doelman Blaak in shoot-outs Dumoulin op koers in 'project Tokio' Schippers is naarstig op zoek naar snelheid II 9 Herlings tweede bij start WK vrouwen alle hoofdprijzen in het tophockey we ook een slechte wedstrijd om draaien. Daarmee tanken we echt vertrouwen." Een achterstand van één doel punt, dat is de grens, legde Brink man uit. ,,Dat is in het hockey na melijk niets. Het kon voorheen bij ons weglopen, nu laten we niet meer los." In de tweede helft van de finale was Nederland ongekend fel, zette Duitsland vol onder druk. Het had mis kunnen gaan, maar net als tegen België bracht Janssen met een late strafcorner redding. En werden de shoot-outs daarna gewonnen. Dat was in de recente historie toch een paar keer niet gelukt, bij- voorbeeld in de WK-finale van 2018. ,,Die twee series alleen al ge ven een boost richting Tokio", zei Brinkman. ,,Pirmin wil je daar echt niet tegenover j e hebben als nemer. Het geeft geen garanties, maar als het op de Spelen op shoot-outs uit draait, kunnen we daar met ver trouwen aan beginnen." Zelf miste Brinkman nog tegen België, maar in de finale scoorde hij wel. ,,Als vaste nemer weet je dat je ze nooit allemaal maakt, maar wel het me rendeel. Met dat uitgangspunt ko zen we voor dezelfde vijf nemers." Nederland stelt zich met de Eu ropese titel nadrukkelijker kandi- daat voor een olympische medaille. België en Duitsland werden versla gen, en beide landen treft Oranje in Tokio in de poulefase. Behalve de shoot-outs beklijfde vooral de weerbaarheid in de laatste twee du els. Beide keren bleef de ploeg in een ontsnapping geloven en kwam die er ook. ,,Een betere voorberei ding op de Spelen kun je in zo'n jaar niet hebben", vond Brinkman. ,,We zijn nog niet op onze piek, maar dit is een mooie opstap daarnaartoe. De manier waarop we met elkaar bezig zijn en de rust binnen de ploeg - ook als het even niet goed gaat - geven vertrouwen." GENÈVE Dafne Schippers heeft ook bij atletiekwedstrijden in Genève geen toptijd gelopen op de 100 meter. De Utrechtse atlete eindigde zaterdag als vierde in 11,25, ruim boven haar persoonlijke record van 10,81. Mujinga Kambundji won in 11,07. Schippers liep don derdag bij de Diamond League in Florence de zesde tijd op de 200 me ter in 23,03. De wereld kampioene van 2015 en 2017 gaf toen bijna een seconde toe op de Britse Dina Asher-Smith, die 22,06 klokte. Schippers, in 2016 winnares van olympisch zilver op de 200 meter, is naarstig op zoek naar meer snel heid. De Spelen beginnen over zo'n zes weken, dus de tijd dringt. Op de FBK Games van vorige week liep ze 11,15 op de 100 meter en zat ze ver achter Asher-Smith. In Genève werd Schippers met de estafetteploeg nog tweede op de 4x100 (42,82). Lieke Klaver won de 400 meter in 50,98 en even aarde haar persoonlijk record. Liemarvin Bone- vacia zegevierde op de 400 meter in 45,01 en nadert de olympische limiet van 44,90. Het zelfde geldt voor Chris Garia op de 200 meter. Hij noteerde 20,59, de limiet is 20,24. Churandy Martina zette met 20,78 zijn beste tijd van dit seizoen neer. Met de estafetteploeg won hij de 4x100 (38,56). Een ander gevoelig thema waar over ze zich moet buigen, is de keeperskwestie. Nederland be schikt met Anne Veenendaal en Jo- sine Koning over twee uitstekende goalies, die weinig voor elkaar on derdoen. Op het EK wisselden ze elkaar na twee kwarten af, maar in de olympische selectie is er slechts plek voor één keeper. Koning blonk in de EK-finale na rust uit. ,,Ik ben heel blij dat ik me vandaag heb la- Door tactische fouten en slordigheden kregen we veel kansen tegen. Dat kan niet op de Spelen ten zien op de momenten die ertoe doen", zei ze daarover. ,,Wie het ook wordt: ik kan mezelf niks ver wijten." Annan maakt deze week haar olympische selectie bekend. Het NK tijdrijden van woensdag had in het ideale plaatje een paar daagjes later mogen zijn. Maar ach, het is niet anders. Bovendien: Tom Dumoulin (30) wordt altijd wel vrolijk van NK's. Hij wist het toen hij aan zijn olympische project begon: zijn schema naar het grote doel is zwaar. Net terug uit de Ronde van Zwitserland, die werd gewonnen door Richard Carapaz, staat het volgende meet moment alweer voor de deur. Nederlands kampioen tijdrij den werd Dumoulin al drie keer, maar het prikkelt nog steeds. ,,Van zo'n trui word ik wel blij'', zegt hij. ,,Al ben ik na deze week in Zwit serland meer dan anders naar de kloten. Ik begon hier wat minder getraind aan dan normaal, door mijn rustperiode. Ik hoop dat het goed gaat, maar als het woensdag niks wordt, ga ik ook met een goed gevoel de komende weken in.'' Vooral ook omdat Dumoulin zaterdag vijfde werd in de klim- tijdrit. Ja, hij mist nog power om écht mee te doen. De andere kant: na relatief weinig training weer competitief zijn, is ook wat waard. ,,Het is nog niet wat het moet zijn om straks bij de besten op de Spe len te horen. Voor nu kan ik hier wel heel tevreden mee zijn.'' Na het NK is Dumoulin even thuis. Om vervolgens twee weken op hoogtestage te gaan. Dan volgt Tokio. Goed beschouwd is het een monsterklus. Tegelijkertijd is Dumoulin geen standaard top sporter. Hij kan zich in een korte periode klaarmaken voor zijn doelen. ,,Ik voel dat er een basis is om verder te bouwen.'' Hond Wie zeker meegaat naar Japan, is Lidewij Welten. Maar of de nu nog geblesseerde sterspeelster van Oranje ook daadwerkelijk kan mee doen in Tokio, beslist Annan op het laatste moment. Welten scheurde vorige maand een pees in haar hamstring. De 30-jarige aanvalster van Den Bosch werkt keihard aan haar herstel. Afgelopen week was op sociale media zien hoe ze, samen met haar hond, de trappen van het hockeystadion van Den Bosch be dwong. Op het EK werden haar dribbels, versnellingen en geniale acties node gemist. Het is voor Oranje te hopen dat Welten, voor wie het de vierde Spelen kunnen worden, haar race tegen de klok wint. maandag 14 juni 2021 GO ORLYONOK Jeffrey Herlings is het WK in de MXGP-klasse begonnen met een tweede plaats in de Grote Prijs van Rusland. De 26- jarige motorcrosser moest op het circuit in Orlyonok genoe gen nemen met de vierde plaats in de eerste manche en de tweede plek in de tweede manche. De zege in de GP van Rusland ging naar de Sloveen Tim Gajser. De we reldkampioen van 2019 en 2020 was in beide manches veruit de beste. Hij heeft met vijftig punten tien punten meer dan Herlings in de WK-stand. Herlings moest zich na een matige start in de eerste man che terugknokken van de elfde positie. Hij haalde tegen het einde van de race de Italiaan Alessan- dro Lupino in om alsnog vierde te worden. In de tweede manche lag de Brabantse we reldkampioen van 2018 al snel op de derde plek. Hij werd tweede, doordat Antonio Cairoli ten val kwam en met een defecte motor moest opgeven. EERSTE OLYMPISCHE DUELS NEDERLAND - INDIA (V) EN NEDERLAND - BELGIË (M) OP 24 JULI losse eindjes Tweemaal oranje feest in het Wagener Stadion: gisteren de vrouwen, zaterdag de mannen. FOTO'S ANP -Alyson Annan, bondscoach Tom Dumoulin ligt op schema in zijn 'project Tokio'. Maar de laat ste zes weken richting de olym pische tijdrit worden intens om zijn topniveau te halen. ,,Het moet beter, maar dat is logisch.'' Daniël Dwarswaard Andermatt Tom Dumoulin tijdens de tijdrit in Zwitserland. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41