Dit mag er zijn Oranje geeft 2-0 voorsprong in paar minuten uit handen 2 EK VOETBAL Column Er ging een zenuwslopende slotfase aan vooraf, maar met een dikverdiende 3-2 overwinning op Oekraïne speelde het Nederlands elftal de scepsis in het land van zich af. De weg naar groepswinst ligt open, de Oranjegekte gaat de komende dagen alsnog op gang komen. SJOERD MOSSOU WILLEM VAN HANEGEM maar Oranje viel mij gisteravond sowieso niet tegen. De manier waarop ze Oekraïne zo stevig onder druk hielden, dat zag er lange tijd best aardig uit. Dat had met Marten de Roon te maken, die veroverde zeker voor rust de ene bal na de andere, Stefan de Vrij zat er ook bovenop. En ik vond Patrick van Aanholt een logische keuze aan de linkerkant. Dat het na de 2-0 opeens mis ging, was onverwacht, maar in deze poule hoeft het geen ramp te zijn. Wat vooral moet verbeteren, is hoe dit Oranje omgaat met zijn spitsen. Nu gaat nog vrijwel elke bal van de middenvelders direct naar Memphis. Maar als Frank de Boer er in slaagt om Wout Weg- horst echt als een aanspeelpunt te laten fungeren waar Memphis slim omheen speelt, krijgen we nog meer kansen. De openingstreffer van Georginio Wijnaldum was terecht, al was Oekraïne zeker niet ongevaar lijk. Ze hebben daar vooral spelers die de bal het doel willen in dribbelen. Die tweede van Weg- horst was belangrijk voor Oranje, maar zeker ook voor hem. Dit gaat hem verder helpen, al gaf ik al eerder aan dat hij niet moet doorslaan. De 2-1 en de 2-2 waren waarschuwingen. Toch is dat uiteraard niet het gevoel dat is blijven hangen rond het eerste weekeinde van dit toernooi. Wat er gebeurde met Chris tian Eriksen was angstaan jagend. Die Denen hadden volgens mij nooit meer de Die goal van wedstrijd moeten uitspe ld t len. !k ben geen cardioloog, Weghorst maar iedereen weet dat de gaat hem eerste 24 uur na zo'n ge beurtenis cruciaal zijn. Bo- verder vendien hoefje geen psy- hclocn choloog te zijn om te weten dat het impact heeft op me despelers. Denzel wedstrijd dol van geluk, pal voor de Dumfries kopt feestende tribunes. Plots is het cha- de 3-2 binnen. grijn verdreven. Opeens moppert er foto pim ras niemand in Nederland meer over 5 3-2 of over de keuzes van Frank de Boer. Er valt nog genoeg op dit Oranje aan te merken, maar de weg naar de groepswinst ligt voorlopig open. Meeslepend Vanaf de eerste minuut voltrok zich gisteravond in Amsterdam een boeiend voetbalgevecht, meesle pend op en neer golvend van doel naar doel. De openingsfase was meteen spectaculair, met kansen voor beide teams, vrijwel voortdu rend voortkomend uit typische omschakelmomenten. Memphis Depay was de eerste met een knappe actie, solerend vanaf de middenlijn uit een snelle uitbraak. De Oekraïense keeper Ge- orgi Boesjtsjan redde, zoals hij voor rust wel vaker deed. Voortreffelijk kwam de doelman na vijf minuten Vanaf de eerste minuut voltrok zich een boeiend voetbalgevecht, op en neer golvend van doel naar doel Het geluid in de Johan Cruijff Arena klonk als uit vervlogen tij den: dat van een gelukzalig brul lend publiek, 15.000 man en vrouw sterk. Meteen na de winnende 3-2 van Denzel Dumfries klonk er een memorabel kabaal, na een jaar van deprimerend lege stadions. Het ge luid van dolle, vrolijke vreugde. En dat terwijl de overwinning kort daarvoor nog knullig uit de handen van Oranje leek te glippen. Spits Roman Jaremtsjoek kopte na 79 minuten zomaar een vrije trap binnen, en een zeker lijkende over winning werd plots tenietgedaan: Volledig verdiend leidde Oranje een kwartier voor tijd nog met 2-0, maar na een schitterende uithaal van Andrei Jarmolenko sloeg plots de spanning op de benen. Dat het goed kwam, was niet alleen ver diend, het typeerde ook de veer kracht van dit Nederlands elftal. Het Nederlands elftal dat zo lang met scepsis werd bekeken, vierde de overwinning in de openings- Bij de NOS bleven ze maar praten over wat er was gebeurd en ze wisten niet wat er was ge beurd. En toen gingen ze elkaar complimenten ge ven. Er was er maar eentje die complimenten moest krijgen en dat was de Deense aanvoerder Si mon Kjaer, die liet zien waar het om draaide. Geen beelden van die jongen toestaan, je bekommeren om jouw teamgenoot en vooral om zijn vrouw. Waarom is er in Hilversum niemand die in zo'n situatie zegt: er is iets ergs gebeurd in Dene marken, maar we weten niet exact wat. We stoppen even met de beelden en het eeuwige analyseren en komen terug als er offi ciële mededelingen ko men uit Kopenhagen. Een dag later is ieder een overigens alweer bezig met de andere wedstrijden. Zo gaat dat. Oranje heeft ge wonnen en dat zal zor gen dat de mensen en thousiaster worden. Ik ben normaliter de eerste die op de rem trapt, maar deze start mocht er zijn. maandag 14 juni 2021 GO In de eerste tien minuten van de wedstrijd nam het Nederlands elftal het Oekraïense doel maar liefst zeven keer onder vuur. Geen enkele ploeg deed dat zo vaak in een EK-duel sinds dergelijke gegevens worden bijgehouden (vanaf 1980). Johan Cruijff Arena Nederland - Oekraïne De ontknoping was natuurlijk fantastisch, Twijfel is weg na Kort na de openingstreffer van Georginio Wijnaldum verdubbelt Wout Weghorst de Nederlandse voorsprong. foto pim ras 52. Wijnaldum 1-0 58. Weghorst 2-0 2-1 75. Jarmolenko 2-2 79. Jaremtsjoek 85. Dumfries 3-2 Opstellingen Stekelenburg Boesjtsjan Dumfries Karavajev Timber Zabarnji 88. Veltman Matvijenko De Vrij Mikolenko Blind Sydortsjoek 64. Aké Zintsjenko Van Aanholt Malinovski 64. Wijndal Jarmolenko De Roon Jaremtsjoek Wijnaldum Zoebkov F. de Jong 13. Marlos Weghorst 64. Sjaparenko 88. L. de Jong Memphis 90+1. Malen Scheidsrechter: Brych (Dui) Toeschouwers: 15.000 y @sjoerdmossou 2-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34