'Geregeld niet genoeg informatie' 9 Dit is een lastig verhaal, vinden Jasper en Femke zelf ook. Ze zijn geen corona-ontken ners, begrijpen het nut van vaccinatie. Anne- miek deed ook haar best om geen corona op te lopen. Ze hield afstand, knuffelde niet met haar kleinkinderen, was blij toen ze geprikt kon worden. Maar toen, dat plotselinge overlijden. En de moeizame weg die de nabestaanden moeten afleggen om antwoorden te krijgen. Jasper: ,,Je moet alles zelf doen, weerstand overwin nen, terwijl ik denk: als je een bevolking massaal vaccineert en er gebeurt zoiets, dan wil je het als overheid en medische weten schap toch juist tot op de bodem uitzoeken?'' Organen in orde De patholoog die het lichaam van Annemiek onderzocht, concludeerde dat ze geen corona had, er met haar organen niets mis was en ze nog altijd vrij was van kanker. Alleen de uit slag van het onderzoek naar de hersenen moet nog binnenkomen. ,,Als daar wél iets afwijkends te zien is, weet je nog niets, want dan moet je dat weer verder onderzoeken. Dat moeten we alleen allemaal zelf regelen.'' Misschien is er een relatie met de diarree, de bijwerking die hun moeder had in de da gen na haar immuuntherapie, oppert Jasper. ,,Het kan toch dat ze daardoor licht was uit gedroogd en de vaccinatie een afweerreactie opwekte die haar het verkeerde zetje gaf?'' Statistici kunnen gaten schieten in het ver haal van broer en zus. Overlijden na vaccina tie komt voor, maar niet vaak, en dan nog vooral bij echt oude mensen. Een verhoogd aantal overlijdens bij (ex-)kankerpatiënten is tot op heden ook niet geconstateerd, zegt Liesbeth de Vries, hoogleraar medische on cologie in Groningen (zie kader). Onderzoe ken tonen bovendien aan dat de vaccins de kans op ziekenhuisopname en sterfte door het virus met indrukwekkende percentages reduceren. Dat biedt Jasper en Femke geen verlichting of rust. Is het aantal gemelde overlijdens na vaccinatie bij bijwerkingencentrum Lareb (tot nu toe 381) wel een juiste weergave van de werkelijkheid, vragen ze zich af. ,,Wie zegt dat iedereen zich meldt, vooral als art sen je ontmoedigen?'' Ze hebben een gesprek gehad met Lareb. Jasper: ,,Dat was op zich goed, ik denk ook echt dat zij onafhankelijk hun werk doen. Maar ook zij gaan het overlij den van onze moeder niet onderzoeken." Anti-coronakamp De dood van hun moeder had voorkomen kunnen worden, denken ze. Bijvoorbeeld door te wachten met vaccineren totdat de diarree voorbij was. ,,De oncoloog heeft zich niet bemoeid met de vaccinatie. Dat zou toch standaard moeten gebeuren?'' De gebeurtenissen zorgen voor twijfels over de coronavaccinatie. Jasper: ,,Niet omdat we tegen vaccinatie zijn, maar omdat we willen weten wat er is gebeurd, en omdat we vinden dat er beter met dit soort signalen omgegaan moet worden.'' Femke: ,,We mer ken dat als je dit verhaal vertelt, je meteen in het anti-coronakamp terecht lijkt te komen. We zijn geen corona-ontkenners, maar ook niet meteen volgzame schapen.'' De boodschap, aan wie het aangaat: ,,Neem ons verhaal serieus, scheep ons niet zomaar af', zegt Jasper. ,,Ik vind dat je die verant woordelijkheid hebt als medische wereld en als overheid.'' BIJWERKINGENCENTRUM maandag 14 juni 2021 tot op de bodem uitzoeken' Femke en Jas per willen weten of er een verband is tussen de dood van hun moeder en het corona- vaccin dat zij een dag eerder kreeg. FOTO ARIE KIEVIT Annemiek van Eck is een van de 381 mensen die bij bijwerkingen centrum Lareb zijn geregistreerd als over leden na coronavacci natie. Overlijden na vaccinatie betekent niet dat een bijwerking van het vaccin de oor zaak is van het overlij den, benadrukt Lareb- directeur Agnes Kant. Volgens het bijwerkin gencentrum overleden 249 mensen van 80 jaar en ouder, 97 personen tussen de 65 en 79 jaar en 33 onder de 65 jaar. Van 2 personen is de precieze leeftijd niet be kend. De meeste meldin gen van overlijden gin gen over het vaccin van Pfizer/BioNTech, in to taal 301. Dit is het meest gebruikte coronavaccin. Er zijn in Nederland nu meer dan 11 miljoen coronaprikken gezet. Kant stelt dat bij een groot deel van de mel dingen de onderliggende rt «Kam «imt" Agnes Kant. foto jan RULAND VAN DEN BRINK gezondheidsproblemen de meest voor de hand liggende verklaring zijn voor het overlijden. ,,Bij een aantal meldingen droegen bijwerkingen mogelijk bij aan het ver slechteren van een al kwetsbare gezondheids situatie of sluimerende onderliggende conditie, al dan niet door hoge leeftijd. Het gaat dan om bekende bijwerkingen zoals koorts, misselijkheid en algemene malaise.'' Drie patiënten die zijn gevaccineerd met Astra- Zeneca overleden na de zeldzame complicatie van trombose in combi natie met een laag aantal bloedplaatjes. Verder is er geen patroon van klachten te ontdekken die wijzen op een andere ernstige bijwerking, meldt Kant. Wel erkent ze dat Lareb geregeld niet alle infor matie krijgt die bruikbaar is om de oorzaak van overlijden of andere bij werkingen te achterha len. ,,Er wordt bij overlij den vaak ook geen ob ductie gedaan. Dat maakt het lastig voor ons om goed inzicht te krijgen.'' Het is moeilijk aan te geven hoeveel overlij- dens zijn voorkomen door de vaccinaties. Wel steeg tussen januari en april het aantal besmet tingen, terwijl het aantal sterfgevallen door co rona sterk afnam. Dat duidt erop dat het prik ken van ouderen - die het meeste risico lopen om aan het virus te over lijden - effect had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9