Laurence hoopt dat plantenbieb uitgroeit tot stekjesroute 4 Optreden Ben Cramer druppel die de emmer doet overlopen maandag 14 juni 2021 Het terras van café 't Archief aan de Kleine Markt in Vlissin gen moet een maand dicht. Dat heeft de burgemeester besloten na een wat uit de hand gelopen verjaardagsfeestje met Ben Cra mer op het podium. Wendy Wagenmakers Vlissingen Een van de gasten van het bruine cafeetje werd zeventig en wilde dat vorige week vieren op haar favo riete terras. Met muzikale omlijs ting door Ben Cramer. Nu is enter tainment momenteel vanwege de coronamaatregelen uit den boze, maar gastheer Ramon Alewijnse bedacht daar iets op. ,,Ik dacht, dan vraag ik een straatmuzikant die ook altijd in Domburg staat, hartstikke leuk. En dan laat ik hem Ben Cra mer meenemen." Zo gezegd, zo gedaan. De straat muzikant kwam, Cramer kwam en daar was ook zangeres Albertina met haar geluidsinstallatie. ,,Nou, Er was geen fietser die niet even afstapte. Ik dacht gelijk: dit levert gedonder op -Ramon Alewijnse, 't Archief die blies tot in Ritthem", vertelt Alewijnse. ,,En Ben Cramer zong de sterren van de hemel. Neil Dia mond, The Phantom of the Opera: al les kwam voorbij. Tja, die man is 74. Hij heeft net die hele lockdown ge had. Die dacht: dit is mijn publiek, ik grijp mijn kans." Veel mensen waren er niet. ,,Zo'n 35 man op het terras", aldus de man van 't Archief. ,,Maar het was zo ge zellig dat er ook zeker dertig, veer tig man stond te kijken. Er was geen fietser die niet even afstapte. En het geluid stond natuurlijk te hard. Dat merkte ik ook wel. Ik dacht gelijk al: dit levert gedonder op." Dat voorgevoel klopte, want de volgende lag er een brief van de ge- meente Vlissingen op de mat. De regels waren overtreden, en dus volgde er een sanctie: het terras moet een maand dicht. Alewijnse baalt als een stekker. ,,We zijn net weer open. Die sluiting kost mij 30.000 euro. Ja, misschien had ik moeten ingrijpen. Maar ja, ik gunde het die vrouw zo. Ze had er zo lang voor gespaard, het was mooi weer. Nou ja, je weet hoe dat gaat." Dat weet burgemeester Bas van den Tillaar inderdaad. ,,We zien bij dit café een patroon van overtredin gen", zegt hij. ,,Na problemen in het verleden met de sluitingstijd, zien we nu dat terrassen steeds niet vol gens de vergunning worden inge richt. Ook na een recente en expli ciete waarschuwing, waarbij onze medewerkers zelfs de terrassen nog mee hebben uitgezet." En toen kwam daar nog een over- lastmelding bij, vanwege het feestje met Ben Cramer. ,,Die livemuziek was niet vergund en was volledig in strijd met de tijdelijke maatrege len", vervolgt Van den Tillaar, We zien bij dit café een patroon van overtredingen -Bas van den Tillaar, burgemeester ,,Handhavend optreden is op zijn plaats. Het terras moet een maand dicht. Als 't Archief wil, kan ze een zienswijze indienen." Ramon Alewijnse is boos, zijn verjaardagsgast zelfs ziedend. Toch laat hij zijn bezwaren varen. ,,An- ders zit ik straks in augustus met een leeg terras. Daar heb ik hele maal geen zin in. Maar ik baal er wel van. Weet je, ik zit hier nu acht jaar en ik heb dit pleintje weer tot leven gebracht. 't Archief is een buurtcafé in de binnenstad, met heel veel na tionaliteiten die samen één huiska mer vormen. Dat is bijzonder en waardevol. Ik wou dat iedereen dat zo zou zien." Na kastjes vol boeken en over gebleven soepblikken, heeft nu ook de plantenbieb zijn intrede gedaan in Vlissingen. De eerste staat aan de Singel. Met stekjes Tradescantia en mother of thou sands. Wendy Wagenmakers Vlissingen Het begon allemaal toen Laurence Steenbergen een paar jaar geleden thuis kwam te zitten. ,,Het ging slecht met me en een vriendin bracht een doos stekjes. Alle plan ten gingen altijd dood bij mij, maar zij zei: iemand die het moeilijk heeft, verdient mooie plantjes." Ze ging ze verzorgen en warem pel: de plantjes bleven leven. ,,Het ging zo goed dat ik in plantengroe- pen op Facebook ben gegaan. Ik kreeg plantenvriendinnen, met wie ik stekjes ruilde en met wie ik naar tuincentra ging. Ik werd er blij van! En toen zag ik een plantenbieb in Middelburg. Ik dacht: dSt wil ik ook!" Toen ik een plantenbieb zag in Middelburg, dacht ik: dat wil ik ook -Laurence Steenbergen Inmiddels staat er een mooie eta- gère op de stoep van Singel 19. Afge lopen week zette Steenbergen er de eerste stekjes in, van Scindapsus pictus en de pannenkoekenplant. Toen ze na een paar uur haar hoofd nog eens om de hoek stak, hadden de potjes plaatsgemaakt voor vet- plantjes, tomatenplantjes en gras lelies. De stekjesmoeder kon haar geluk niet op. Ze stapt nu een paar keer per dag naar buiten om te zien of er nog wat is geruild. Steenbergen hoopt dat er gauw meer plantenbiebs volgen. ,,Sou- burg, Koudekerke, dat zou mooi zijn. Dat we een echte stekjesroute krijgen op Walcheren. Je beleeft zo veel plezier aan het delen van stek jes. Het zorgt voor verbinding. Je maakt andere mensen blij." En je wordt er zelf nog blij van ook, weet Steenbergen inmiddels uit erva ring. Het gaat weer goed met haar. ,,Mede dankzij de plantjes." Ramon Aleweijnse, eigenaar van café 't Archief, staat nu nog op een vol terras. Van de gemeente Vlissingen moet dat terras nu een maand dicht. foto lex de meester LORRIES PLANTENBIEB Laurence Steenbergen is apetrots op haar plantenbieb. Terras 't Archief maand op slot 1 FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24