I Tijdens openingsduel van Engeland is eindelijk de magie terug op Wembley I 5 De kanshebbers Frankrijk Een glimp van aanvoerder Harry Kane in de tunnel van Wembley zorgde op de tribunes van het na tionale stadion van Engeland voor een vocaal briesje. Door de strenge coronamaatregelen, die elke spon taniteit wegzogen, kwam het ge schreeuw plichtmatig over. Bij het spelen van God Save The Queen keerde de verloren gewaande elek triciteit alsnog met een klap terug. Voetbal kwam met het zingen van Happy and Glorious officieel thuis. De wat onwennige aanloop kwam niet uit de lucht vallen. Vriendengroepen werden door de pandemie uiteengereten. Wem bley was met 22.500 toeschouwers slechts voor een kwart gevuld. Vele gelukkigen met een kaartje gingen noodgedwongen alleen. Maar de magie in misschien wel de beroemdste voetbaltempel van Europa deed Wembley zinderen. Na een boodschap aan Christian Eriksen op de grote schermen groeiden vreemden naar elkaar toe. Een minder fraai staaltje van eendracht was het boegeroep, toen de spelers knielden om racisme onder de aandacht te brengen. Wembley Way Op weg naar Wembley en vooraf gaand aan de wedstrijd moesten fans eveneens uit hun schulp wor den getrokken. Onder een afdakje op Wembley Way lurkten Chris Wright (24), Matt Astbury (24), Jack Conway (23) en Liam Bush (29) aan een biertje om even aan de brandende zon te ontkomen. Het kwartet uit Essex volgde het Engelse team voor de pandemie overal in Europa. Achter hun ner veuze blikken - ,,We weten dat Engeland altijd teleurstelt" - ging opgespaarde voetbalhonger ver scholen. Wright: ,,Bij het douchen zette ik Three Lions op." De seizoenkaarthouder van Leeds United had zijn zin amper afgemaakt of het refrein van het beroemde nummer van David Baddiel, Frank Skinner en de Lightning Seeds uit 1996 galmde uit de monden van duizenden fans: „It's coming home, it's coming, football's coming home." Astbury, die uiterlijk lijkt op de voormalige Engeland-spits Darren Anderton, bleef onbewogen voor zich uitsta ren. „Voetbal komt hier altijd thuis. Totdat we de mist ingaan." Wegdromen De vermaarde overmoed nam de fans vanzelf in hun greep, toen Engeland voortvarend begon aan de wedstrijd tegen vicewereld- kampioen Kroatië. Phil Foden deed hen wegdromen. Toen zijn gekromde schot op de paal uiteen spatte, stak 'It's coming home' op als een storm. Met de actie toonde hij een glimp van Paul Gascoigne, aan wie hij met zijn geblondeerde haardos een ode bracht. Een goal van Raheem Sterling na de rust injecteerde de laatste twijfelaars met emotie. Wembley bruiste. Bondscoach Gareth Southgate, voor velen te saai en te behoudend, werd toegezongen. Dansend en springend sloten de fans de Three Lions in de armen. Wembley, zonder voetbal niet meer dan een betonnen doos, zette zich opnieuw op de kaart als voetbalparadijs. In het stadion, waar de halve finales en de eind strijd van het EK worden gespeeld, keerde voor iedereen voelbaar de magie van de sport terug. Benzema terug na knieblessure Nieuwe keeper voor Zwitsers Wat zijn de kansen van Frankrijk? Bij vrijwel iedere kenner waar ook in Europa staat de wereld kampioen en de verliezend EK- finalist van 2016 met stip boven aan. Frankrijk is dé te kloppen ploeg. Daar hoefje geen ingewikkelde theorieën op los te laten. Je kijkt naar de selectie, je over ziet elke linie en je denkt: wie o wie kan deze ploeg in hemelsnaam stop pen? Zeker nu Karim Benzema weer in genade is aangenomen. Frankrijk heeft alles: techniek, snelheid, fysiek, dynamiek, de fensieve hardheid en scorend vermogen. Moeten we het nog over de kwaliteiten van N'Golo Kanté hebben? Of die van Kylian Mbappé of Antoine Griezmann? Prognose EK 2021: Finale Een geweldenaar als Kingsley Coman is bij Frankrijk gewoon bankzitter. Maar misschien zijn al die loftuitingen ook wel een valkuil. Hoe hongerig zijn de Fransen nog na hun we reldtitel? En maakt Ben- zema de ploeg wel echt sterker of is het niet zo makkelijk om een ve dette in te passen in een winnend elftal? En: hoe zit het met de ego's? Mbappé verliet mopperend het veld toen hij in de laatste oefen wedstrijd werd gewisseld. Het kwam hem op een openbare re primande van bondscoach Didier Deschamps te staan. Morgen be gint Frankrijk het toernooi direct met een kraker, tegen Duitsland. Op welke speler moeten we letten? Frankrijk werd wereldkampioen met Olivier Giroud als spits en nu is daar plotseling Karim Benzema voor in de plaats gekomen. Goed voor 279 goals in 559 duels voor Real Madrid. Én voor 27 treffers in zijn vorige periode als internatio nal. Wat was er ook al weer met hem aan de hand? Benzema bracht in november 2015 een nacht door in een Franse politiecel, omdat hij ervan werd verdacht ploegge- noot Mathieu Valbuena te heb ben gechanteerd met een seks- tape. Deschamps gooide de spits meteen uit de selectie en riep hem ruim vijfjaar niet meer op. Maar vlak voor dit kampioenschap streek de bondscoach met zijn hand over zijn hart. Het levert Frank rijk een droomvoor- hoede op: Mbappé-Ben- zema, en daarachter Griezmann. Als papier zou swingen, was Frankrijk nu al kampioen. Welke invloed heeft de bondscoach? ooit komt er een dag dat Didier Deschamps een groot standbeeld krijgt. 'Maar zo kan ik het ook, met al die topspelers', zullen ve len denken. Maar zo eenvoudig is dat niet. Houd ze allemaal maar eens aan boord, die haantjes die bij hun verschillende clubs vaak al lemaal de besten zijn, maar zich bij hun nationale ploeg opeens moeten schikken in het alge hele belang. Deschamps krijgt dat nu al negen jaar voor elkaar. On verstoorbaar doet hij zijn ding. En nee, hij laat de Franse sterren- ploeg misschien niet altijd even spectaculair voetballen, maar als hij over een maand weer de beste is, heeft hij wel alles gewonnen. EK-historie maandag 14 juni 2021 GO Met het zingen van God Save The Queen kreeg Wembley na maanden van lockdowns de ver loren gewaande magie terug. Engeland kwam tegen Kroatië (1-0) in een warm bad terecht. Geert Langendorff Londen Engelse supporters op Wembley zingen de spelers toe tijdens de eerste groepswedstrijd tegen Kroatië. foto afp I Engeland - Kroatië 1 57. Sterling 1-0 Opstellingen Pickford Livakovic Walker Vrsaljko Stones Vida Mings Caleta-Car Trippier Gvardiol Phillips Modric Rice Brozovic Sterling 70. Vlasic 90. Calvert-Lewin Kovacic Mount 85. Pasalic Foden Kramaric 71. Rashford 70. Brekalo Kane Rebic 82. Bellingham 78. Petkovic Scheidsrechter: Orsato (Ita) Toeschouwers: 18.497 Wales - Zwitserland 1-1 FRANKRIJK Karim Benzema is definitief fit voor de eerste EK-wedstrijd van Frankrijk tegen Duitsland van morgen. „Zaterdag heb ik weer mee gedaan met de training. Na af loop had ik geen pijn of klach ten. Ik ben dus 100 procent klaar om te spelen", zei de spits van Real Madrid tegen de Franse zender Téléfoot. De 33-jarige Benzema, die dit jaar na een afwezigheid van vijf jaar is teruggekeerd in de selectie van Frankrijk, raakte afgelopen week in een oefen duel met Bulgarije gebles seerd aan een knie. ZWITSERLAND Zwitserland heeft na één wedstrijd een nieuwe keeper opgeroepen. Gregor Kobel sluit aan bij de selectie. De 23-jarige doel man, die onlangs overstapte van VfB Stuttgart naar Borus- sia Dortmund, vervangt Jonas Omlin. Die raakte geblesseerd aan zijn enkel toen hij zater dag in Azerbeidzjan meedeed aan de warming-up voor het duel met Wales. De wedstrijd in groep A eindigde in 1-1. De Zwitsers kwamen op 0-1 via Breel Embolo, Kieffer Moore maakte een kwartier voor tijd gelijk namens Wales. 0-1 49. Embolo 74. Moore 1-1 Opstellingen Ward Sommer Roberts Elvedi Rodon Schar Davies Akanji Mepham Mbabu Morrell Freuler Allen Xhaka Ramsey Rodriguez 90. Ampadu Shaqiri James 66. Zakaria 75. Brooks Seferovic Moore 84. Gavranovic Bale Embolo Scheidsrechter: Turpin (Fra) Toeschouwers: 8782 Nog enkele toplanden maken zich op voor hun aftrap van het EK, het startschot van een mo gelijk succesvolle campagne die moet eindigen met Europees goud. AD Sportwereld loopt de favorieten vast met een ver grootglas langs. Vandaag: als papier kon swingen, was FRANKRIJK al kampioen. Maar is dit team nog hongerig? Samenstelling: Leon ten Voorde Vermoedelijke opstelling (4-3-3) Griezmann Senzemé Mbappé Pogba L. Hernandez Kimpembe Varane Pavard Lloris Wereldkampioen als speler (in 1998) én de beste van de wereld als bondscoach (in 2018): Frankrijk was de beste van Europa in 1984 in eigen land en in 2000, tijdens het toernooi in België en Nederland. Deschamps was toen de aan voerder, die na de finale tegen Italië in de Kuip de beker ont ving. De enige verliezersmedaille deed pijn, want die werd vijf jaar geleden uitgereikt na de finale in Parijs, tegen Portugal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37