Krejcikova: zeldzame dubbelzege in Parijs 10 Serviër nadert eeuwige rivalen door titel op Roland Garros Judoka's snel onderuit op WK Oranje boekt zege op Italië 'Cav' verslaat Groenewegen WIELRENNEN Mark Caven dish won gisteren de vijfde en laatste etappe in de Ronde van België. De Brit van Deceuninck - Quick Step was na 178,7 kilome ter de snelste. Cavendish klopte Tim Merlier en Pas cal Ackermann. Dylan Groenewegen werd vierde. De eindzege ging naar de Belg Remco Evenepoel. FLITSEN Novak Djokovic heeft door zijn zege op Roland Garros nu negentien grand slams gewonnen. Nog eentje en hij staat gelijk met Rafael Nadal en Roger Federer. Dat kan volgende maand al op Wimbledon. RIK CTl SPEKENBRINK Soms lijkt Novak Djokovic alleen nog van zichzelf te kunnen verlie zen. Als zijn rauwste kant naar boven komt, als alles en iedereen het moet ontgelden, dan is hij zelf destructief. Tegelijkertijd blijft juist zijn mentale weerbaarheid samen met zijn complete spel zijn grootste wapen. Djokovic is net zo lenig van geest als van lijf. Hij voelt het haar fijn als de situatie vraagt om kalm te blijven en geen energie te ver spillen aan allerlei emoties. Bijna onderkoeld won hij in 2019 van Roger Federer in de finale van Wimbledon, ondanks twee match points tegen. Zo versloeg hij vrijdag in de halve finale van Roland Garros gravelkoning Rafael Nadal. En zo kalm ging hij gisteren ook om met een 2-0 achterstand tegen Stefanos Tsitsipas in de finale: 6-7 2-6 6-3 6-2 6-4. Eén toiletbezoek na die eerste twee sets was genoeg om de partij 180 graden te keren. Het was duide lijk te zien: zijn ogen stonden scherper, de schouders rechter. En ineens was daar ook weer de fel heid en precisie in zijn spel. Djoko- vic is zo de enige speler die in het moderne tennistijdperk (sinds 1968) alle grand slams minstens twee keer heeft gewonnen. Maar er gloren meer en belangrijkere records voor de Serviër, die weer helemaal terug is aan het front. Want hij kende, vooral in publi citair opzicht, een rampzalig 2020. Op een zelf georganiseerd demon- stratietoernooi in de Balkan wer- 9x Australian Open 2x Roland Garros 5x Wimbledon 3x US Open den alle coronaregels overboord gegooid. Meerdere spelers, coaches en bezoekers testten een paar dagen later positief op het virus. Zo ook Djokovic, die feestend was gefoto grafeerd in Belgrado. Toen er weer toernooien kwa men, was Djokovic boos over de aangescherpte maatregelen. Ge volgd door het dieptepunt op de US Open, toen hij uit frustratie een bal wegsloeg, die precies op de keel van UITSLAGEN de lijnrechter terechtkwam. Een diskwalificatie was het gevolg. Het moeizaam maar vakkundig opge bouwde krediet werd door Djoko- vic in een half jaar tijd door de gootsteen gespoeld. Negativiteit Maar zo goed als Djokovic in staat is een partij te kantelen, zo her stelde hij ook van alle opgebouwde negativiteit rond zijn persoon. Hij won begin dit jaar de Australian Open en versloeg vrijdag zelfs de onverslaanbaar geachte heerser van Roland Garros, Rafa Nadal. Een be langrijke zege, die alsnog weinig waard was geweest als hij gisteren van Tsitsipas had verloren. Maar de Griek (22) kon in zijn eerste grand- slam-finale zijn focus en foutloze spel slechts twee sets volhouden. Een 2-0 voorsprong is tegen Djo kovic nietszeggend. Op zijn 34ste is de Serviër nog lang niet verzadigd. Hij wil de boeken in als de beste en meest succesvolle tennisser aller tijden. Over twee weken begint hij op het gras van Wimbledon aan zijn jacht op nummer 20. Hij kan dan op gelijke hoogte komen met Nadal en Federer. In theorie kan hij later dit jaar zelfs het record overnemen, als hij ook de US Open wint. Geen speler is er sinds Rod Laver in 1969 in ge slaagd alle grand slams in één ka lenderjaar te winnen. Maar als ie mand het kan, is het Djokovic. ,,Je blijft de manier waarop wij naar deze sport kijken veranderen", zei Jim Courier, tweevoudig kam pioen in Parijs, tegen Djokovic. ,,Deze 48 uur ga ik nooit van mijn leven vergeten", sprak hij zelf. ,,Ik zou nu en hier kunnen stoppen, maar natuurlijk heb ik nog wat doelen voor me liggen." En als hij ergens zijn zinnen op zet Maar na twee unieke weken stond ze zaterdagmiddag met de beker in haar handen. En die was niet gestolen. Ze versloeg op weg naar de eindstrijd onder meer Sloane Stephens, Elina Svitolina, Coco Gauff en Maria Sakkari. De fi nale tegen Anastasia Pavljoetsjen- kova was zeker niet haar beste partij in Parijs, maar ze hield in de beslis sende set wel haar zenuwen het best onder controle: 6-1 2-6 6-4. Gisteren maakte Krejcikova haar droom compleet door ook het dub belspel te winnen, samen met Katarina Siniakova. Daarmee is ze de eerste speelster die op Roland Garros beide trofeeën wint sinds Mary Pierce in 2000. Het was de derde grand-slam-titel in het dub- belspel voor Krejcikova. Die ver telde uitgebreid hoe gesprekken met haar sportpsycholoog hadden geholpen om niet ten onder te gaan aan de druk. ,,Ik ben nog nooit in zo'n situatie geweest, niet in het enkelspel. Ik panikeerde een beetje, wilde zó graag winnen. Maar ik weet ook dat dat niet gaat gebeuren als ik zo veel druk op mezelf leg. Ik heb geleerd hoe ik kan genieten van het moment en op welke manier ik tegen mezelf moet praten als ik nerveus word. Die mentale dingen waren cruciaal in de finale." maandag 14 juni 2021 JUDO Nederland is gisteren in de eerste ronde van de WK voor gemengde judoteams uitgeschakeld door grootmacht Frankrijk: 4-0. Karen Stevenson, Jur Spijkers, Pleuni Cornelisse en Yannick van der Kolk verloren. Nederland be haalde vijf keer brons op de WK. Dat lukte Roy Meyer, Frank de Wit, Sanne Vermeer, Sanne van Dijke en Guusje Steenhuis. VOLLEYBAL Het Neder lands team heeft gisteren een zwaarbevochten zege geboekt op Italië in de Na tions League: 3-2 (25-21 26-28 20-25 25-21 15-10). Britt Bongaerts (foto), Celeste Plak, Juliët Lohuis, Anne Buijs, Nika Daalderop en Eline Timmerman vorm den de basis, net als een dag eerder tijdens de ne derlaag tegen China (3-0). De synchroonzwemsters Noortje en Bregje de Brouwer hebben zich ge kwalificeerd voor de Olym pische Spelen van Tokio. De 22-jarige tweeling ein digde bij het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) op de vierde plaats. Wielrenner Tadej Poga- car heeft in eigen land de Ronde van Slovenië op zijn naam geschreven. De Australische zwem ster Kaylee McKeown (19) heeft het wereldrecord op de 100 meter rugslag ver beterd: 57,45. Tallon Griekspoor won het challengertoernooi van Bratislava. Hij versloeg in de finale de Argentijn Se bastian Baez: 7-6 (6) 6-3. PC Djokovic ruikt record @rikspekenbrink Rotterdam/Parijs li! W! TENNIS Roland Garros Mannen, finale: Djokovic (Ser/1) - Tsitsipas (Gri/5) 6-7 (6) 2-6 6-3 6-2 6-4. Dubbelspel, finale: Herbert/Mahut (Fra/6) - Boeblik/ Goloebev (Kaz) 4-6 7-6 (1) 6-4. Vrouwen, finale: Krejcikova (Tsj) - Pavljoetsjenkova (Rus/21) 6-1 2-6 6-4. Dubbelspel, finale: Krejcikova/Siniakova (Tsj/2) - Mattek- Sands/Swiatek (VS/Pol/14) 6-4 6-2. Novak Djokovic heeft zijn 19de grand slam binnen na winst op Stefanos Tsitsipas. Nog eentje en hij achterhaalt Rafael Nadal en Roger Federer. FOTO'S AFP PARIJS Van alle nieuwe grand- slam-winnaressen uit het afgelo pen decennium, is Barbora Krejcikova (25) toch wel de meest verrassende. De Tsjechi sche stond negen maanden ge leden nog buiten de top 100. Roland Garros was pas het vijfde grand slam waaraan ze in het enkel spel meedeed. Barbora Krejcikova na haar winst in het enkelspel. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42