GEZOND Negen weetjes over onze spieren Ik hielp mensen met een burn-out, en zat er zelf ook tegenaan TJ tweakers WE WETEN NIKS VAN OPSTELLINI MAAR WEL ALLES VAN INSTELLIN 20 René Diekstra Ze zijn de hele dag voor ons aan het werk, maar wat weten we nou over ons spieren? In zijn boek 'De gespierde mens' verza melt huisarts Steven van de Vijver (43) de nieuwste inzichten. CHECKTWEAKERS.NET/SPORTZOMERVOOR EEN ONAFHANKELIJK OVERZIC e zorgt heel goed voor je cliënten, maar niet voor je- i zelf. Dat gaat ooit mis'', zei een wijzere collega eens tegen me. Dat was nota bene in een peri ode dat ik als psychothera peut verbonden was aan een herstellingsoord voor overspannen mensen. Ik zat dus zelf dicht tegen over spannenheid of burn-out aan. Dat wist ik wel, maar ik wilde het niet weten. Ik voelde me schuldig als cliënten om hulp vroegen en ik weigerde Ik vond haar feedback ook vervelend. Je wilt als psy choloog niet zelf tekort schieten op een gebied waarop je juist anderen helpt. Maar veranderen is moeilijk. Hulpverzoeken van cliënten weigeren vond ik lastig, ook als die konden wachten of als ze niet tot mijn takenpakket behoor den. Dan voelde ik me schuldig en had het idee dat ik de ander tekortdeed. Als ik al weigerde, kwam ik er daarom vaak op terug. En dat is niet stoer maar slap, soms onverantwoord zelfs. 'Ja' zeggen was een ge woonte geworden zonder dat ik dat doorhad. En elke René Diekstra kreeg ooit een wijze les van een collega over zichzelf, toen hij dreigde overspannen te raken. Terwijl dat toen juist zijn vak was, om anderen er mee te helpen. gewoonte die je wilt door breken gaat aanvankelijk gepaard met spanning. De onvermijdelijke verande ringsspanning. Als je die spanning niet als zodanig herkent, maar er juist het etiket op plakt dat je iets niet goed hebt ge daan, dan val je vrijwel ze ker terug in je oude ge woonte van 'ja' zeggen. En zo laat je je agenda, je werk last en -lust vooral door an deren bepalen. Hét recept voor een burn-out. Mijn collega heeft me voor de poorten van die burn out weggesleept. Op de eer ste plaats door me bij her haling in te peperen dat niet alleen in de internationale politiek, maar ook in het persoonlijke leven het be waken van grenzen een cru ciale opgave is. De talloze thuiswerkers als gevolg van de pandemie weten daar in middels alles van. En vervolgens wreef ze me vaak m'n eigen uitspraak in: ,,Ben jij niet degene, René, die zei: 'Leefje leven als het bewonen van een huis met vijf kamers. Een werk- rela tie-, gezondheids-. vrije- tijds- en een spirituele of zingevingskamer. Zorg er voor dat je dagelijks in elke kamer tenminste even en over langere tijd gezien een aanzienlijke hoeveelheid tijd doorbrengt, en bewaak de grenzen tussen je kamers goed'. Het is toch hopelijk je eer te na om niet zelf te praktiseren wat je preekt!'' c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl VIVIAN DE GIER 1. Een mens heeft maar 583 spieren Ook al zijn we beslist niet het klein ste wezen op aarde, toch hebben we in verhouding weinig spieren. Zelfs een kleine slang heeft er al 10.000 tot 15.000, en alleen al de slurf van een olifant bestaat uit 148.000 spiertjes. De mens? Die heeft er 583. Van de Vijver: ,,Voor mij was het een eyeopener dat we als mens eigenlijk weinig fysieke vaardigheden hebben. We kunnen niet het hoogst springen, het hardst rennen of goed zwemmen. Voor onze overleving moeten we het hebben van onze intelligentie en slim gebruik van gereedschap." 2. De helft van je gewicht bestaat uit spiermassa We hebben drie soorten: de gladde spieren, de dwarsgestreepte spie ren en de hartspieren. De gladde spieren functioneren autonoom, denk aan de darmen en longen. Ook onze huid bevat tal van gladde-spier- deeltjes: kippenvel bijvoorbeeld ont staat spontaan. Qua oppervlakte heb ben de gladde spieren een groot aan deel in onze spiermassa, maar qua gewicht is het dwarsgestreepte spier weefsel het grootst. ,,De bovenbenen, bilspieren, kuit spieren, grote borstspieren en de grote rugspieren zijn echt grote bief stukken. Wat zelfs mij als huisarts verrast is hoe belangrijk onze spieren zijn, ook voor je stofwisseling en vet- verbranding. Omdat de helft van je lichaamsgewicht bestaat uit spier massa, gaat de hele machine pas aan de gang als je die aan het werk zet.'' 3. De kaak heeft de sterkste spier, het oor de kleinste Niet de grote spierbonken zoals bil en bovenbeen, maar de kaakspier is, gemeten naar kracht per vier kante centimeter, het sterkst. Vol gens Van de Vijver kan dit spiertje wel 4000 Newton in beweging bren gen - dat is 400 kilo. De kleinste spier is de stijgbeugel- spier in je oor. ,,Die is maar 5 milli meter, maar heeft een belangrijke functie: bij plotseling hard geluid trekt dat spiertje in een reflex samen, waardoor het slakkenhuis wordt be schermd tegen gehoorschade.'' 4. Ons gezicht is het meest gespierde lichaamsdeel Ons gezicht telt 57 spieren, waar van 28 die dienen voor gezichtsuit drukkingen. Daarmee is dit het meest gespierde lichaamsdeel. ,,Veel andere dieren hebben nauwelijks mimiekspieren, maar volgens de leer van survival of the fittest - de best aan- gepasten - is het voor ons als sociaal wezen van levensbelang om allerlei gezichtsuitdrukkingen te kunnen la- ten zien. We hebben geen mooie staart of kleuren; wij kunnen op zeer gedetailleerd niveau emoties tonen.'' 5. De tong is de meest veelzijdige spier Als je kijkt maar wat-ie allemaal kan, is de tong de meest veelzij dige spier. Proeven, trekken, draaien, kussen, eten, jagen, zweten. Voor ons is de tong essentieel voor spraak en sociale interactie, voor honden is de tong belangrijk voor de warmteregu- lering en een kameleon vergaart er zijn voedsel mee. De tong is de enige spier waar geen huid omheen zit en waarbij je direct de spier ziet. Hoewel het één spier lijkt, zijn het er eigenlijk acht. ,,Een tong moet al lerlei vormen kunnen aannemen om klanken te genereren. De verschil lende spieren binnen die ene grote spier kunnen door samenspel de juiste posities aannemen om nuances in klank en volume te geven.'' 6. Gespierdheid is genetisch bepaald Het aantal spiervezels staat gro tendeels vast bij je geboorte. ,,Na- tuurlijk kun je met trainen in de sportschool meer spieropbouw krij gen. Maar de verdeling tussen explo sieve en minder explosieve spieren is voor een deel biologisch bepaald. De meeste mensen zijn geschikter voor DINSDAG 15 JUNI 2021 GO 'Train je diepe buikspieren, die zijn essentieel'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20