II Schouwen-Duiveland Bevrijd! krijgt eindelijk zijn uitsmijter 5 PANNENKOEKENRESTAURANT DROOM DIE UITKOMT De 46-jarige Zierikzeeënaar Gideon Droppert opent binnenkort de zaak die hij miste in het hartje van zijn stad: een pannenkoeken restaurant, genaamd Dikke Pannenkoeken Toren. f ls ik als kind met H mijn moeder naar de stad ging, gin gen we vaak op de ^^^^^^Mol een pannen koekje eten. Er is nu geen restau rant meer dat dat doet in Zierik zee.' Daarom wist Droppert al snel wat hij wilde toen hij na jaren ein delijk zijn droom kon verwezenlij ken dankzij zijn broers. Die koch ten het pand op de hoek van de Nieuwe Bogerdstraat met de Sint Domusstraat in Zierikzee. Mijn broers zeiden: 'Hee, jij wil toch nog ooit een restaurant begin nen?'" Op de begane grond zat tot december ook een horecazaak. Einde horecadroom Hij werkt nu weliswaar als opera tor bij Zeelandia, maar Droppert werkte eerder al jaren als kok. Hij wilde zelfs een eigen restaurant beginnen in het buitenland. ,,Ik ging alleen eerst nog op skivakan tie en kreeg een ongeluk. Daarbij stierf mijn been af." Dat bete kende einde horecadroom. Vijf tien jaar lang liep Droppert rond met pijn, tot zeven jaar geleden. ,,Toen viel ik letterlijk van de stoep. Dat is mijn geluk geweest, want uiteindelijk bleek dat mijn pijn weg was." In eerste instantie gaat Drop- pert alleen de zaak runnen. Zijn vrouw Mardoe Kooiman springt wel bij als het nodig is, maar houdt haar baan als conciërge bij de Pontes en als tester bij de GGD. ,,Dan hebben we thuis ook nog wat te vertellen tegen elkaar", zegt ze. Droppert blijft parttime in loondienst. ,,Toen ik op mijn werk vertelde over mijn plannen, was het zo geregeld. Ik heb twee weken geleden mijn contract la ten veranderen." Hij doet dat voor de financiële zekerheid. ,,Ik ga er honderd procent voor, maar ik weet natuurlijk niet hoe de win ter eruit gaat zien. Het positieve is: ik krijg een kans en mijn broer helpt me daarbij, maar ik ben ook gewoon een huurder voor hem." Dikke pannenkoek Zijn echtgenote heeft de naam en het logo voor het restaurant be dacht. ,,We waren er al snel uit. Want wat is er bekend aan Zierik- zee? Iedereen die van Zierikzee komt en weer naar huis gaat, is blij als die de Dikke Toren weer ziet. Dus, je bent in Zierikzee, je krijgt een dikke pannenkoek en zeg nou zelf, dit is ook best een hoog ge bouw waar we in zitten", zegt Droppert. Kooiman heeft schort jes geregeld voor de kleine gasten. ,,Dus ze mogen goorlappen wat ze willen." Ik ga geen pizza's maken van pannenkoeken. Dan ga je maar naar de pizzeria -Gideon Droppert Als het even kan, wil Droppert half juli al open. „Lekker midden in het seizoen." Wat er op de kaart komt, laat zich niet moeilijk raden. ,,Het menu wordt een bak met zoetigheid. Ik wil te grote pannenkoeken voor te grote bor den. Dat is toch fantastisch voor de beleving van kinderen? Ze mogen alles erop wat thuis nooit mag. Er komt ook een vitrine met snoepjes en marsjes en die mogen ook alle maal op de pannenkoek." Er zijn straks ook wel wafels en tosti's te verkrijgen, maar Droppert houdt graag zijn voorraad beperkt. ,,Ik heb een hekel aan dingen weg gooien, dus we houden het simpel. Ik ga bijvoorbeeld geen pizza's maken van pannenkoeken. Dan ga je maar naar de pizzeria." Pas in mei 1945 werd ook Schou- wen-Duiveland verlost van de Duitse bezetter. ,,Maar wat weinig mensen weten is dat het eiland ook nog eens onder water stond", zegt Geluk. Vorig jaar is ter gelegenheid van die 75 jaar vrijheid de tentoon stelling Schouwen-Duiveland Be vrijd! gepresenteerd. Aan de hand van vijf thema's - bevrijding, terug keer, berechting, herstel en feest - lieten de vijf kleinere musea zien hoe het leven op Schouwen-Duive land er van 1945 tot en met 1949 uit zag. Er zou een gezamenlijk slot ko men in de Nieuwe Kerk, maar co rona gooide roet in het eten. De uit smijter komt nu alsnog. Boekpresentaties Het is niet alleen een verzameling van de vijf over de musea ver spreide tentoonstellingen, er is meer te zien. ,,We hebben een tweede tentoonstelling erbij over de oorlog in heel Zeeland: de Tweede Wereldoorlog in 50 foto's. Daartussen zitten ook foto's van Schouwen-Duiveland." Daarnaast zijn er twee boekpresentaties: Luit- zen Bijlsma vertelt op 19 en 24 juni over zijn boek Schouwen Koorts en Jop Steenhof de Jong houdt op 18 en 25 juni een lezing over Het laat ste Oorlogsjaar in Zierikzee. De moeite waard noemt Geluk ook ze ker de interviews met ooggetuigen die filmmaker Tjeerd Muller heeft gemaakt. ,,Ze zijn op grote scher men te zien." maandag 14 juni 2021 'Het menu wordt een bak zoetigheid' Valeska Nastaly Zierikzee Gideon Droppert met zijn echtgenote Mardoe Kooiman en zoontje Rex (7) zijn nog flink aan het klussen Bogerdstraat 2 in Zierikzee. Binnen is alles nog kaal, alleen de ramen zijn al voorzien van het nieuwe logo. in de nieuwe zaak aan de Nieuwe FOTO MARIEKE MANDEMAKER Heel Zeeland was eind 1944 be vrijd, behalve Schouwen-Duive land. Daarom is het zo fijn dat nu eindelijk de situatie van Schou- wen-Duiveland aan het einde van de Tweede Wereldoorlog in beeld komt, vindt Ria Geluk, die als projectleider betrokken is bij de overzichtstentoonstelling Schouwen-Duiveland Bevrijd!. De tentoonstelling is vanaf woensdag te zien in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Valeska Nastaly Zierikzee Schouwen-Duiveland Bevrijd! is van 16 tot en met 25 juni te zien in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Meer informatie over openings- en aanvangsttijden op museasd.nl. Landing bij Borrendamme en de terugkeer van Schouwse politie mensen en burgemeesters vanuit het al eerder bevrijde Noord-Be veland. foto beeldbank nimh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46