II Vintage Vlissingen zorgt voor leven en leut 5 ZELDZAME BOKKENORCHIS WEGGEMAAID Bloeit er een bijzondere bloem op de dijk van Vlissingen, haalt het waterschap er een maaimachine overheen. Floradeskundige Benno te Linde, die de zogenaamde bokkenorchis zelf ontdekte tijdens zijn vakantie in Zeeland, kon zijn ogen niet geloven. enno te Linde heeft een onderzoeksbureau in Gelderland, waar hij look woont, en beheert natuurterreinen. Hij inventariseert ecologische hoofd structuren en brengt de versprei ding van zeldzame plantensoorten in kaart. Als iemand iets van bij zondere plantjes weet, dan is hij het. En laat nou net Te Linde afgelo pen week over de Oranjedijk lopen en stuiten op een zeldzame orchi dee. ,,We verbleven in de strand huisjes bij het Nollestrand en ik liep naar het station om mijn schoonmoeder op te halen voor een dagje strand. Als florakenner kijk je altijd naar beneden als je loopt, zeker als je ergens bent waar je anders nooit komt. Vlak bij de politiepost zag ik ineens een or chidee die ik niet kon thuisbren gen." Snel raadpleegde Te Linde zijn telefoon. Het zal toch nietEn ja wel, het was hem: de beroemde bokkenorchis. ,,Een beetje rare bloem, met lange lippen en smalle zijlobben. Niet echt heel mooi, maar wel heel zeldzaam. Daarom wordt de bloem Europees be schermd." Te Linde maakte snel een foto met zijn iPhone en besloot later, als hij zijn schoonmoeder zou te rugbrengen naar de trein, een be tere foto te nemen. Maar toen hij er de volgende dag weer liep, was er geen orchidee meer te zien. Al les was weggemaaid. ,,Ik stond perplex", vertelt Te Linde. ,,In mijn werk maak ik vaker mee dat ge meenten en waterschappen slecht beheer plegen, maar dit is zo'n zeldzame plant! Dat onderzoek je toch even?" Flauwekul ,,Als meneer zin heeft om voor onze maaibak uit te lopen, dan is hij van harte welkom", reageert Marien Weststrate van Water schap Scheldestromen. Met andere woorden: dat is niet te doen. ,,Onze medewerker heeft gewoon zijn werk gedaan en als daar toe vallig een zeldzaam bloemetje bij sneuvelt, dan is dat maar zo. Er zijn ergere dingen in de wereld. Moet je daarvoor heel Nederland op zijn kop zetten? Wat een flau wekul." Helemaal niet, zegt Floor Arts van Delta Milieu Projecten. ,,Het is gewoon een beschermde plant, waar we rekening mee moeten houden. Ook het waterschap. Ik snap wel dat ze niet alle dijken kunnen controleren, maar zorg dan voor een goed systeem waarin alle informatie over beschermde planten wordt bijgehouden. Uit eindelijk is het gewoon een kwes tie van communicatie." Wanbeleid Ook bij Te Linde is de verbijste ring er niet minder om. ,,Het is ge woon treurig dat dit moet worden ontdekt door een toevallige pas sant. Nota bene bij het station, dus niet eens ergens achteraf. Gewoon puur wanbeleid. De plant heeft niet eens de kans gekregen zijn za den te zetten." Het is gewoon treurig dat dit moet worden ontdekt door een toevallige passant De vakantie voor familie Te Linde is gelukkig niet verpest door het voorval. ,,Nee hoor. Het was heer lijk en ook in de duinen heb ik nog prachtige vegetatie gezien. Vol gend jaar kom ik gewoon terug. Ik waarschuw maar even." Wendy Wagenmakers Vlissingen Art-decotrommeltjes, ingelijste boulevardfoto's en een brocante ba bypakje. De Limburgse toeriste laat het stuk voor stuk door haar han den gaan, maar een keuze kan ze niet maken. Het is allemaal even mooi. ,,Zo fijn als mensen blij de deur uitgaan", zegt Richard van Zuijlen even later, als hij zijn klant heeft uitgezwaaid. ,,Vlissingen is meer dan strand alleen, dat begint men nu te snappen." Lege winkels en gemopper daar over, dat was wat toeristen jaren lang troffen in Vlissingen. 'Waar is het centrum?' als meest gestelde vraag in het hart van de stad. Maar die tijd is voorbij. Wie nu op zater dagmiddag door de Walstraat struint en via de Kleine Markt de Sint Jacobsstraat inslaat, bekruipt een vakantiegevoel. Bijna alle win keltjes zijn bezet, bezoekers lopen in en uit. Overal klinkt muziek. Richard van Zuijlen was een jaar of zes geleden de eerste die een vin tagewinkeltje opende in de Sint Ja- cobsstraat. ,,Het trekt weer nieuwe ondernemers aan. De een na de an- der komt erbij, ook met oude spul letjes. Zo is een heel fijne sfeer ont staan, klanten voelen dat." Mede door het schaakbord in zijn etalage. Iedereen die langskomt, mag een zet doen. ,,Inmiddels zijn er al vijf partijen gespeeld", vertelt Van Zuijlen. ,,Heerlijk, die interac tie. Trouwens ook met onderne mers onderling. Als iemand vraagt naar lp's, die ik niet heb, stuur ik 'm gewoon door naar Jaap of J ohan aan de andere kant van de straat. En vice versa sturen zij mensen naar mij. Hoe mooi is dat?" Naar The Crazy Lovers, een paar deuren verderop, komen klanten ook van alle kanten. Safa Taher (24) verkoopt er sinds september vinta gekledingstukken uit de jaren vijf tig tot negentig. 'Soms ook een H&M'etje', maar alleen als het echt bijzonder is. De rekken in haar win kel knallen van kleur. Je hoort zo veel mensen zeggen dat ze liever in Vlissingen winkelen ,,Ik loop al sinds mijn vijftiende in dit soort kleren", lacht Taher. ,,Toen vonden klasgenoten dat raar, nu komen ze het zelf shoppen in mijn winkel. Ze moesten er eerst voor naar de Randstad. Het slaat echt aan in Vlissingen, merk ik. Ik krijg letterlijk jong en oud over de vloer. Het is geweldig." De dame die zojuist nog een rok kocht bij Taher, staat nu een bloesje te passen bij Martien op de Kleine Markt. ,,Vroeger ging ik vaak win kelen in Zoutelande, maar daar be taal je nu twaalf euro om te parke ren. Bovendien zijn nieuwe kleren ook niet meer te betalen. Voortaan koop ik vintage. En daar moet j e dus voor naar Vlissingen." Precies zoals eigenaresse Martien Verheij het graag hoort. ,,Ik hou er van als dingen opnieuw worden ge bruikt. Winkels als deze passen hier perfect. Vlissingen is veran derd. Ik hoor nu zo veel mensen zeggen dat ze liever in Vlissingen winkelen. Dat was jaren geleden toch ondenkbaar?" maandag 14 juni 2021 'Er zijn ergere dingen in de wereld' Wendy Wagenmakers Vlissingen Be n De bokkenorchis voor de maaibeurt. foto benno te linde -Benno te Linde Middelburg winkelstad, Vlissin gen boodschappenstad - zo luidt het aloude credo. Maar wie dat roept, is al lang niet meer in de Walstraat geweest. De Vlis- singse binnenstad bloeit als nooit tevoren, mede door maar liefst negen vintagewinkeltjes. Boordevol leven en leut. -Martien Verheij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25