Scheidend premier Israël was geen bruggenbouwer, vinden deskundigen NIEUWS 15 Benjamin Netanyahu was in totaal vijftien jaar premier van Israël. In die periode heeft hij een grote stempel op het land gedrukt. Dat had zijn goede kanten, maar ook zijn slechte. Elke keer als hij in Israël is, ziet hij het om zich heen: hijskranen, bouw putten, nieuwe gebouwen, dure hui zen. ,,Op bepaalde punten is het een heel modern land", zegt Bram Wal let, historicus aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. ,,En daar heeft Netanyahu zeker aan bijgedragen. Israël is onder zijn be wind, zeker in zijn tweede periode (van 2009 tot nu), een economisch power house geworden. Hij heeft de economie omgevormd naar Ameri kaans model, met de nadruk op de vrije markt. Er was veel aandacht voor de grote bedrijven en de kans rijke startups." Sociaal falen Daar zit echter ook een schaduwkant aan, zegt Wallet. Netanyahu is er vol gens hem niet in geslaagd dat 'enorme' succes eerlijk te verdelen over de samenleving. ,,Ga de arme wijken maar eens in. Daar schrik je van. Toen hij aantrad in 2009, waren die verschillen er ook al, maar hij had de mogelijkheid er iets aan te doen. Die kans heeft hij niet gegrepen. Hij heeft op sociaal gebied echt gefaald." Dat ziet ook Anne de Jong, antro poloog en Midden-Oostenkenner van de Universiteit van Amsterdam. ,,De kloof tussen arm en rijk is enorm gegroeid. Zijn economisch beleid was goed voor de elite, maar niet voor de gewone mensen. Het 'trickle-down-effect' waarop hij ge hoopt had (minder belasting voor be drijven, zodat die meer kunnen in vesteren, zodat uiteindelijk de hele maatschappij daarvan profiteert), heeft duidelijk niet gewerkt. Dat heeft hem nu de kop gekost. Ook Is raëliërs stemmen uiteindelijk met hun portemonnee. De huizenmarkt is bijvoorbeeld een ramp. Het is net Amsterdam. Als je kunt kopen, zit je goed. Zo niet, dan heb je een pro bleem. Veel jongeren wijken uit naar de bezette gebieden, omdat ze daar nog wel een huis kunnen betalen. 'Ik wil hier niet wonen', hoor je dan, 'maar ik kan niet anders'." Typisch Netanyahu Ook een andere tweedeling in de Is raëlische samenleving is onder Neta nyahu alleen maar groter geworden. Aanvankelijk was hij nog voorstan der van de zogenaamde tweestaten- oplossing voor het Palestijns/Joodse conflict (zowel voor de Palestijnen als de Joden een eigen staat binnen de grenzen van het huidige Israël), maar dat is nu wel anders. Er is nie mand die daar nog over praat, met name doordat Israël de laatste jaren gewoon door is blijven bouwen op de Westelijke Jordaanoever. De Jong: ,,Het is duidelijk: twee staten zijn niet meer mogelijk. De Joden willen alles." Het heeft als onvermijdelijk gevolg dat de verschillen tussen Joden en Palestijnen groter en groter worden, zegt De Jong. Kijk maar eens naar de wet die het Joodse karakter van de staat Israël moet versterken. ,,Een Joodse huisbaas of werkgever mag mensen weigeren of ontslaan alleen omdat ze Palestijnen of Druzen (een religieuze gemeenschap) zijn. Dat heeft Netanyahu erdoor gedrukt. De tegenstellingen zijn heel erg open nu." Wallet ziet dit ook. Typisch de stijl van Netanyahu, vindt hij. ,,De man is geen bruggenbouwer. Door contras- ten sterk aan te zetten, tussen Joden en Arabieren maar ook tussen links en rechts of tussen gelovig en secu lier, heeft hij zichzelf scherp neerge zet. Daardoor laat hij een verdeeld land achter. Dat is niet echt iets om trots op te zijn, zou ik zeggen." Open vizier Een andere erfenis van de zondag avond vertrokken premier is te vin den, of juist niet, in de civil society, het maatschappelijk middenveld. ,,Dat is onder Netanyahu erg ver kleind", zegt De Jong. Zo ligt volgens haar de vrije pers onder vuur. Neta nyahu zou bijvoorbeeld een media bedrijf hebben willen bevoordelen in ruil voor positieve berichtgeving. Hij ontkent, maar de rechtszaak daarover loopt nog. ,,En alle non-gouverne mentele organisaties die door bui tenlandse overheden worden ge sponsord, mogen niet meer in Israël werken. Dat zijn toch vaak linkse or ganisaties." Eén ding moet De Jong 'koning Bibi' nageven: hij streed met open vi zier. ,,Je hoeft bij hem niet te raden naar wat hij bedoelt. Hij is wat dat betreft erg eerlijk. Het was onder zijn bewind ook helemaal duidelijk waar Israël stond." Het is een flink rijtje: geen vredes onderhandelingen met de Palestij- nen; erg fel naar Iran toe; goede ban den met rechtse populisten (premier Narendra Modi van India, de Ameri kaanse president Trump en de Hon gaarse leider Viktor Ortón); de deur staat open voor handel, maar niet voor discussies over mensenrechten; enzovoort. ,,De schijn werd niet meer opgehouden." Invloedrijke vrienden Blijven over de rechtszaken die hem nog boven het hoofd hangen, onder meer wegens corruptie en fraude. Die zouden nog wel eens roet in het eten kunnen gooien als het gaat om een terugkeer. Ach, zegt De Jong: ,,Ik kan me bijna niet voorstellen dat hij de gevangenis in moet. Er is bewijs genoeg, maar hij rolt al twintig jaar jaar van het ene schandaal naar het andere. Bovendien heeft hij erg in vloedrijke vrienden." dinsdag 15 juni 2021 Benjamin Netanyahu spreekt het parlement toe voorafgaand aan de stemming over de nieuwe regering. foto getty images 'Netanyahu laat een verdeeld land achter' Mark van Assen Rotterdam Dolblije Israëliërs vieren de uitslag in een fontein. foto afp Uitzinnige betogers op Rabin Square in Tel Aviv. foto afp Vreugde bij een poster van Netanyahu in Tel Aviv. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15