ZEELAND GEBOEKT N Jo van Ham geloofde in de Nazi's 7 Na zovele eeuwen blijft het kasteel in Burgh-Haamstede verrassen. In het boek Slot Haamstede - Tussen zand en zoutlezen we over Romeinse militairen en een oude christelijke begraafplaats. Haamstede en het slot krijgen opeens heel wat meer kleur op de wangen. Iu de toeristen weer mogen komen, zie je ze in Burgh-Haamstede voor de brug over de gracht staan. Net achter de drukke winkelstraten met volle terrassen ben je er plotseling in een groene oase van rust. Monumentale bomen, oprijzende torens, hoog opgetrokken woonvleugels, een gemet seld poortgebouw: Slot Haamstede doet er al les aan om de argeloze passant het fototoestel te laten trekken. Maar waar kijken we eigenlijk naar? Dat kunnen we nu eindelijk naslaan in een uitge breid boekwerk over het kasteel: Slot Haam stede. Tussen zand en zout. Donderdag wordt het met wat tromgeroffel op het slot gepresen teerd. ,,Met reden", zegt Ernst Dekkers, één van de auteurs: ,,Er wordt nogal wat aan de tot nu bekende geschiedenis van het kasteel toe gevoegd." Archeoloog én acteur Ernst Dekkers (1966) is archeoloog van be roep. Voor wie denkt, waar heb ik die naam meer gezien en gehoord: hij is ook acteur en speelde in films als Bankier van het verzet en De Heinekenontvoering. Met Pim Veth vormde hij het cabaretduo Duodekkersveth. Over de combinatie van de twee beroepen zegt hij: „Archeologie en acteren, ik vind het allebei heel leuk. Daarom heb ik na mijn studie ar cheologie in Amsterdam nog een driejarige to neelopleiding gevolgd." Er was over het slot eerder een boekje ver schenen, in 1981, in de serie van de Neder landse Kastelenstichting en de ANWB. Ook daarin werd al gerept over de grootscheepse restauratie in de jaren 1963-1973. Tijdens die jaren werd er uitvoerig archeologisch en bouwkundig onderzoek gedaan. Die vondsten van toen waren niet bestudeerd. Dat heeft het team van Ernst Dekkers nu wel gedaan. Hun bevindingen zijn samengebracht in het nieuwe boek. Dat er in Haamstede een nederzetting lag die banden had met het Romeinse leger, dat vermoeden is heel sterk om een christelijke begraafplaats. Omdat we nu jaartallen hadden, kon er verband worden gelegd met een uit 776 daterende oorkonde waarin een kerk op Schouwen wordt ge noemd. Die oorkonde is één van de oudste van Holland en Zeeland. De christelijke begraaf plaats op het slotterrein betekent dat die kerk zeer waarschijnlijk die van Haamstede is. Zo weten we dat Haamstede al belangrijk was ruim voor het kasteel in de 13e eeuw werd ge bouwd." Tufstenen muren Eerder was er wel verondersteld dat er Romei nen in Haamstede waren geweest. Het recente onderzoek van Dekkers en de zijnen heeft alle twijfel weggenomen. Want: ,,Tussen de gra ven werden tufstenen muren aangetroffen. Tufsteen is vulkanisch en werd via de Maas en de Rijn uit Duitsland aangevoerd. Die muren werden in de tweede eeuw na Christus ge bouwd, in de Romeinse tijd. De Schelde was voor de Romeinen een belangrijke rivier. Achter de duinen liep er waarschijnlijk een vaarroute naar de Maas en van daar naar de Rijn. Bij De Meern in de omgeving van Utrecht zijn Romeinse schepen gevonden die gemaakt waren van hout uit het Scheldebekken. Dat er in Haam stede een nederzetting lag die banden had met het Romeinse leger, dat vermoeden is heel sterk. We hebben twee tufstenen muren gevonden, parallel aan el kaar en met karrensporen ertus sen, daarom denken we dat er twee grote Romeinse gebouwen hebben ge staan." De in zijn tijd machtige Lodewijk van Gruuthuse zorgde in 1475 voor een enorme uitbouw die vier tot zes keer zo groot was als de oorspronkelijke woontoren met poortaan- bouw. Al in 1525 - het jaartal is niet helemaal zeker - woedde er een vernietigende brand die de nieuwbouw onherstelbaar beschadigde. Dekkers: ,,Je ziet in Haamstede nogal wat hui zen waarin grote stenen zijn verwerkt. Die kunnen afkomstig zijn van de ruïne van die Gruuthuse-uitbouw." Nieuw is dat de naam Van Gruuthuse ook verbonden moet worden aan de nog altijd bestaande torens naast de woontoren. Lange tijd werd gedacht dat die uit de 17e eeuw stamden. Maar nu is zeker dat Gruuthuse ze al eind 15e eeuw liet bouwen. Zo wordt een deel van het het eerbiedwaar dige kasteel opeens tweehonderd jaar ouder. In de 18e en 19e eeuw werd het slot het bui tenverblijf van rijke Zeeuwse geslachten. In 1981 verkocht de familie Van der Lek de Clercq het kasteel aan Natuurmonumenten. Uit de verkoopsom is een onderhoudsfonds inge steld dat nog steeds functioneert. Marijke en Govert Geleijnse zijn de slotbeheerders, zij zorgen dat de nazaten van de familie Van der Lek de Clercq hun vakantiewoning - in de noordwestelijke Mogge-vleugel - altijd klaar vinden voor gebruik. Daar zal vast ook een exemplaar liggen van de nieuwe kasteelge schiedenis, met hoofdstuk ken over het landschap en de vroegste geschiedenis van Haamstede, de bouwgeschie denis, bewoners en eigena ren. De Zeepeduinen en de Atlantikwall komen aan bod in het hoofdstuk over de om geving. De vondst van een 17e- of 18e-eeuwse verrekijker vormt de afsluiting van een bijzonder kastelenboek. Zeeuwse schrijvers Een streper en een streber. Jo van Ham, in 1892 te Middel burg geboren en in 1985 te Middelburg gestorven. Lang uit Zeeland weg, al 'meer dan 30 jaar', schrijft hij in Taalpolitiek uit 1944, maar nog steeds een Zeeuw. 'Op nieuw naar Zeeland overgeplant, zou ik in een ommezien Zeeuw met de Zeeuwen zijn en mijn Zeeuwsch spreken ongeveer als toen ik kind in Zeeland was', ver volgt hij. Zeeland zou zich weer over de verloren zoon ontfermen. Na de oorlog publiceerde die boekjes als Middelburg in oude ansichten, maar ook een studie over Harry Mu- lisch. Voor de oorlog was hij onder meer be trokken bij het chris telijke tijd schrift Op waart- sche We gen. Voor hem ging de weg pas echt op waarts m de oorlog. Hij werd in 1941 het zeer fana tieke hoofd van de Afdeeling Boekwezen van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Van Ham vond het duidelijk heer lijk een streep door andermans werk te kunnen zetten en zijn streberneigingen te kunnen uitle ven. De SS vroeg om een 'zwarte lijst' van Nederlandse schrijvers, hij produceerde die binnen een dag. Van Hams machtigste wapen was de papiertoewijzing. Voor hem onwelgevallige publicaties was er geen papier, des te meer voor die van zijn trawanten en hemzelf. Een geval van: papier hier! Al dat kostbare papier werd verspild aan zijn flutpamfletje Taalpolitiek, aan zijn 324 pagina's dikke vertaling van één of andere IJslandse saga en zo meer. Het ergste is misschien het boek De kerk op den tweesprong (1942) dat hij samen met de Leidse NSB- dominee W.Th. Boissevain schreef. Als je ziet wat Hitler in Mijn strijd zegt over de verhouding tussen kerk en staat, lijkt de Führer in vergelijking met Jo van Ham een onhandige beginne ling. Het duo hekelt de 'plotselinge liefde' van de kerken voor de Jo den. Dat moet anders, houden ze de gelovigen voor, want 'rationa lisme, cosmopolitisme, materialisme en mammondienst, atheïsme en bol sjewisme zijn openbaringen van den joodschen geest'. De Zeeuwen schonken de auteur na de oorlog toch een riante baan (in het onder wijs) en een rustig bestaan. Skeletresten Dekkers: ,,Ik moest eerst op zoek naar het ma teriaal dat bij de archeologische en bouwkun dige onderzoeken in de jaren 60 tevoorschijn was gekomen. Dat vond ik uiteindelijk in het Zeeuws Archeologisch Depot. Er bleken skele- tresten van vijftig mensen te zijn opgegraven, waarvan er vijftien compleet waren. Op vier daarvan hebben we een c14-datering laten uit voeren. Drie skeletten stamden uit de periode 675-775, eentje werd iets ruimer geschat van 675 tot 870. Die mensen leef den hier nog voor de Noor mannen kwamen. Voor Nederlandse begrippen is zo'n datering vroeg." ,,Het gaat bovendien maandag 14 juni 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Slot Haamstede blijft boeien en verrassen Jan van Damme -Ernst Dekkers, archeoloog •shS Slot Haamstede met gracht en poortgebouw. foto ruben oreel Ernst Dekkers, Liesbeth van Nispen, Ben Olde Meierink, Michiel Purmer: Slot Haamstede. Tussen zand en zout - Neder landse Kastelenstichting en Uitgeverij Verlo ren, 232 pagina's, 21,95 euro. De presentatie is in verband met coronamaatregelen in be sloten kring donderdag 17 juni op Slot Haam stede. In november wordt er een voor pu bliek toegankelijk congres georganiseerd op het slot. Slot Haamstede Tussen zand en zout Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27