5 t 'Sporters trainen steeds vaker en harder, zo creëer je potentiële problemen' K. 7 rip over het verdergaan van Denemarken-Finland r "\ï/l ^\U1 *T \Ï/I "H I CARDIOLOOG vanaf dat moment ook weer aan hoe sport verbroedert. Na het goede nieuws scandeerden de fanschares beurtelings zijn naam. 'Christian' uit de Finse kelen, waarna de Denen er 'Eriksen' achteraan brulden. De Deense spelers keerden ver volgens onder oorverdovend applaus, waar ook de Finse selectie en staf aan bij droegen, terug op het veld. Wat niemand zich tijdens de aanvan kelijke paniek nog kon voorstellen, was dat de wedstrijd diezelfde avond nog werd hervat. Volgens bondscoach Kasper Hjulmand besloten de Denen daar una niem toe, na contact met Eriksen. Dene marken verloor, door niet onlogische missers van keeper Kasper Schmeichel en Pierre-Emil H0jbjerg, die bij absentie van specialist Eriksen een penalty miste. ,,We hadden niet door moeten gaan", zei Hjulmand gisteren. De Deense coach had de avond ervoor nog een andere op tie geschetst, namelijk om het EK-duel op zondag om 12.00 uur te hervatten. ,,We hadden zaterdag gewoon in de bus moeten stappen, dan hadden we van daag wel verder gezien." Organisatie Verder uitstel had de EK-organisatie met grote problemen opgezadeld, ook omdat de Finnen naar Rusland moesten voor het tweede pouleduel. Bondsvoorzitter Peter M0ller meldde geen druk te heb ben gevoeld vanuit de UEFA. Toch waren enkele Deense voetballe gendes vanwege de traumatische erva ring ziedend op de Europese bond. ,,Wat is dat voor keuze'', vroeg Michael Lau- drup zich af. ,,De UEFA had beter kun nen zeggen: we spelen vanavond niet meer en kijken later wel wat de moge lijkheden zijn.'' Peter Schmeichel denkt daar hetzelfde over. ,,De wedstrijd was totaal irrelevant. Hoe kun je zo'n wed strijd nog meteen uitspelen?'' maandag 14 juni 2021 GO >orspelen?' Denemarken - Finland 0-1 60. Pohjanpalo Opstellingen Schmeichel H radecky Wass Raitala 76. Stryger Larsen 90. Vaisanen Kj^r Toivio 63. Vestergaard Arajuuri Christensen O'Shaughnessy M^hle Uronen Eriksen Lod 43. Jensen Sparv Hojbjerg 76. Schüller Delaney Kamara 76. Cornelius Pohjanpalo Poulsen 84. Forss Wind Pukki 63. Skov Olsen 76. Kauko Braithwaite Scheidsrechter: Taylor (Eng) Toeschouwers: 15.200 Adequaat handelen heeft Christian Eriksens leven gered, maar de kans is klein dat de Deense sterspeler na zijn hartstilstand zonder defibrillator verder kan voetballen. Sterker nog: in Italië, waar Eriksen bij Inter speelt, is dat helemaal niet toegestaan. Dat stelt Peter Peytchev, cardioloog sportarts van verschillende profes sionele sportclubs in België. Johan Inan Rotterdam Wat zag u als cardioloog gebeuren? Peter Peytchev: ,,Ik had al vrij snel door hoe laat het was. Als een speler zo strompelt en valt zonder duidelijke reden, denk ik direct aan een hartritme stoornis als oorzaak. En als die stoor nissen heel snel zijn, leidt dat tot een daling van de bloeddruk en uiteindelijk ook een hartstilstand. Dat was hier het geval.'' Hoe ontstaan die stoornissen? ,,Er is vrijwel altijd een onderliggende oorzaak of probleem aan te wijzen. Je hebt aangeboren of erfelijke aandoenin gen enerzijds. Deze komen in ongeveer 80 procent van de gevallen aan het licht. Ook bij medische testen. Ik weet dat ze daar in Italië grondig op checken. Aan de andere kant zijn er verworven problemen, die recenter zijn ontstaan door bijvoorbeeld een virusinfectie op de hartspier. Die kan voor een litteken in de hartspier hebben gezorgd. En dat kan later weer, onder meer door veel in spanning of stress, leiden tot hartritme stoornissen.'' Wie of wat heeft Eriksen gered? „Gelukkig is snel en correct gehandeld. Dat begint met het herkennen van het probleem dat er een speler bewuste loos, met open ogen en in een onna tuurlijke houding op de grond ligt. Dat hebben spelers, aanvoerder en staf leden goed ingeschat. Daardoor vond ook snel eerste hulp in de vorm van een hartmassage (reanimatie) plaats en werd de externe defibrillator (AED) er snel bij gehaald. Deze herkent automa tisch of een storing aanwezig is en geeft dan een schok af. Dan wordt bloed en zuurstof rondgepompt in het lichaam naar de organen. De hersenen hebben vooral zuurstof nodig. Elke se conde telt." Wanneer wist u: dit gaat goed? „Toen hij per brancard werd afgevoerd en er geen reanimatie meer plaatsvond, wist ik dat het gelukt was. Als het niet goed gaat, stoppen ze niet zo snel. Door die hartmassage duw je het hart plat en pomp je bloed rond. Die pompwerking is cruciaal en kan na een uur nog werken." Hoe gaat het nu verder? „Eriksen zal in het ziekenhuis een paar dagen geobserveerd worden. Er vindt grondig cardiologisch onder zoek plaats. Zo wordt bepaald hoe dit heeft kunnen gebeuren. Vooropgesteld: niks is zeker. Ik acht de kans alleen wel heel groot dat hij daarna een inwendige defibrillator krijgt, zoals Daley Blind. Of ze moeten een oorzaak vinden die be handelbaar is en die weg kunnen nemen. Dat is helaas zelden het geval.'' Hij sprak al vrij snel teamgenoten van Denemarken en Inter toe. Dat biedt hoop voor een vervolg van zijn loopbaan? ,,Of hij nog zal voetballen, is moeilijk in te schatten. Italië heeft strengere richt lijnen dan België en Nederland als het gaat om hartveiligheid van sporters. Bij ons mag je soms met ICD-kastje wel voetballen. Ik verwacht niet dat er heel snel duidelijkheid komt. Bij topsporters worden geen overhaaste statements gemaakt, aangezien dat de rest van een carrière kan schaden.'' Tot slot: in Nederland kennen we de voorbeelden van Abdelhak Nouri en Daley Blind. Wordt de sport gevaarlij ker of lijkt dat zo omdat het midden in ons blikveld gebeurt? ,,Per jaar overkomt dit drie op honderd duizend (amateur-)sporters. Je hebt een groep die stelt: nee, het komt niet vaker voor, maar dat lijkt zo als in Ar gentinië bijvoorbeeld iemand omvalt en het ons in een half uur bereikt door sociale media. Andere experts zien het wel vaker gebeuren. Tot die groep be hoor ik eerlijk gezegd ook. Het aantal actieve sporters groeit, net als het ni veau. Een amateurmarathonloper nu had vijftig jaar geleden de Olympische Spelen gewonnen. Sporters trainen steeds vaker en harder om op het hoogste niveau te geraken. De limieten worden meer opgezocht. Het is niet be wezen, maar je ziet ook de druk groter worden. Er moet gepresteerd worden. Dan sla je minder snel een training over als je je minder voelt. Zo creëer je potentiële problemen.'' M Cardio loog Peter Peytchev.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39