'Proces moet zege van Suu Kyi uitwissen' EUWS 11 ,,Beste reizigers, de intercity naar Rotterdam Centraal vertrekt van spoor 8.'' Na een kwart eeuw introduceert NS een nieuwe stationsstem. Mededelingen voor reizigers worden vanaf morgen uitgesproken door stemactrice Karin van As. Ruim tachtig uur bracht ze afgelopen jaar door in de studio voor de stati- onsomroep. ,,Echt ontzéttend veel", lacht Karin van As. Haar eerste op dracht: het perfect uitspreken van alle ruim vierhonderd stationsnamen op diverse manieren. Ze zet haar sta tionsstem op: ,,Kijk 'de trein naar Amsterdam Centraal' klinkt dan an ders dan 'de trein naar Amsterdam- Amstel'. In het eerste voorbeeld ligt de klemtoon op de A van Amster dam, in het tweede op Amstel. Ook de positie in een zin maakt verschil voor de intonatie." Van As moest ook diverse buiten landse stations uitspreken. ,,Daar za ten enkele Poolse stationsnamen bij, ik ben daarvoor gecoacht." Daarna volgden alle mogelijke andere berich ten. Het resultaat van alle noeste arbeid is morgenochtend eerst op Leiden Lammenschans en Soest-Zuid te ho ren, later die dag volgen 35 andere stations. Daaronder Arkel, Ede Cen trum, Hengelo Gezondheidspark, Roodeschool en Zwolle Stadshagen. Allemaal kleine stations met één spoor, zo kan NS testen of alles goed werkt. Later dit jaar volgen alle loca ties in Nederland. Hoe wordt iemand stationsom- roepstem? De queeste begon met de wens voor een moderner omroepsys teem, vertelt NS Hoofd reisbegelei- ding Tim van Leeuwen. ,,Ons oude berichtensysteem is bijzonder in flexibel. Zodra we een nieuw trein station openen of een nieuwe mede deling nodig hebben, moeten we te rug de geluidsstudio in." De nieuwe passages moesten vervolgens ge mengd worden met berichten die sinds 1996 door de huidige stations- stem, stemactrice Tuffie Vos, waren ingesproken. Met de moderne text- to-speech technologie van nu kan dat veel eenvoudiger. Geschreven berich ten vallen zo in spraak om te zet ten. Het omarmen van de moderne technologie vormde een geschikt moment om een nieuwe stem te zoe ken, die daarvoor als basis dient. Een gespecialiseerd bureau deed de zoektocht voor de spoorwegen, Karin van As was één van de stemacteurs die auditie deden. ,,De ideale stati- onsstem moet functioneel zijn, ver trouwen wekken, passen bij de sfeer van stations en goed verstaanbaar zijn", doceert Van Leeuwen. Uiteindelijk kwam de in Goes gebo ren en getogen Zeeuwse als beste uit de bus. Haar ultieme examen vormde een neurologisch onderzoek, waarbij testpersonen een hersenscan onder gingen terwijl Van As' stem klonk. ,,We wilden absolute zekerheid dat onze keuze juist was. Het gaat hier wel over de nieuwe stationsstem, die dagelijks overal te horen valt." Het MRI-onderzoek bevestigde het gevoel. ,,Karins stem verzachtte ne gatieve emoties bij reizigers. Dat is exact wat we zoeken, want treinme- dedelingen zijn vaak niet positief." Van As noemt de uitkomst 'eervol' en kan zich erin vinden. ,,Ik heb een betrouwbaar klinkende stem en kan een rottige boodschap op een prettige manier overbrengen. Vandaar dat ik vaak voor infocampagnes word ge vraagd." Zelf rolde de 56-jarige Zeeuwse geleidelijk in het vak. Ze be gon in de jaren 90 als musicalster en speelde in successen als Cabaret met Willem Nijholt en was in Cats de un derstudy van één van de hoofdrol spelers. Omdat ze in musicalland de top net niet haalde, richtte ze zich op acteren voor de overheid en stemac- teren. Vrouw Met Van As blijft de stationsstem een vrouw. Volgens NS Hoofd reisbege- leiding Van Leeuwen is dat toeval. Ook Van As noemt vrouwen niet per se geschikter. ,,Er zijn genoeg man nen met een warme, betrouwbare stem. Neem acteur Jacob Derwig, rond corona hoor je hem veelvuldig op tv en radio." Doet Derwig na: 'Heb je klachten die passen bij corona? Blijf thuis en laat je testen.' Straks klinkt Van As' stem dage lijks op vierhonderd NS-stations. ,,Het zal een apart gevoel geven me zelf straks te horen. Ik ben mijn leven lang al een fervent treinreiziger." Of Van As net als voorganger Tuffie Vos ook 25 jaar stationsstem blijft, durft Van Leeuwen niet te zeg gen. „Duidelijk is wel dat je niet te vaak wilt wisselen", zegt hij. ,,We doen dit voor de lange termijn, een stationsstem moet verder niet te veel opvallen." De voormalige winnares van de Nobelprijs voor de Vrede (in 1999) zit sinds de coup van februari in huisarrest. Op de eerste procesdag, er volgen er nog meer, werd ze ver gezeld door advocaten die ze tot nu toe slechts drie keer heeft gezien. Voor de militaire rechtbank in de hoofdstad Naypyitaw moet ze zich verweren tegen vijf aanklachten. Zo zou Aung San Suu Kyi (75) een natuurrampenwet hebben overtre den door het negeren van coronare- gels tijdens haar campagne vorig jaar. Ook wordt ze verdacht van op ruiing en het illegaal invoeren en gebruiken van walkietalkies. In vol gende rechtszaken wordt ze be schuldigd van het schenden van de geheimhoudingsplicht en van cor ruptie. Haar advocaat Khin Maung Zaw noemt met name de laatste be schuldiging 'absurd' en 'onge grond'. ,,Ze mag dan haar gebreken hebben, maar corrupt is ze zeker niet." Volgens hem was zijn cliënt tijdens deze eerste procesdag niet helemaal lekker ('kiespijn'), maar lette ze wel goed op. Als de militai ren hun zin krijgen, kan ze voor vele jaren achter de tralies verdwij nen. En dat is volgens de advocaat pre cies de bedoeling: ,,Ze willen haar voorgoed uit de politiek houden." Ook mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch is die me ning toegedaan. ,,De militairen wil len haar grote verkiezingszege van vorig jaar uitwissen", aldus een woordvoerder. ,,Ze willen zich er van verzekeren dat ze zich nooit meer kandidaat stelt." Aung San Suu Kyi zat al meer dan zestien jaar in huisarrest voordat ze in 2016 premier werd. Zowel in My anmar als in de rest van de wereld werd ze gezien als een heldin. Toen ze eenmaal de leiding had, viel ze met name in het buitenland van haar voetstuk tijdens de massale vervolging van de rohingya. Dat is een islamitische bevolkingsgroep die door de militairen hardhandig het land werd uitgejaagd. Ze wei gerde die acties te veroordelen, ook toen ze verscheen voor het Interna tionaal Strafhof in Den Haag. In Myanmar zelf is ze nog steeds erg populair. Toen de militairen op 1 februari de macht grepen (volgens hen omdat er fraude was gepleegd bij de verkiezingen), gingen dui zenden mensen de straat op. Daar bij vielen zeker 860 doden en wer den bijna vijfduizend mensen ge vangen genomen. dinsdag 15 juni 2021 Na kwart eeuw galmt op 400 treinstations een andere stem David Bremmer Goes Karin van As is stemactrice. Haar stem wordt gebruikt voor reizigersmede delingen op alle trein stations. FOTO MARLIES WESSELS In Myanmar is het proces be gonnen tegen ex-president Aung San Suu Kyi. Vier maanden geleden werd ze afgezet na een militaire staatsgreep. Ze wordt onder meer beschuldigd van corruptie en het overtreden van coronaregels. Mark van Assen Rotterdam/Myanmar Aung San Suu Kyi hoorde vijf aanklachten aan. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11