tv -4- JL k China expliciet terechtgewezen tijdens top 8 NIEUWS ir O Mg£rnfJl Minivakantie in Makkum 3- en 4-daags GEVACCINEERD OVERLEDEN^ De moeder van Jasper en Femke van Eck is een van de 381 mensen die geregistreerd staan als 'overleden na coronavaccinatie'. De zoektocht naar de precieze oorzaak verloopt heel stroef. 'Nergens een alarmbel afgegaan' De leiders van de zeven belangrijk ste westerse industrielanden had den een volle agenda in de Engelse badplaats Corbis Bay. Het heetste hangij zer was het aantal vaccins dat de rijke G7-landen (de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Canada, Japan, Italië, Frankrijk en Duitsland, aangevuld met de Euro pese Unie) zouden schenken aan de arme landen. De teller bleef uitein delijk steken op een miljard. Dat aantal zong al een tijdje rond, maar het was onduidelijk of het ook eer dere beloftes omvatte of dat het juist om een miljard extra ging. Het bleek om het eerste te gaan. Het is de bedoeling dat de doses het komende jaar worden verdeeld. Volgens de Wereldgezondheidsor ganisatie WHO zijn er elf miljard doses nodig om het tij te keren. Er kwam meer ter tafel: vooral Afri kaanse landen krijgen 100 miljard dollar om hun infrastructuur en economieën te versterken. Het project kreeg de naam Build Back Better for the World (Betere weder opbouw voor de wereld). Ze ont vangen dat geld niet alleen omdat ze het hard nodig hebben, maar ook om tegenwicht te bieden aan de Nieuwe Zijderoute van China. Dat land investeert eveneens miljarden in (arme) landen om er voor te zorgen dat Chinese goede ren zo soepel mogelijk de westerse markten bereiken. China leent die landen enorme bedragen, die ze maar moeilijk kunnen terugbeta len. Zo blijven ze in de invloeds sfeer van Peking. In niet mis te verstane taal werd China verder tot de orde geroepen wat betreft 'respect voor funda mentele vrijheden'. Met name de behandeling van de Oeigoeren, van wie velen volgens mensen rechtenorganisaties in werkkam pen slavenarbeid moeten verrich ten, en de antidemocratische druk op Hongkong zitten de G7 dwars. Volgens de Amerikaanse president Joe Biden is China nooit eerder zo expliciet terechtgewezen. Hij noemde het 'pure winst'. China, niet aanwezig in Corbis Bay, toonde zich niet onder druk: ,,De mondiale politiek wordt niet bepaald door een klein groepje landen'', klonk het vanuit Peking. Tegenvaller Het was een tegenvaller dat er tijdens de top geen concrete afspra ken zijn gemaakt over het stoppen met kolencentrales. Milieuorga nisaties hadden hier hun hoop op gevestigd, omdat het gebruik van kolen in de industrie een van de belangrijkste oorzaken is van de opwarming van de aarde. Wel gaat de G7 geen geld meer geven aan kolenprojecten die niet gebruikma ken van technieken waarmee CO2 kan worden opgeslagen. ,,Dit is zeer teleurstellend'', re ageerde Greenpeace-directeur Jen nifer Morgan. ,,Dit was het moment waarop de G7 historisch leider schap kon tonen. Ze hebben echter een enorme leegte achtergelaten.'' Ook hier wreekt het zich dat China niet tot dit selecte clubje behoort. Het land produceert meer dan een kwart van alle broeikasgassen. Boek nu op marrea.nl of bel 0571-277744 Annemiek van Eck (74) uit Breda ging op maandag 19 april tennissen en fietste daarna naar de GGD-vaccinatielocatie voor haar eer ste prik. Opgetogen stuurde ze een selfie naar haar zoon en dochter. Later volgde een appje: 'Als ze je het vaccin 's nachts zouden geven, zou je het niet eens merken.' Die nacht over leed Annemiek, in haar slaap. Zoon Jasper vond haar de volgende avond. Meteen gingen de gedachten naar de vaccinatie. ,,Dat leek ons logisch'', zegt Jasper. Zus Femke knikt. De snel opgeroepen schouwarts leek die avond in de ogen van de twee minder op zoek naar oorzaken. Femke: ,,Toen we zeiden dat we goed onderzocht wilden hebben wat er is gebeurd, begon ze over de transportkosten. Ze re ageerde heel afwerend.'' Ook de huisarts leek later in een gesprek vooral uit te willen leggen dat het overlijden van hun moeder hoogst waarschijnlijk toeval is, en dat het weinig zin heeft om te zoeken naar een verband met de vaccinatie. Zo voelt het althans. Jasper: „Uiteinde lijk heeft de huisarts wel geregeld dat een patholoog het overlijden onderzoekt. Maar het is toch raar dat je zo veel tegenwerking krijgt?'' Voorgeschiedenis Annemiek had zeker haar medische voorgeschiedenis. Ze was genezen verklaard van borstkanker, maar kreeg nog immuuntherapie, de laatste behandeling was vijf dagen voor de vaccinatie. Als gevolg daar van had ze last van diarree. ,,Mensen die dit lezen denken misschien: een oudere vrouw, ex-kankerpatiënt, zo iemand kan overlijden. Maar onze moeder was echt weer fit en le venslustig. Ze heeft veel voor onze vader moeten zorgen, die is afgelopen januari over leden. Nu had ze echt weer zin om er wat van te maken. En dat deed ze ook.'' ONCOLOOG maandag 14 juni 2021 PC M Actievoer ders op een strand in Corn wall dragen maskers van de leiders van de G7. Ze vra gen aandacht voor de terug houdendheid van het wes ten om de arme landen te helpen met vaccins. foto afp G7: miljard vaccins voor arme landen De G7 gaat het komende jaar een miljard coronavaccins be zorgen bij de armere landen. Tij dens een driedaagse top in het afgelopen weekend was er ook veel kritiek op China. Mark van Assen Rotterdam/Corbis Bay vanaf Highlights: Fries Museum Rondvaart 'It Preamke' door de prachtige natuurgebieden in de omgeving van Makkum Bezoek Workum met het Jopie Huisman Museum Ben je wel eens in Makkum geweest? Dit super leuke plaatsje in Friesland ligt direct aan het IJsselmeer en heeft een gezellige boulevard. Je verblijft bij Slrandhotel Vigilante (4*) direct aan de boulevard. Op een half uurtje afstand ligt Harlingen. Vanuit deze badplaats kun je eenvoudig de oversteek maken voor een dagje Vlieland of Terschelling. Het ultieme vakantiegevoel. Boek nu snel voor de zomer! Arrangement: Welkomstdrankje 2 of 3 x overnachting 2 of 3 x uitgebreid ontbijt 2 x 2-gangen diner Entree Afsluitdijk Wadden Centre Fiets- en wandelroutes Gebruik van WiFi Prijs p.p. 3-daags: 135,- juni en sept., 145,- juli en aug., 119,- okt., 109,- nov. en dec. Prijs p.p. 4-daags: 185,- juni en sept., 200,- juli en aug., 161,- okt., 146,- nov. en dec. Toeslag aankomst op vrijdag of zaterdag: 10,- p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Toeslag alleengebruik: 35,- p.n. Resortheffing: 3,- p.p.p.n. Reserveringskosten: 14,95 per boeking. Parkeerkosten: 5,- p.v. Geldig t/m december 2021m.u.v. feestdagen. 'Dit moet je Chris van Mersbergen Breda Liesbeth de Vries, hoog leraar medische oncologie bij het Universitair Medisch Centrum Groningen, zegt dat tot op heden niet blijkt dat mensen die behan deld worden voor kan ker een verhoogde kans hebben op complicaties door coronavaccinatie. „Er worden ongelooflijk veel mensen gevacci neerd, in Nederland en in de rest van de wereld. Als er grote problemen zouden zijn bij deze doelgroep, zouden we het weten, maar er is nergens een alarmbel afgegaan. Ik kan me goed voorstellen dat het voor deze familie geweldig frustre rend is, zo onverklaard hun moeder verliezen.'' In zeer incidentele gevallen kunnen ernstige complica ties optreden bij vacci natie, stelt De Vries. „Zoals je hebt gezien bij AstraZeneca." Toch is het advies duidelijk: mensen die worden behandeld voor kanker moeten zo veel moge lijk worden gevaccineerd. „Omdat een deel van hen kwetsbaarder is en daarom een groter risico loopt op een ernstig verloop van Covid-19.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8