was, samen met Willemijn Veenhoven, host van Op1 toen de talkshow begon (januari 2020) en deed het een klein jaartje. Hij pre senteert (vanaf 2018) ook Per Se conde Wijzer. dinsdag 15 juni 2021 GO Media&Cultuu r tractor Ab Zagt M 'Boer' Jeremy Clarkson op zijn landgoed. FOTO STEPHANIE HAZELWOOD Clarkson's Farm is sinds vorige week op Amazon Prime Video te zien. Natasja Gibbs en Erik Dijkstra gaan deze zomer namens BNNVara invallen als presenta tieduo bij Op1. De twee zijn vanaf maandag 12 juli vier keer aan de beurt aan de talkshow tafel, zo bevestigt BNNVara des gevraagd. Dennis Jansen Eric Dijkstra en Natasja Gibbs. fotos bnnvara

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23