41 €49,50 Centrale bank ziet economie sneller groeien dan verwacht £)M. 18 Leiden; stad van hofjes, molens en monumenten Vrees voor chaos Schiphol Strop dreigt voor Unilever Operatie geslaagd, patiënt genezen. Dat concludeert de Neder- landsche Bank na ruim een jaar steunbeleid om de economische gevolgen van corona op te vangen. Peet Vogels Amsterdam De Nederlandse economie is de coronaklap alweer bijna te boven. Voor dit en volgend jaar wordt weer stevige groei verwacht. ,,Het steunbeleid om de crisis te bestrij den is absoluut effectief geweest'', zegt Olaf Sleijpen, directeur mo netaire zaken en financiële stabili teit bij De Nederlandsche Bank (DNB). De 80 miljard euro steun die de overheid heeft uitgegeven, is dus niet voor niets geweest. Waar schijnlijk wordt dit jaar al de hele coronakrimp van de economie goedgemaakt. Het goede nieuws is dat de belastingbetaler deze keer niet hoeft op te draaien voor de steun. Ondanks de uitgave van de pandemiemiljarden staan de over heidsfinanciën er nog goed voor. ,,Er is geen noodzaak om te bezui nigen'', zegt Sleijpen. Werkloosheid Alle seinen staan op groen, vooral dankzij de succesvolle vaccinatie campagne. Daardoor kunnen de contactbeperkende maatregelen sneller van tafel. ,,We zien dat de economie sneller groeit dan we eerder dachten'', zegt Sleijpen. ,,Dat zorgt voor meevallers, zowel voor de overheidsfinanciën als op de arbeidsmarkt.'' Het aantal banen stijgt weer, maar toch verwacht DNB dat ook k de werkloosheid gaat stijgen. ,,Dat komt doordat meer mensen zich als werkzoekende zullen melden als de kans op een baan toe neemt'', aldus Sleijpen. En het aanbod aan arbeidskrachten zal groter zijn dan het aantal nieuwe banen, dus stijgt de werkloosheid volgend jaar. In 2023 zal die weer dalen. De lonen zullen maar gematigd Het beleid om de crisis te bestrijden is absoluut effectief geweest stijgen, denkt DNB. Maar daar is niet iedereen het mee eens. Werk geversvereniging AWVN wijst er in het jongste cao-bericht op dat de lonen de laatste maanden juist sneller stijgen. In mei was de loon stijging bij nieuwe cao's gemid deld 2,2 procent. ABN Amro-econoom Piet Riet man wijst ook op de stijging van de startsalarissen in de horeca. Die sector kan moeilijk aan personeel komen en betaalt al hogere lonen om mensen te krijgen. Dat effect zou de komende maanden in meer sectoren zichtbaar kunnen wor den. Ook sectoren als catering, de it, de bouw en de transportsector kampen met personeelsgebrek. De lonen zouden weleens harder kunnen stijgen dan algemeen wordt gedacht. Een andere ongewisse factor is het aantal faillissementen. Tot nu toe daalt het aantal faillissemen ten, dankzij de steunmaatregelen. DNB verwacht dat meer bedrijven failliet gaan als de overheid stopt met stimulering. En dat laatste is al dit najaar mogelijk, vindt de centrale bank. De economie kan wel op eigen kracht herstellen. ING kwam vorige week met een onderzoek dat liet zien dat de stij ging van het aantal faillissemen ten waarschijnlijk heel beperkt blijft. Dat betekent dat minder mensen hun baan verliezen en de werkgelegenheid op peil blijft. ,,Het risico op een golf aan faillis sementen neemt af'', zei Marieke Blom, hoofdeconoom Nederland bij ING. Klimaat Nu het ergste leed geleden is - al houdt DNB nog een slag om de arm omdat je het nooit weet met het virus - kan de overheid zich weer gaan bezighouden met nieuw beleid. Daarbij moet in de eerste plaats gekeken worden naar het klimaatprobleem, vindt DNB. ,,Daarna moet de huizenmarkt worden aangepakt. Die is nu volle dig vastgelopen. En de arbeids markt moet worden hervormd'', aldus Sleijpen. Het voordeel VANAF Golden Tulip en Tulip Inn Leiden Centre (3*/4*) arrea dinsdag 15 juni 2021 w1213 SIC1KH1Ï PC SCHIPHOL Werknemers op Schiphol vrezen voor chaos als het vliegverkeer weer op gang komt na de versoepeling van de coro- naregels, zegt vakbond FNV. Tijdens de coronacri sis zijn veel beveiligers, af- handelaars en buschauf feurs naar huis gestuurd. Daardoor dreigt een perso neelstekort, maar ook is veel ervaring op de lucht haven verdwenen. FNV vreest dat dit tot meer inci denten leidt. Schiphol stelt dat er genoeg mensen in dienst zijn om de toename van het vliegverkeer in goede banen te leiden. ROTTERAM Levensmidde lenconcern Unilever moet in Brazilië mogelijk miljar den betalen. De belasting dienst van het land claimt in totaal 2,9 miljard euro. Een groot deel daarvan zou zijn vanwege vermeende belastingontduiking in het land bij een herstructure ring in 2001. Daarnaast lopen er nog voor 648 mil joen euro aan rechtszaken in het land rond belasting kwesties. Die gaan onder meer over het al dan niet dubbel betalen van belas ting. Volgens Unilever is de kans klein dat de belasting autoriteiten hun gelijk krij gen, maar er is volgens het bedrijf ook geen garantie dat de claim van tafel gaat. DNB: geen noodzaak voor extra coronabezuinigingen Winkelend publiek in de Koopgoot in Rotterdam. De economie veert na de crisis weer snel op, dank zij de steun- pakketten. FOTO BART HOOGVELD - Olaf Sleijpen, DNB iJ NORMAAL €105,-P.P. - - 'i m - -f 1 Laat je betoveren door de veelzijdige stad Leiden. Wist je dat er maar liefst 2800 monumenten zijn en dat vrijwel de gehele binnenstad monumentaal erfgoed is? Natuurlijk kun je ook uitstekend winkelen, want de langste winkelstraat van Nederland is hier te vinden. De stranden van Noordwijk en Katwijk zijn in slechts 10 minuten bereikbaar! Leiden is Leuk hè? Inhoud arrangement: 1 of 2 x overnachting 1 of 2 x uitgebreid ontbijt lx 3-gangen diner Gebruik van WiFi Prijs TULip Inn Leiden (3*) 2-daags: vanaf 49,50 p.p. tot 74,50 p.p. 3-daags: vanaf 79,00 p.p. tot 109,00 p.p. Prijs Golden TUlip Leiden (4*) 2-daags: vanaf 54,50 p.p. tot 79,50 p.p. 3-daags: vanaf 84,00 p.p. tot 119,00 p.p. "Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Toeslag alleengebruik: 6 30,- p.n. Toer.bel.: 2,50 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,95. Geldig t/m 13 maart 2022. Zie marrea.nl voor alle prijzen. v y hotelai hotel arrangementen Bestel nu op pzc.nl/mar2109 of bel Marree op 0571-27 77 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18