ZEELAND 3 NU DIRECTEUR VAN DE WESTERSCHELDE FERRY ballerij gemeengoed zijn. Zo zoekt de directeur 'meer fans' voor zijn ferry, die jaarlijks zo'n 600.000 passagiers overzet naar de andere kant van de Westerschelde. 'We willen vooruit', is er ook zo eentje. Vloet haalt die woorden aan bij de aankomst in Breskens. Daar is nu alleen een grote parkeerplaats. ,,Maar een strandcampingonder- nemer heeft grootse plannen met het veerplein. En dat is mooi, want je wil bereiken dat de mensen iets moois beleven en tevreden weer naar huis gaan.'' Zoals gezegd, de voetballerij is nooit ver weg. Over klantvriende lijkheid gesproken. Vloet haalt een anekdote op uit zijn periode als trainer. ,,Met welke club ik ook bij NAC kwam, altijd zat diezelfde man daar pal achter mijn dug-out. Heel de wedstrijd riep hij: 'Vloet, vuile vieze gore dikke Bossche bol'. En als de wedstrijd afgelopen was, stak hij zijn hand naar mij op en riep: 'Tot volgend seizoen, hè, Vloetje'.'' Olifantenhuid Toch voelde hij zich jarenlang op zijn plek in de stadions. Sterker nog, hij vertelt dat hij nog altijd voor veel clubs in de eredivisie 'een prima technisch directeur of hoofd opleidingen' zou zijn. Maar het boek voetbal is gesloten. ,,Ik heb ook geen trek meer om een amateurclub te trainen'', zegt hij. ,,Het betaald voetbal was mooi, maar het is een wereld apart. Je moet er af en toe een olifanten huid voor hebben.'' Dat begon allemaal toen hij FC Mi Den Bosch onder zijn hoede nam. De trainer slaagde er met een be scheiden selectie bijna in om de club in 2002 in de eredivisie te houden, maar dat deed hij op zijn zachtst gezegd niet met oogstre lend voetbal. ,,Foppe de Haan was de eerste die over afbraakvoetbal begon'', zegt Vloet. ,,En als je de voetballerij kent, weet je wat er gebeurt. Het ging een eigen leven leiden. Ja, we speelden compact. Maar wat moesten we dan? Ons laten afslachten? Daar pas ik voor. We kwamen heel dichtbij, maar slaagden net niet.'' Later bij Roda JC, Sparta, NEC en vooral ADO Den Haag kreeg hij wel voor elkaar wat hij voor ogen had. Vloet bleek goed over weg te kunnen met spelers die lang niet met iedereen door één Werken met mensen en samen dingen voor elkaar krijgen, is een belangrijke drijfveer voor mij deur konden. En hij nam zijn ei gen beslissingen. ,,Bij NEC was de Hongaarse international GSbor Babos keeper. En de ervaren Rein Baart zat op de bank. Ik hevelde Jasper Cillessen zo uit de jeugd over naar het eerste elftal, als ba sisspeler. De mensen riepen dat ik gek was, maar dat bleek wel mee te vallen, toch?'' Bij ADO had hij Henk Fraser en Marco Gentile als assistenten, als speler allebei van het type 'mes tussen de tanden en bloed aan de paal'. Ze zagen Vloet een keer een speler van de tegenstander onder uithalen. Als trainer, weltever staan. ,,Schateren die twee'', zegt hij. ,,Had ik natuurlijk nooit mo gen doen.'' Dorpsgek Het leverde hem meer dan eens hoongelach op in praatprogram ma's. Johan Derksen spaarde hem zelden tot nooit. ,,In een mail aan de bestuursleden van NEC liet hij zelfs weten dat ze een totale dorpsgek hadden aangesteld'', ver telt Vloet. ,,Ik heb die mail nog thuis liggen. Aan tafel werd je soms afgemaakt. Natuurlijk doet dat iets met je. En met je familie, en met de clubs. Zo was ik hele maal rond met een mooie club in de eredivisie, maar daar durfden ze het op het laatste moment toch niet aan, omdat er op televisie van alles werd geroepen. Als ik nu langs die programma's zap, krijg ik altijd het geruststellende gevoel dat het niet over mij zal gaan. Geen appjes meer met de vraag of ik al had gezien wat er nu weer over mij werd geroepen. Ja, dat is wel lekker.'' De voetballerij is hard, zegt hij. ,,Bij ADO werd de spelersbus ooit aangehouden door supporters. De veiligheidsmensen riepen dat ie dereen moest blijven zitten. Ik stapte toch uit, ging in gesprek met supporters. Ik ben iemand die wil verbinden. Altijd al geweest. Toen wij in Schiedam gingen wo nen, nodigden we alle buurtbewo ners uit. Er waren mensen die al veertien jaar naast elkaar woonden en die elkaar niet kenden. Een oliebol erbij en ze gingen praten. Mooi toch? Werken met mensen en samen dingen voor elkaar krij gen, is een belangrijke drijfveer voor mij.'' En nu is daar zijn nieuwe baan. ,,Het aantrekkelijker maken van de veerverbinding over de Wester- schelde is een prachtige uitdaging. Met gedeputeerde Harry van der Maas heb ik prima gesprekken ge voerd over de ferry, haar omgeving en de gebruikers. Ik heb iemand gevonden die dezelfde kant uit wil. De Westerschelde Ferry moet aantrekkelijk worden. In het verle den heb ik namens Recreatief Texel activiteiten voor kinderen op poten gezet in veerhavens op Texel en in Den Helder.'' ,,Dat heb ik voor ogen. Wachten bij de havens van Vlissingen en Breskens moet iets worden om naar uit te kijken. Dat je bijna blij bent dat je het veer net hebt ge mist. Als dat me lukt, ben ik trots. Zoals ik ook trots ben op de ont wikkeling van mijn zoon Rai bij Heracles. Zoals ik trots ben op de twintig jaar dat ik in het betaald voetbal heb gewerkt. En trots dat ik drie jaar directeur was bij de Ro- parun. Ook leuk: bij deze baan worden mijn prestaties niet weke lijks tegen het licht gehouden door mensen als Johan Derksen en René van der Gijp. En eerlijk, dat is ook weleens lekker.'' Wiljan1 Vioet: ,,Het aantrekkelijker maken van de veerverbinding over de Westerschelde is een prachtige uitda ging.' maandag 14 juni 2021 Wiljan Vloet is een grote attractie. -Wiljan Vloet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23