Ook tegen Duitsland schittert Sinds de verloren olympische finale van Rio in 2016 veroverden de Nederlandse 8 HOCKEY EK IN AMSTELVEEN Al vijf jaar winnen de Oranje- hockeysters alles wat er te winnen valt. Zo werd gistermiddag de derde Europese titel op rij gepakt. Maar echt sprankelen doet het nog niet, amper zes weken voor de Spelen in Tokio. NATASJA WEBER De derde Europese titel in succes sie, en de elfde in totaal, is voor de hockeyvrouwen een prima opste ker richting de Olympische Spelen. In de spannende finale was Oranje gisteren in het sfeervolle Wagener Stadion met 2-0 te sterk voor Duits land, zonder groots te spelen. Marloes Keetels maakte uit een fraaie strafcornervariant de ope ningstreffer. Doordat de tweede goal lang uitbleef, kreeg de ploeg van bondscoach Alyson Annan het na rust nog knap lastig tegen de Duitse vrouwen. Nederland kwam onder druk te staan, maar keepster Josine Koning onderscheidde zich met vijf puike reddingen. Uiteindelijk was het vijf minuten voor tijd wie anders dan de topsco rer van dit EK, Frédérique Matla, die de finale besliste met een weerga loos backhandlobje. ,,Ik zeg maar tegen iedereen dat ik 'm expres zo maakte", lachte Matla. ,,Nee, ik wilde eerlijk gezegd een backhand pass geven op Felice Albers, maar de bal ging er aardig in", zei ze over haar achtste EK-doelpunt. Gebrand Als op zaterdag 24 juli het olym pisch hockeytoernooi van start gaat, is één ding duidelijk: Neder land is de torenhoge favoriet. Al vijf jaar lang zijn de Oranje-hockeysters er op gebrand om de schande van Rio uit te wissen. Nederland had in 2016 het goud voor het grijpen, maar keerde gedesillusioneerd huiswaarts met zilver. Sinds die verloren finale tegen Groot-Brittannië heeft Oranje al les gewonnen wat er te winnen viel: Europese titels in 2017, 2019 en 2021, de wereldtitel in 2018 en de eerste twee edities van de nieuwe landencompetitie (Pro League). Met de Olympisch Spelen in zicht zijn er voor bondscoach An nan nog wel wat losse eindjes. Zo moet de kwetsbaarheid van haar ploeg in de laatste twee duels haar de nodige zorgen baren. In het derde kwart tegen België (halve finale) en vooral in het laatste kwart tegen Duitsland was de or ganisatie ver te zoeken. Annan erkende na de finale dat Nederland te wisselvallig speelde. „Bij vlagen was het goed, bij vlagen minder goed. Door tactische fou ten, zoals aan de verkeerde kant press zetten, en door slordigheden hebben we veel kansen tegen ge kregen. Dat kan niet op de Olympi sche Spelen, maar al met al over heerst de positiviteit." Thijs van Dam keek even snel om zich heen en vond zijn doelwit. Met priemende vinger stormde hij op Pirmin Blaak af, nadat hij zelf de winnende shoot-out had benut. In de finale tegen Duitsland had de doelman al een handvol knappe ballen gepakt en toen Jip Janssen er met negen seconden op de klok uit een strafcorner nog 2-2 van maakte, wist Blaak dat hij weer aan de bak kon voor een zenuwslopende serie shoot-outs. Net als donderdag in de halve finale tegen België excel leerde hij daarin. Alleen Florian Fuchs kon hem passeren, en dat was nog met de nodige mazzel ook. ,,Pirmin is los", zei ploeggenoot Thierry Brinkman. ,,In de wed strijd, in shoot-outs. Echt ontzet tend knap wat hij heeft neergezet." De keeper zelf legde even verderop uit dat hij de afgelopen tijd vooral tussen de oren progressie heeft ge- boekt: ,,Neem donderdag. In de warming-up voor de halve finale brak mijn helm. Vroeger had ik dan mijn excuses al klaar gehad. Nu bleef ik ontspannen. De hele week zat ik er al heel lekker in." De 33- jarige sluitpost wil 'altijd blijven le ren'. ,,Ik werk met een mental coach. Dat brengt rust en vertrou wen, in mezelf en in het team." Zowel tegen België als zaterdag tegen Duitsland speelde Oranje een matige eerste helft, en kwam het ook twee keer op achterstand. ,,Voorheen konden we dat niet al tijd repareren, gingen we hard op onze bek", zei Blaak. ,,Nu kunnen maandag 14 juni 2021 GO Alweer goud, wel enkele @WeberNatasja UITSLAGEN Amstelveen Mannen Finale: Nederland - Duitsland 2-2. 21. Rühr (sb) 0-1, 34. Kemperman 1-1, 56. Staib 1-2, 60. Janssen (sc) 2-2. Nederland wint na shoot-outs (4-1). Om plaats 3/4: België - Engeland 3-2. Vrouwen Finale: Nederland - Duitsland 2-0. 18. Keetels (sc) 1-0, 55. Matla 2-0. Om plaats 3/4: België - Spanje 3-1. RECREATIONAL SYSTEMS INTERNATIONAL jockey foundotiof rtcbobtnk Pirmin Blaak, uitblinker in de EK-finale tegen Duitsland: ,,Nu kun nen we ook een slechte wedstrijd omdraaien.'' foto anp Met hun eerste hoofdprijs in vier jaar tankten de Nederlandse hockeyers vertrouwen voor de Olympische Spelen. Vooral door de manier waarop de Europese titel werd veroverd: op karakter. Rik Spekenbrink Amstelveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40