Gevangen dissident 'heeft spijt van kritiek' 12 NIEUWS Boswachters extra alert tijdens broedseizoen, al maakt dat ze niet geliefd Op hun route langs natuurge bieden in de zuidoosthoek van de provincie Utrecht komen boswachters Addy de Borst en Rutger Zweers veel bezoekers tegen, die niet allemaal even blij zijn met hun bezoek. Zoals drie meisjes die bij Rhenen in een ui- terwaarde aan het zonnen zijn, nét in een gebied waar het niet mag. Ze worden vriendelijk verzocht Ik kan het niet maken hen niet te bekeuren en een ettertje dat langs scheurt, wel hun id-kaarten te laten zien en te verkassen naar een gebied waar je wel in de zon mag liggen. Twee hebben hun id-kaart niet bij zich en proberen iemand thuis er een foto van te laten maken. Van de ene wordt uiteindelijk alleen de naam en het adres genoteerd. Daarna moeten ze vertrekken, maar dat doen ze zó traag dat het geduld van de twee boswachters danig op de proef wordt gesteld. ,,In dit vak moet je geduld hebben. Die meisjes proberen van hun pro bleem ons probleem te maken, maar daar prikken we snel genoeg doorheen", zegt Rutger Zweers, die lang genoeg meeloopt en alle smoezen wel eens heeft gehoord. De Borst is een buitengewoon opsporingsambtenaar (boa) bij het Utrechts Landschap, Zweers is dat voor de provincie Utrecht. Zij tre den op tegen loslopende honden, mountainbiken buiten de routes, paardrijden buiten ruiterpaden, maar ook tegen stroperij, illegale (drugs-)afvaldumpingen en cros sers. De twee boswachters zijn niet uit op het uitdelen van bekeurin gen, maar kunnen soms niet an ders. Bezoekers moeten zich aan de regels houden, want de natuur is te kostbaar. ,,Net als parkeer- wachters krijgen wij veel scheld woorden naar ons hoofd", zegt De Borst. ,,Dat zijn we gewend. Toch is er een groot verschil met men sen op straat. Die kunnen de hulp inroepen van de politie en die staan er binnen een paar minuten. Als wij ergens in een bos staan, kunnen we moeilijk zeggen bij de derde boom links. Vaak staan we er alleen voor." In dat geval is kennis en inzicht van belang. De Borst zag een visser met levend aas langs de Rijn. Iets wat bij wet verboden is. ,,lk zag al direct dat het een man was die wel eens agressief zou kunnen wor den. Dan roep ik om assistentie. Met meer mensen sta je sterker. Dan wordt zo'n man ook minder snel boos." In tegenstelling tot De Borst draagt Zweers een pistool aan zijn gordel. Dat heeft hij tegen stro pers. ,,Die kunnen heel agressief zijn en maken soms ook gebruik van vuurwapens. Dan kan het wel eens gevaarlijk worden. Wij signa leren veel. Maar ik heb deze eigen lijk nog nooit gebruikt." Scooter Daarbij valt een bekeuring voor twee jonge meisjes in het niet. De twee zitten op een scooter op een pad waar het niet mag. Kort daar voor was hen door een handhaver al gezegd dat ze het pad lopend moesten verlaten. De boswachters zien ze toch rijden. De tieners pro beren de boete nog weg te praten, maar deze keer laten De Borst en Zweers het niet bij een waarschu wing: 65 euro boete. „Misschien is het zielig, maar ze waren gewaar schuwd. Ik kan het niet maken hen niet te bekeuren en een etter tje dat hier langs komt scheuren, wel. Als hij erachter komt, heb ik veel trammelant. Voor de wet is ie dereen gelijk, maar toegegeven, het is wel eens lastig." ANP Minsk Roman Protasevitsj werd gisteren opgetrommeld om op een perscon ferentie van het ministerie van Bui tenlandse Zaken opheldering te ge ven over de gedwongen landing eind mei van een vliegtuig van Ry- anair dat over Belarus heen vloog met hem als passagier. Op het vliegveld werd hij samen met zijn vriendin uit het toestel gehaald en vervolgens gevangengezet. Minsk betoogt dat het vliegtuig als gevolg van een bommelding moest landen en de aanhouding van Protasevitsj rechtmatig was. De affaire heeft tot grote verontwaar diging geleid, onder meer in de Eu ropese Unie. Het vliegtuig vloog van Griekenland naar Litouwen. Velen geloven niets van de bom melding en stellen dat het bewind in Belarus het vliegtuig feitelijk heeft gekaapt om de dissident Pro- tasevitsj bij de tussenlanding op te kunnen pakken. Protasevitsj wordt in de stijl van de showprocessen in de voormalige Sovjet-Unie opgevoerd en loofde begin deze maand de autocratische leider Aleksandr Loekasjenko. Hij bekende met spijt opgeroepen te hebben tot protesten in Belarus. Daar ontstond vorig jaar grote on rust na de omstreden herverkie- W Tegenstanders van Loekasjenko spreken schande over mediamomenten zing van Loekasjenko, die meer dan een kwart eeuw aan de macht is. ,,Het gaat goed met me. Niemand heeft me geslagen, niemand heeft me aangeraakt'', zei de 26-jarige dissident gisteren op de persconfe- rentie. ,,Ik begrijp dat ik niet alleen de staat, maar ook het land schade heb toegebracht. Nu wil ik alles in mijn macht doen om de situatie weer recht te zetten." Tegenstanders van Loekasjenko spreken schande over dergelijke mediamomenten. Een adviseur van oppositieleider Svetlana Ticha- novskaja noemde de opgepakte dis sident een gijzelaar die nu als een soort 'trofee' wordt opgevoerd. 'Dit is geen persconferentie', schreef op positielid Franak Vjakorka op Twit ter. 'Het is een tafereel uit de wer ken van Kafka of Orwell.' dinsdag 15 juni 2021 GO Bekeuren doen ze liever niet, maar soms móeten ze wel Het is volop broedseizoen in de natuur. Dat betekent extra controles voor veel boswachters om recreanten weg te houden van broedgebieden, maar begrip is er lang niet altijd. Bernie van Unen Utrecht - Rutger Zweers, boswachter De boswachters voeren controles uit langs de Nederrijn. foto's william hoogteyling De gevangen Belarussische journalist Roman Protasevitsj heeft in Minsk verklaard 'dat hij zich goed voelt' en niet wordt gedwongen met de autoriteiten mee te werken. Zijn aanhangers geloven hier niets van. 'Het is een tafereel uit de werken van Kafka of Orwell.' De gearresteerde Roman Pro- tasevitsj zegt 'dat het goed met hem gaat'. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12