21 Beste sport is zwemmen HT VAN TV'S. Vraag het onze specialisten duursporten dan voor explosieve sporten als bodybuilding of sprin ten.'' 7. Een week ziek? Dag spieren! Al na een week ziek in bed of han gen op de bank nemen je spieren met 15 procent af. ,,Dat gaat snel'', zegt Van de Vijver. ,,Onze spieren bestaan bij een voortdurende wissel werking tussen opbouw en afbraak. Als je je spieren niet gebruikt, vindt afbraak plaats en het kost veel tijd om dat weer goed te maken. In die eerste periode van ziek zijn, verlies je het meeste spierweefsel.'' 8. Spieren blijven bewegen als je slaapt Hoeveel spieren precies actief blij ven als je slaapt, durft Van de Vij ver niet te zeggen, maar het zijn er behoorlijk veel. ,,Niet alleen blijven je hart en longen natuurlijk gewoon werken, maar elk mens beweegt on gemerkt vrij veel in zijn slaap, zelfs de stille slapers. Dat voorkomt name lijk doorligplekken, houdt de door- stroming van je bloed op gang en zorgt ervoor dat er geen zenuwen afgekneld raken.'' 9. Buikspieren vormen het centrum We moeten meer aandacht beste den aan de dieperliggende buik spieren. Die zorgen voor je core stabi lity: het goed kunnen verplaatsen van krachten en bewegingen. ,,Rennen, schieten, trappen zijn bewegingen vanuit je centrum. Die dieperlig gende buikspieren, die langs en over elkaar heen lopen, zijn essentieel voor evenwicht, krachtverdeling en de efficiëntie van je bewegingen.'' Daarom is het belangrijk die te trainen, wat je al kunt doen door bij het tandenpoetsen op één been te staan. ,,Als je core niet goed getraind is, moeten andere spieren dat com penseren en ontstaan klachten, zoals bij de hamstrings en liezen. Ook veel rugklachten komen daarvandaan. Je buikspieren beschermen je wervel kolom tegen stoten en schokken.'' Mijn dochter heeft herpes gehad. Haar vriend is alert, hopelijk verlaat hij haar niet COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Hoe belangrijk is zelfkennis in een liefdesrelatie? RELATIEFILOSOOF Hoe kan ik het rookgedrag van mijn team aankaarten? GO DINSDAG 15 JUNI 2021 De gespierde mens is verschenen bij Balans (€22,50). We zitten te veel en compenseren dat met een paar keer per week een uurtje fit ness. Hoge intensi teit, lage frequentie. Dat moet andersom, zegt Van de Vijver. ,,Als je kijkt naar de mensen die 100 jaar worden, zijn dat dege nen die veel bewegen, maar met een lagere intensiteit. Hardlopen zorgt voor grote krachten op je spieren, pezen en gewrichten. Een marathon rennen? Doe het liever niet; je spieren gaan er een beetje kapot van. Fiet sen en vooral zwem men zijn veel gezon der. Bij zwemmen ge bruik je al je spieren, het is goed voor je core en het is een tamelijk blessurevrije sport. De sport die de meeste spierkracht vergt, is langlaufen." Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl Dat is een lastige situatie voor je dochter en haar vriend, en voor jou als ouder. Het herpesvirus blijft altijd in het lichaam aanwezig, ook als er geen klachten zijn, en het kan door seksueel con tact en zoenen worden overgedragen. Dat haar vriend om die reden voorzich tig is, is begrijpelijk. Je dochter hoeft zich dat niet per soonlijk aan te trekken. Zij heeft duide- JAN DROST Een jongeman van 23 ver telde me eens over zijn voorbije liefdesrelatie. Hij vroeg zich af in hoeverre hij zijn ex-vriendin eigenlijk kende toen ze een relatie kregen. Ik zei dat we vaak verliefd worden op iemand die in feite een vreemde voor ons is. We beginnen dus eigenlijk met een on bekende aan een relatie. 'Ik kende haar inderdaad niet', zei hij. 'Maar wat ik nog bizarder vind: ik kende mezelf ook niet. Ik was 18 toen die relatie ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Bij acties tegen bepaald ge drag richten we ons vaak op de begrippen 'niet', 'geen' en 'minder'. Terwijl ons brein liever wordt geprikkeld met woorden als 'wel', 'belo ning' en 'perspectief'. Belonen op inzet werkt beter dan op resultaat. Zo stimuleer je de waar den in plaats van de doelen, en dat zet aan tot meer ac tie. Een mooi voorbeeld is het lijk jouw hulp en ondersteu ning nodig om er ontspan nen mee om te gaan en om zelfvertrouwen te krijgen. Het is goed dat je er voor haar bent. Wat haar vriend gerust kan stellen is dat de kans op overdracht kleiner is als je geen klachten hebt (blaas jes, jeuk) en je veilig vrijt. En niet iedereen krijgt ver schijnselen bij een besmet ting. Het is een ziekte waar mee goed te leven valt. Het is aan je dochter en haar vriend om dit onderwerp samen goed te bespreken en afspraken te maken die voor allebei goed wer ken. Ze kunnen manie ren vinden om zo vei lig mogelijk te vrijen. Misschien hebben ze behoefte aan profes sionele begeleiding van een coach voor seksualiteit of sek- suoloog. begon. Wie was ik eigenlijk?' Zijn vraag doet me denken aan een uitspraak van Ayn Rand, een filosoof van wie ik geen fan ben vanwege haar heiligverklaring van de ego- istische mens, maar hiermee heeft ze een punt: 'Om 'ik hou van jou' te zeggen, moet je eerst weten hoe je 'ik' moet zeggen'. Als we 'ik hou van jou' zeggen, gaat de aandacht meestal volledig uit naar de ander, naar de 'jou' van wie we houden. Maar wie is die 'ik' die het zegt? Zonder 'ik' is er geen 'hou van jou', geen liefde. Zonder 'ik' is er zelfs geen relatie. Een liefdes relatie kan dus niet zonder die 'ik', die zichzelf kent, of daar in ieder geval naar streeft. Japanse bedrijf Piala Inc. Medewerkers die niet roken worden beloond met zes ex tra vrije dagen. Hun visie: deze medewerkers zijn pro ductiever, omdat ze niet steeds van het bureau weg lopen voor rookpauzes. Door met je medewerkers te bespreken over wat zij als beloning zien voor produc tief werken, ontstaat intrin sieke motivatie, met resul taat. Bekijk wel hoe je team het energie- peil goed houdt, als er geen rookpau zes (meer) zijn. Want drie uur ach tereen achter een scherm zitten, be vordert de produc tiviteit niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21