Kapot strijkijzer? Het repaircafé is er weer klaar voor 4 De Ouwerkerkse costa is na schoonmaakactie klaar voor de zomer Jakkoo Brouwer zet zich er al jaren voor in, samen met nog wat men sen in zijn dorp, om het strandje gereed te maken voor het zomersei zoen. Want niemand wil zijn hand doek op stinkend wier leggen en al helemaal niemand zit te wachten op snijwonden van scherpe oesters aan voeten of hondenpootjes. Vooral dorpsbewoners komen een dik uurtje oesters en stenen bijeen rapen onder de vloedlijn, maar ook vaste gasten van campings sluiten zich aan. Zoals de Duitse Uschi, die al vijf jaar meeraapt. Ze is dit jaar vergezeld van hondje Emmi. Mieke Verhagen uit Langenboom heeft een huisje op camping 't Sluitgat. ,,Ik ben hier voornamelijk om te duiken", zegt ze, maar ze las op de campingsite over de strandschoon- maak. 'Ook voor anderen' Monique Hefti woont op het dorp en komt dagelijks op het strandje. ,,Mijn hond wil elke dag een oester. Die moet ik dan voor hem kapot gooien en dan eet hij hem op." Ziggy is niet alleen gekomen. Vriend Djeadan Kostense (15) en diens moeder Jacqueline Altena zijn ook mee. Op initiatief van Al II Ik help ook wel mee, zodat kinderen niet zo snel hun voeten open halen tena, dat wel. Zij wil ook graag de scherpe oesters weg hebben, omdat ze hier elke dag met haar labrador Sara loopt. ,,Twee weken geleden nog haalde ze haar poot open." Zoon Djeadan doet het voor zich zelf, maar ook voor anderen. ,,Ik kom hier graag met vrienden, om bijvoorbeeld te barbecueën en dan hebben we soms ook last van oes ters en stenen. Ik help ook wel mee, zodat kinderen niet zo snel hun voeten open halen." Die worden bij de strekdam ge- Zoals elk jaar wordt zaterdag een loosd. ,,Als een soort natuurlijke kar gevuld met stenen en oesters. dijkversterking", zegt Jakkoo Brou wer. Na al die jaren ervaring is het beleid in samenspraak met de ge meente aangepast. Er wordt nu zo veel mogelijk teruggegeven aan de zee, in plaats van dat alles naar de verbrandingsoven gaat. Daar helpt het zogeheten randje van Von Eu- gen bij, genoemd naar een overle den dorpsgenoot, die het ooit op perde. Aan de vloedlijn wordt elk jaar een dijkje van zo'n twintig cen timeter zand gemaakt, zodat al het wier dat aanspoelt bij vloed weer terug de zee in wordt genomen. Het wier dat zaterdag nog op het droge zand ligt, wordt door de gemeente opgeruimd. Als het dan niet zo hard gaat waaien als vorig jaar, is het weer een zomer lang genieten aan de Ouwerkerkse costa. En als het zandrandje tegen de winter weg is, mag de natuur weer zijn gang gaan op het strandje. De naaisters hebben hun eigen werk meegenomen, gelukkig maar. En buiten duurt de koffiepauze lan ger dan normaal. Er is ook cake bij, maar daar komen de negen aanwe zige vrijwilligers eigenlijk niet voor. Ze zitten klaar voor kapotte spul len, om mensen weer met een blij gezicht zien te vertrekken. Einde lijk, om vijf over elf, een ruim uur na openingstijd, stapt Jan Westerop uit Puttershoek binnen. Hij kam peert op camping Kloet, zeg maar om de hoek. Openen ,,Ik hoef 'm niet meer terug", zegt Westerop, terwijl hij zijn Nes- presso-apparaat op tafel zet voor Bas de Vos. ,,Ik heb hem twee keer ontkalkt, maar hij doet niets meer. Het zou mooi zijn als u hem kan re pareren. Want koffie is toch wel be langrijk. Wij hebben al een nieuwe gekocht, dus u mag 'm houden." De Vos hapt niet meteen. Het fijnste vindt hij toch als hij een klant weer met een gerepareerd apparaat naar huis kan sturen. Maar de lastigste klus bij dit soort apparaten is: hoe krijg je het open? Datzelfde geldt voor het strijk- ijzer van mevrouw Schaap uit Zie- rikzee, die ook het repaircafé in de lunchroom bij de stadsboerderij weet te vinden. ,,Er komt water uit op de verkeerde plaats", duidt ze het euvel. Maar ook dit apparaat laat zich lastig uit elkaar halen. Toch lukt het Willem Rapati na wat wrikken hier en daar. Het volgende strijkijzer dient zich inmiddels ook aan. ,,Ja, die zien we toch wel het meeste, naast stofzuigers", zegt Marjan van Leeuwen. Fietsen mo gen mensen ook brengen. ,,Maar geen e-bikes, daar beginnen we niet aan." Technische mensen zijn overi gens nog welkom als vrijwilliger in het repaircafé. maandag 14 juni 2021 Oesters weggeharkt van strand Zijn ontmoetingen met oesters zijn vaak bloederig. Vooral die ene keer, toen hij uitgleed. „Toen lagen mijn buik en mijn rug open." Vandaar dat Ziggy Storm Benoist (14) zich zaterdag aan sluit bij de jaarlijkse strand- schoonmaakactie in Ouwerkerk. Een club van in totaal elf man ontdeed het strandje zaterdag van stenen en oesters. Valeska Nastaly Ouwerkerk -Djeadan Kostense, vrijwilliger Het strandje van Ouwerkerk wordt ontdaan van oesters en stenen door verschillende vrij willigers. Vlnr: Jakkoo Brouwer, Maarten Hefti, Mieke Verhagen, Monique Hefti, Roy Klop en op de achtergrond Liëtte Wijnen met dochter Zara. foto's katja van noort De Duitse Uschi met haar hond Emmi helpt al vijf jaar achtereen mee. Op de achtergrond Djeadan Kostense. De openingstijd was zelfs met een half uur verruimd. Want het repaircafé in Zierikzee had sinds maart vorig jaar de deuren niet meer geopend, dus de nood zou wel hoog zijn, dacht coördinator Marjan van Leeuwen. De drukte bleef zaterdag uit. Valeska Nastaly Zierikzee Het volgende repaircafé is op 10 juli, van 10.00 tot 14.00 uur. Jan Westerop (rechts) is met zijn koffiezetapparaat naar het repaircafé gekomen. Bas de Vos probeert het eerst maar eens open te maken. Achter kijkt coördinator Marjan van Leeuwen toe. FOTO KATJA VAN NOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45