II 4 CDA PIETER OMTZIGT wMpMê De mens Pieter Omtzigt zat ziek thuis, de politicus Omtzigt kon het partijgewoel niet loslaten, waardoor de situatie escaleerde tot een alleingang. Het afgescheiden Kamerlid klopt na de zomer vrijwel zeker aan de deur van de Tweede Kamer als 'Groep Omtzigt'. Weken zat Pieter Omtzigt thuis voordat hij zich 25 mei officieel ziek meldde. Hij ging in een aantal dagen in afzondering op uitdrukkelijk verzoek van een partijpromi- nent. Maar wie op WhatsApp naar het ac count van Omtzigt keek, zag dat hij veelal gewoon online was. Zijn telefoon werd niet ingeleverd aan de deur van zijn tijde lijke ballingsoord. Het debat over Omtzigt in de media en aan het Binnenhof ging de afgelopen maanden vrijwel dagelijks over Omtzigt en zijn positie, laatst ook nog in Sywert- gate. Het maakte het voor het overspannen Kamerlid onmogelijk om afstand te ne men van de Haagse actualiteit. Maar zelf hield hij die afstand ook niet. Zo was hij na een paar weken alweer be zig met de Raad van Europa waar hij ook afgevaardigde voor is. Hij belde uit zichzelf regelmatig met allerlei Binnenhofbewo ners en bezocht ook lokale afdelingen. Het liefst was hij in mei alweer aan de slag gegaan, maar Omtzigt ontdekte dat de roofbouw van achttien jaar Kamerlidmaat schap groter was dan hijzelf dacht en moest zich alsnog voor langere tijd afmel den. Zelfs toen hield hij geen rust, getuige het 76 pagina's tellende memo dat hij opstelde voor een interne CDA-commissie die on derzoek deed naar de verkiezingsneder laag. Concepthoofdstukken werden aan anderen voorgelegd en het document lekte vorige week uit. Partijvoorzitter Marnix van Rij vatte het afgelopen zaterdag als volgt samen: ,,Het gaat nu om de mens Pieter Omtzigt die rust wil, die wil herstellen. Het gaat nu even niet om de politicus. Als je hem steeds maar als politicus blijft zien en druk gere tijd pakkend op te schrijven, na jaren van geduldige nota's vol soulsearching, verkie zingsplannen, -evaluaties en boeken van pro minenten. „Schrijven kunnen we", zei voor zitter Marnix van Rij. ,,De kiezer denkt: wat is nou de boodschap?" Maar Van Dam schetst een grotere taak: ,,De punten die Omtzigt noemt over interne partijdemocratie, het oog voor de kleine luy- den, het sociaal denken. Daar moet aan ge werkt worden. Als deze stap daar geen bij drage aan levert..." Voormalig kritisch Ka merlid Ad Koppejan - nu voorzitter van het CDA Zeeland - vindt eveneens dat er een grondig onderzoek moet komen: ,,Het is be langrijk dat er aan waarheidsvinding wordt gedaan en dat we schoon schip maken." En volgens Overijssels CDA-gedeputeerde Eddy van Hijum mag Omtzigts verhaal 'niet aan de kant worden geschoven': ,,Het CDA zal zich zelf opnieuw moeten uitvinden.'' Zo kan Omtzigt het CDA wel verlaten; zijn schaduw zal nog lang boven de partij zweven. 2 Wat gaat Omtzigt zelf doen? Eerst wil hij echt uitzieken, het is zijn 'inten tie' om zich daarna weer als zelfstandig Tweede Kamerlid te melden, dus los van het CDA. Ondanks zijn grote aantal voorkeurs stemmen wacht Omtzigt een gure rentree. De Tweede Kamer heeft de spelregels onlangs zo veranderd dat afsplitsers gestraft worden voor hun alleingang. Als eenpitter krijgt Omtzigt bijvoorbeeld minder perso nele ondersteuning dan Caroline van der Plas van BBB of Sylvana Simons van BIJ1. Ook krijgt hij slechts de helft van de spreektijd toegewezen en is hij bij grote debatten pas als laatste spreker aan de beurt. Maar wil hij meer dan soleren in het parle ment, gaat Omtzigt ook voor een eigen par tij? Het is een nachtmerriescenario voor het CDA: een sterke 'beweging-Omtzigt' zou een grotere scheuring in de partij kunnen veroor zaken, met afdelingen en volksvertegen woordigers die zich bij hem aansluiten. Op dat front is het nog stil, maar dat kan veran deren als Omtzigts toekomstplannen vorm krijgen. Electoraal heeft de parlementariër goud in handen, weten opiniepeilers. Maurice de Hond schat een eventuele lijst-Omtzigt op 27 a 28 zetels, ook peiler Peter Kanne (I&O Re search) denkt aan 'tussen de twintig en der tig zetels' in potentie voor Omtzigt: ,,In onze populariteitsonderzoeken doet hij het ge middeld beter dan elke andere politicus of partijleider", zegt Kanne. ,,In de ogen van kie zers is hij een soort heilige. Bij linkse kiezers doet hij het goed, maar hij krijgt ook waarde ring onder mensen die voor middenpartijen of populistische stromingen als PVV en Fo rum gaan. Hij is zo sterk tegen de gevestigde orde en de hypocrisie, dat hij in de volle breedte scoort." Dus als Omtzigt ervoor gaat, hij een stabiele partij kan oprichten en goede mensen om zich heen verzamelt, zou hij een factor van betekenis kunnen worden. Al denkt oud-collega Chris van Dam niet dat het zo'n vaart zal lopen. ,,Ik heb stellig de indruk dat dat niet Pieters diepste wens is. Het was nooit een vooropgezet plan, het is meer uit armoede dat hij dit nu doet." 1 Hoe verder met het CDA? Pagina na pagina haalde Pieter Omtzigt in zijn donderdag uitgelekte evaluatie uit naar ideeënarmoede bij het CDA, schreef hij over verwaarloosde ideologische principes, he kelde de dominantie van beeldvorming, sug gereerde ongezonde invloed van partijfinan ciers en schilderde een cultuur van kleineren en kwetsen. Het enige dat nog ontbrak was een slot-ali- nea waarin hij zijn afscheid aankondigde. Dat gebeurde zaterdag alsnog, als voorlopige cli max van een jarenlange queeste van Omtzigt op zoek naar erkenning en waardering bij de leiding. Omtzigt was als een partijparel die lang niet altijd opgepoetst voor in de etalage mocht pronken. ,,We hebben er samen alles aan proberen te doen om dit moment te voorkomen", schreef partijleider Wopke Hoekstra in een reactie op Omtzigts vertrek. Omtzigt moest binnenboord blijven, von den veel CDA'ers lang. Vanwege zijn inhou delijke kracht, zijn dossierkennis en doorzet tingsvermogen. Maar ook om zijn electorale positie (Omtzigt kreeg dik 340.000 stem men, goed voor bijna vijf zetels) en populari teit bij CDA-afdelingen en leden in het land. Dus zijn vertrek doet de partij trillen, een richtingenstrijd dreigt, een uitloop wordt ge vreesd. De eerste roep om een speciaal partij congres klinkt al. Zo wordt de nasleep van de kwestie-Omtzigt de taaiste test in het prille Hij is zo sterk tegen de gevestigde orde en de hypocrisie, dat hij in de volle breedte scoort partijleiderschap van Wopke Hoekstra. Houdt hij de CDA-neuzen in de fractie en het land dezelfde kant op? En met de 76 pagi na's huiswerk van Omtzigt zal de partijlei ding serieus aan de slag moeten. Zijn politieke geestverwant Chris van Dam (oud-Kamerlid) vindt het tijd voor een 'in houdelijke herbronning'. Dat was tot voor kort overigens beslist niet het plan van het partijbestuur. Dat wees onlangs nog een oud topambtenaar aan om het CDA-verhaal in ongeveer vijftien pagina's voor eens en lan- maandag 14 juni 2021 GO T.ifiwmnigftii Mét hem was een strijd, zónder hem dreigt crisis Ongepland, Jan Hoedeman Den Haag Met de afsplitsing van Pieter Omtzigt gaat het CDA cruciale maanden tege moet. Partijleider Wopke Hoekstra staat onder druk, gevreesd wordt voor Omt zigts concurrentie. ,,Hij is bijna een hei lige voor kiezers.'' Niels Klaassen Den Haag - Peter Kanne, I&O Research

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4