l In de SpaceBuzz maken scholieren een virtuele ruimtereis 7 De SpaceBuzz, een educatief ruimte programma mede opgericht door astronaut André Kuipers, reist langs basisscholen. Het project moet kinderen bewustmaken van het idee dat onze aarde ook een kwetsbaar 'ruimteschip' is waar we zuinig op moeten zijn. Edwin van der Aa Hilversum De kinderen van groep 7 van de Titus Brands maschool in Hilversum zijn best zenuwachtig, want ze gaan vandaag de ruimte in. De hele klas, onder lei ding van meesters Mick en Guido, heeft zich de afgelopen tijd voorbe reid op de virtuele trip. In het lokaal hangen de planeten van ons zonne stelsel en posters, ter inspiratie. Beau is mission specialist bij Space- Buzz en zij begeleidt de leerlingen vandaag bij hun ruimteavontuur. ,,Ik ga eerst de klas in om de kinderen te enthousiasmeren. Ze hebben vooraf al een werkboek gekregen met ver schillende missies, dus ik kan gelijk even testen of ze al veel ruimte kennis hebben opgedaan. En daarna gaan we de raket in... We doen dit programma in het hele land, van Gouda tot Leeuwarden." Meester Mick bereidt ondertussen de proef voor met een zelfgebouwde waterraket. Dit is eigenlijk een pet- fles die gedeeltelijk met water is ge vuld. Breng je met een fietspomp lucht in de fles, dan wil het water er uit. Dit gaat met een kleine explosie. Zo werkt elke raket: door stuwing gaat een projectiel omhoog. Dat mo gen de kinderen nu eerst zelf erva ren, voordat ze aan boord gaan van de echte raket. ,,We zijn hier zo'n twee weken mee aan de slag", vertelt de leraar over het SpaceBuzz-project op zijn school. ,,De kinderen hebben al een werkboek gekregen en instructies per video van André Kuipers en van daag is de grote dag met de komst van de raket. We moesten ook zelf een thema bedenken en voor ons was dat: 'Zorg goed voor de aarde'. Want dat is eigenlijk waar dit pro gramma over gaat, verpakt in een spannende ruimtereis." Een reis met de SpaceBuzz, een ruim 15 meter lang raketvoertuig voorzien van de nieuwste technolo gieën. Aan boord gaan kinderen met een virtual-reality-bril op de ruimte in, vanwaar ze de aarde zien door de ogen van een astronaut. Maar ook de maan. Hun stoelen bewegen mee, om de ervaring nog intenser te ma ken. De kinderen praten tijdens de trip volop en de uitroepen van verba zing zijn niet van de lucht. Het zou mooi zijn als we dit project internationaal kunnen lanceren nemer André Kuipers. Hij vloog zelf twee ruimtemissies van in totaal 204 dagen. Daar kreeg hij, net als veel ruim tevaarders, de ervaring van het overview effect mee wanneer astronauten de aarde vanuit de ruimte zien. Dan wor den ze overweldigd door een compleet nieuw perspectief: liefde voor onze kwetsbare blauwe planeet in het drei gende zwarte heelal. ,,Samen met de Friends of SpaceBuzz, waaronder het Wereld Natuur Fonds, maken wij onze droom waar om zo veel mogelijk kinderen te inspireren", ver telt Kuipers. ,,We pakken het project wetenschappelijk aan met Tilburg Uni versity die onderzoek doet naar ge bruik van virtual reality in het onder wijs. Alles is privaat gesponsord en ons doel is om het lesprogramma gratis te houden voor scholen. Het mag geen at tractie worden waar mensen een kaartje voor moeten kopen." Lanceren Het idee om kinderen op te voeden als 'ambassadeurs voor de aarde' is wat Kuipers betreft niet alleen aan Neder land voorbehouden. „Het zou mooi zijn als we dit project ook internationaal kunnen lanceren." De raket is al in Houston, Texas geweest en maakte daar indruk op de Association of Space Ex plorers; een wereldwijde club van astronauten. „Al die collega's kunnen dit programma in hun ei gen land lanceren, want de broncode van de soft ware is openbaar en de blauwdrukken van de ra ket kunnen ze gewoon krijgen. Diverse landen hebben daarvoor inte resse getoond. En onder tussen blijven we ge woon langs scholen gaan, want we zitten nu al vol tot eind 2022." Lorena (11) en Ilias (11) komen ra zend enthousiast van de trap af na hun ruimte-ervaring. Ze vonden het 'echt heel vet' om de virtuele reis te maken. Lorena heeft vooral genoten van de kleuren in de dampkring van de aarde bij terugkeer van de raket en Ilias vond het gaaf om vanuit het ruimteschip de hele aardbol te kun nen zien door een groot raam, vertel len de twee na afloop van hun 'rondje' in de raket. „Het gaat niet zo goed met de aarde", heeft Lorena absoluut meegekregen van de 12 minuten durende trip. Beide kinderen willen na deze ervaring zeker astronaut wor den, net zoals André Kuipers. „Ik vond het wel eng in het begin in die donkere ruimte en toen je ineens de maan zag", vertelt Ilias. ,,Toen heb ik wel even mijn stoel vastgehouden." Lo- rena spreekt al met al van 'een heel bij zondere ervaring'. Dat is nou precies de bedoeling van mede-initiatief- -ebiizz TION PROGRAM AT GO MAANDAG 14 JUNI 2021 Groep 7 van de Titus Brandsmaschool in Hilversum krijgt raketles. Rechts: Lorena en Ilias na hun spannende reis. Lorena: ,,Het gaat niet zo goed met de aarde.'' Met Kuipers' ruimteproject turen naar kwetsbare aarde G Met een virtual reality-bril op maken scholieren in de Space- Buzz-raket een spannende ruimte reis. De stoelen bewegen mee. fotos MARLIES WESSELS - André Kuipers over de SpaceBuzz G Astronaut André Kuipers wil kinderen opvoeden als ambas sadeurs van de aarde. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7