Effect op formatie laat zich moeilijk voorspellen 5 op hem blijft uitoefenen, dan komt dat herstel niet.'' Afgelopen weekend trok Omtzigt de on ontkoombare conclusie dat hij niet terug kan keren in de CDA-fractie. ,,Nu dit stuk en een deel van mijn scherpe visie op straat ligt, is het voor mij nog moeilijker geworden in het CDA te blijven functio neren.'' En kondigde aan dat hij bij terug keer zijn eigen zetel zal innemen. Wie kwaad wil denken, zal zeggen dat het allemaal opzet was van Omtzigt om zich af te scheiden. Maar veel waarschijn lijker is het dat er geen masterplan was en hij zichzelf hierin heeft gerommeld. ,,Denk je nou echt dat ik een eigen partij zou willen?'', zei hij vorig jaar met ver baasde blik, als er weer een gunstige pei ling kwam over zijn populariteit. 'Onze Pieter' werd hij genoemd tijdens zijn absentie, maar het explosieve memo toont oogverblindend scherp aan dat er een kloof is tussen de huidige nummer één in de partij, Hoekstra, en zijn tweede man Omtzigt. En ook al tussen de bijna- lijsttrekker Hugo de Jonge - die afhaakte - en Omtzigt. De Jonge en Hoekstra zijn klassieke CDA-bestuurders, terwijl Pieter Omtzigt onconventioneel opkomt voor de burger en misstanden aanpakt, zoals bij de Kin dertoeslagenaffaire. Zijn visie op de falende overheid legde hij neer in zijn boek Een nieuw sociaal contract. De manier waarop hij parlementair actief was, leidde ertoe dat hij 'gesensibiliseerd' moest wor den. Tevergeefs, meldde Hoekstra in de ministerraad. De partijtop heeft de afgelopen maan den alles gedaan om Omtzigt geen enkele aanleiding te geven om te breken. Van Rij en Bijleveld werden met die missie aange- Nu dit stuk op straat ligt, is het voor mij nog moeilijker geworden in het CDA te blijven functioneren steld als interim partijvoorzitter en advi seur. Het contact was 'nauw en goed' schrijft Omtzigt, maar toch voltrok de breuk zich als in een Griekse tragedie. Zijn 'gedrevenheid', zo noemde hij het zelf, bracht Omtzigt in 2017 in de proble men. Namens het CDA voerde hij het woord over de MHi7-ramp. Tijdens Ka merdebatten bleef hij doorvragen omdat hij vermoedde dat er zaken werden achter gehouden. Op een bijeenkomst met nabe staanden was er een nepgetuige die een verklaring voorlas die achteraf mede door Omtzigt bleek te zijn opgesteld. Daarvoor betuigde hij later spijt. Hij had slechts de avond in goede banen willen leiden en willen voorkomen dat de doorgedraaide man ten overstaan van nabestaanden nep- verhalen de wereld in zou helpen. Daarop legde Omtzigt zijn woordvoer derschap tijdelijk neer. Ook stond hij een tijd lang zichtbaar onder curatele van frac tievoorzitter Sybrand Buma. Maandenlang liep er een woordvoerder van de partij overal achter hem aan. Voor de buiten wacht werd duidelijk dat er een vertrou wensbreuk was tussen de partijtop en het Kamerlid. Dat litteken is nooit meer verdwenen. Daar kwam vorig jaar de chaotische lijst- trekkersstrijd in zijn partij bovenop. Er was al oud zeer omdat hij in 2012 onver kiesbaar op de lijst was gezet. Maar als enige CDA'er kon hij bogen op 37.000 voorkeursstemmen, genoeg voor een eigen zetel. Per verkiezing werd dat getal groter, tot 340.000 dit jaar. De partijtop moet het benauwd krijgen van de gedachte hoeveel kiezers hij op eigen kracht buiten het CDA achter zich kan krijgen. FORMATIE Crisis of niet, Hoekstra is vandaag 'ze ker' bij Hamer, meldt zijn woordvoer ster desgevraagd. De CDA-leider wordt verwacht voor twee sessies, één met Gert-Jan Segers (Christenunie) en één met Lilianne Ploumen (PvdA). Hoe productief die bijeenkomsten zullen zijn is de vraag. Hamer is al ruim een week later met haar verslag. De for matie zit bijna drie maanden na de ver kiezingen muurvast, omdat geen van de partijen wil bewegen. De interne sores bij het CDA maken het niet per se makkelijker om een doorbraak te force ren. Toch zal het CDA niet opeens harder op de rem trappen dan Hoekstra tot dusver deed. ,,Problemen in eigen kring worden niet sneller opgelost als je niet formeert", stelt een betrokkene. Deze wijst erop dat het conflict dat tot de vertrek van Omtzigt leidde, voort vloeide uit persoonlijke verwijdering. Het ging niet om een 'inhoudelijke koersdiscussie' en dus kan de CDA- fractie besluiten om mee te doen aan gesprekken over kabinetsdeelname. Andere partijen reageren terughou dend op de ontwikkelingen bij het CDA. ,,Het stof zal eerst moeten neer dalen", stelt een Haagse ingewijde. Waar de ene partij het vertrek van Omtzigt ziet als een factor die het CDA 'duidelijk instabieler' maakt, denkt een ander juist dat het CDA er wel eens goed uit kan springen, omdat Omtzigt de partij niet langer in onzekerheid laat over wat hij wil. Bij de concurrentie wordt ingeschat dat het CDA uiteindelijk het liefst zal willen meeregeren. ,,In de oppositie is de kans levensgroot dat de partij ver zandt in navelstaarderij, dat is niet erg aantrekkelijk", klinkt het daar. Hoek stra zei vorige week zelf overigens nog - voordat de bom van Omtzigt barstte - dat hij zich goed kan voorstellen dat het CDA in de oppositie gaat. ,,Maar ik kan mij ook zeer wel voorstellen dat wij deel worden van een kabinet." maandag 14 juni 2021 GO toch alleen verder - Pieter Omtzigt, Kamerlid CDA-leider Wopke Hoekstra schuift vandaag gewoon aan bij informateur Mariëtte Hamer. Wat het vertrek van Pieter Omtzigt uit de partij betekent voor de formatie zal moeten blijken. Laurens Kok Den Haag Pieter Omtzigt uitte zo veel kritiek op de gang van zaken binnen het CDA, dat hij uit de fractie stapt. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5