OPEN PODIUM 'Ik kom totaal niet uit een muzikaal nest' II 6 Het Zeeuws Orkest speelt Ludwig van Beethoven en Francis Poulenc Muzikanten laten zien en horen wat ze in hun mars hebben. Vandaag richten we onze spotlight op klassiek gitarist Dik de Koning. Zijn vader begreep des tijds niet wat zijn zoon nou zo leuk vond aan 'dat gepluk aan die sna ren', maar als hij zo graag naar het conservatorium wilde dan moest hij dat maar doen. ,,Voor die instemming ben ik mijn vader heel mijn leven dankbaar gebleven", zegt klassiek gitarist Dik de Koning (63) uit Zierikzee. ,,Ik ben geboren in Bruinisse en kom totaal niet uit een muzikaal nest. Mijn vijf jaar oudere broer Jan bepaalde bij ons thuis zo'n beetje de platenkeus. Hij was mede-oprichter van de Bruse jeugdsoos de Pul en kocht daar ook veel lp's voor in. Zelf zong ik als kind nogal graag. In de kerk, maar vooral ook bij het CJV waar de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt soms kwam optreden'', memoreert Dik. Bij zingen paste wel een gitaar en rond z'n veer tiende kocht hij dan ook een simpel triplex exemplaar. Muziek van Bach De liefde voor het klassieke reper toire kwam min of meer bij toeval op zijn pad. „Tijdens zo'n uitwisse- lingsbezoek met de middelbare school aan het Engelse Hatfield kocht ik daar in een winkeltje spon taan een lp van Alirio Diaz: 400 Ye ars of the Classical Guitar. Dat was zo Ik wist al snel dat ik specifiek gitaardocent zou worden gemiddeld niveau, dus lag 'uitvoe rend musicus' niet zo voor de hand.'' Dat lesgeven is hem uitstekend af gegaan. Dik wist met enig geduld een mooie praktijk op te bouwen. Vooral de gitaarlessen in groepsver band gingen hem prima af. ,,lk heb dat ruim twintig jaar gedaan. Soms was de belangstelling zo groot dat ik op één avond drie groepen met zes tien cursisten had.'' Gij zult ontploeteren Volgens Dik is het van belang om een klik te hebben met het instru ment. Klassiek gitaar spelen, vergt beslist wel wat inzet. 'Gij zult ont ploeteren!', citeert hij bij wijze van grap een tegeltjeswijsheid die op hangt bij zijn bevriende overbuur vrouw. Bij haar in de tuin geeft hij sinds enige tijd af en toe korte concerten met een beperkt aantal toehoorders. Als variant op zijn klassieke reper toire, werkt hij ook graag mee aan de muzikale bijeenkomsten voor bewoners in zorgcentrum Cornelia in Zierikzee. Onder het motto 'Breng eens een zonnetje' speelt én zingt hij daar oud-Hollandse wijsjes en nostalgische liedjes. Naast het lesgeven, dat Dik nu al lange tijd niet meer in groepjes, maar met één leerling tegelijk doet, treedt hij zelf tegenwoordig ook wat vaker op. ,,Na de eerste lockdown besloot ik 'huis/tuinconcerten' te gaan geven. Dat wil zeggen een uur lang - met pauze - klassieke gitaar muziek bij de mensen thuis." prachtig, die muziek van Bach tot en met de 20e eeuw'', vertelt Dik. Het eerste stapje op weg naar een loopbaan in de muziek werd gezet dankzij de bemiddeling van zijn achterneef in Rotterdam. ,,Hij bracht mij in contact met Doron Pe per, een muziekstudent die mij twee jaar les gaf en me daarna advi seerde naar de vooropleiding van het conservatorium te gaan.'' Dik volgde die raad op en wist al snel dat hij de weg in de muziek zou voortzetten. Eerdere gedachten aan een opleiding aan de pabo of biolo gisch boer worden, liet hij varen. Muzikaal geheugen ,,Ik wist al snel dat ik specifiek gi taardocent zou worden. Ik ben goed in performance, maar met mijn mu zikaal geheugen behaal ik maar een De gretigheid om te spelen straalt van de muzikanten af en het in tense plezier waarmee het publiek luistert spreekt boekdelen. In maart 2020, toen Nederland in lockdown moest, zou HZO samen met Lisa Jacobs het vioolconcert van Beethoven spelen. Het begin motief van de vier paukenslagen met die prachtige lange volle slag erna, zouden toen geklonken heb ben als de slagen die het noodlot aankondigden. Veertien maanden later klinken ze mysterieus, maar door de vele herhalingen daarna in de verschillende instrumenten groepen, krijgen de slagen iets hoopvols. Ze zwakken het lyrische karakter van het allegro wat af. Violiste Lisa Jacobs, in een felrode jurk, demonstreerde na de lange or kestrale introductie, dat zij een ras musicus is. Zij speelde gloedvol en met knappe fraseringen. Haar flageoletspel dwong be wondering af. Het samenspel met het orkest was goed, Ivan Meyle- mans zorgde ervoor dat de afwisse- ling tussen forte en piano passages prima overkwam, zodat de versie ringen en de hoge trillers, die de so liste speelde, prachtig boven de be geleiding uit klonken. Het larghetto kreeg de mooie subtiele vereiste invulling, ondanks de iets te luid klinkende hoorns. De dromerige sfeer werd verkregen door de mooie klarinetinbreng en het subtiele vioolspel van Jacobs. De variaties op het romantische thema klonken spannend en een snelle modulatie effende de weg naar het rondo waarin het vrolijke en volkse karakter lekker in de verf werden gezet. De cadensen in het eerste- en laatste deel waren hoogtepunten. Vooral die in het rondo. Jacobs speelde een heel persoonlijke in vulling, met generaal pauzes die net niet te lang duurden, zodat de spanning toenam. Origineel en knap gebracht, mede door haar ge weldige virtuositeit. Violiste Lisa Jacobs speelde gloedvol en met knappe fraseringen Francis Poulenc schreef zijn sym fonische werk Sinfonietta toen zijn carrière in volle bloei was. Het werk kreeg veel kritiek, maar is gewoon plezierige muziek om te spelen en om naar te luisteren. Bij het horen van dit werk moet je geen spijkers op laag water zoe- ken, maar gewoon je hart openzet ten en de muziek laten binnenko men. Gewoon genieten van de typi sche Franse harmonieën, de spitse replieken van de houtblazers in het scherzo en het pizzicato van de strijkers die voor een huppelend, vrolijk ritme zorgen in het andante onder de lyrische melodie. De finale klonk als een feest, ein delijk weer vrolijkheid na een te lange muzikale adempauze. maandag 14 juni 2021 -Dik de Koning Wie meer wil weten over deze speci fieke optredens kan hem bellen: 06-57374462 of op zijn website kijken: www.dikdekoning.nl Klassiek gitarist Dik de Koning geeft met veel plezier les, maar treedt tegenwoordig zelf ook wat vaker op. foto marieke mandemaker Wil je Dik de Koning horen en zien spelen? Kijk op de site bij pzc.nl/video Feest na lange muzikale pauze De Zeeuwse Concertzaal loopt langzaam vol. Coronavol dat wel. Keurig, volgens de regeltjes met mondkapjes, nemen de be zoekers plaats op de stoelen die op de juiste afstand verspreid in de zaal staan. Het Zeeuws Or kest (HZO) speelt het zomerpro- gramma zesmaal na elkaar op drie locaties. Geen pauzes, een muzikale marathon voor de mu sici. Chapeau! Jeanette Vergouwen Recensie Zomerprogramma Werken van Ludwig van Beetho ven en Francis Poulenc. Door Het Zeeuws Orkest o.l.v. Ivan Meylemans m.m.v. Lisa Jacobs (viool). Gehoord 11 juni in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26