Haamstede en het slot krijgen heel wat meer kleur op de wangen Veel kokkels hebben loodje gelegd als gevolg van hittegolven afgelopen jaren BOEKHOUTE Eigenlijk zou de tocht vorig jaar al worden verreden, maar toen kon de Grenspalenklassieker om voor de hand liggende redenen niet doorgaan. Zaterdag was het alsnog zover, zij het in wat afgeslankte vorm. In totaal 250 toerfietsers - meer werden er niet toegelaten - reden 90 of 155 kilometer in de Zeeuws- Vlaamse grensstreek, langs vele grenspalen en over een flink aantal kasseistroken. De Grenspalenklassieker (die later dit jaar ook in Brabant en Limburg wordt gehouden), is een initiatief van de bekende wielrenners Jos van Emden en Bram Tankink. Vooral Van Emden is gefascineerd door grenspalen, zei hij zaterdag bij het startpunt in Boekhoute. ,,Je ziet een grens niet, maar die is in allerlei facetten toch heel aanwezig. Ik kan nog steeds blij worden als ik een grenspaal vind die ik nog niet heb gezien. Met deze tocht proberen we anderen ook de grens te laten beleven en het grenspalenvirus over te dragen." Tankink is al door Van Emden besmet met het virus. ,,Hij heeft mij op die palen geattendeerd en dan zie je ze ineens overal. Ze staan er al sinds 1843 en het zijn fantastisch mooie dingen. We hebben geprobeerd zoveel mogelijk palen in de route op te nemen. De deelnemers vliegen er weliswaar voorbij, maar het gaat om het idee." De afgelopen drie zomers was er sprake van massale kokkelsterfte, zowel in de Oosterschelde als in de Waddenzee. In de periode van april tot en met juni wordt elk jaar geïn ventariseerd hoeveel kokkels er zijn. Op basis daarvan wordt beke ken hoeveel er na de zomer kan worden opgevist, zonder dat scho leksters daar last van hebben. Voor de vogels zijn kokkels een belang rijke voedselbron, vooral in de win termaanden. Kevin Hout, bestuurslid van de vereniging van handkokkelvissers Op Handkracht Verder, verwacht niet dat er dit jaar heel veel over blijft voor de vissers. ,,Voor de Oos- terschelde ziet het er niet zo goed uit. De cijfers voor de Waddenzee moeten nog komen, maar die zijn waarschijnlijk ook niet al te best. Dat is nog steeds het gevolg van de hitte van vorig jaar en het jaar ervoor." Niettemin kijkt Hout al met enig optimisme naar 2022. ,,We hebben in de Ooster- schelde gezien dat er hier en daar mooi kokkelbroed lag, dat vorig jaar tijdens de warmte is gevallen. Dat Vroeger ging in een strenge winter alles dood is nu nog niet groot genoeg. Maar als het nu een normale zomer wordt, dan hebben wij goede hoop dat we volgend jaar kunnen vis sen." Voorheen waren strenge winters de grootste bedreiging voor kok kels. Nu zijn dat zomers met lang durige hitte. ,,Vroeger ging in een strenge winter alles dood. Dan had je ook een paar jaar weinig visserij. Maar als er dan kokkelbroed viel en je weer een paar jaar kon vissen, dan was het te overzien. Ik geloof wel dat het klimaat verandert, maar tot twee jaar geleden hadden we nog nooit van kokkelsterfte door hitte gehoord. Als het echt elk jaar zo warm wordt, dan ziet het er somber uit voor de kokkelvisserij." De sector denkt al na over andere mogelijkheden. Daarvoor is vooral de tapijtschelp in beeld. ,,Vorig jaar hebben we een aantal weken op de Oosterschelde gevist", zegt Hout. ,,Toen ging het vrij goed met die schelpen. Die vangen we op de zelfde manier. Dus mocht het zo zijn dat het inderdaad elke zomer zodanig warm wordt dat er weinig kokkels overblijven, dan ho- pen we de tapijtschelpen als alter natief te hebben." Onderzoek Wageningen Marine Research doet onderzoek naar de zomersterfte onder kokkels. Vorig jaar is op drie plaatsen in de Oosterschelde de bo- demtemperatuur gemeten. De re sultaten zijn afgelopen week gepu bliceerd. Daaruit blijkt dat extreme sterfte het gevolg is van hoge temperatu ren op de droogvallende platen, waar kokkels zich ingraven. Vol gens de onderzoekers is het nog las tig te voorspellen hoe het kokkelbe stand zich zal ontwikkelen. Dat hangt onder meer af van broedval- len. Ook is het denkbaar dat kokkels zich aanpassen aan de verande rende omstandigheden. It I maandag 14 juni 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO ANNE HANA Vissers vrezen weer mager jaar Kokkelvissers verwachten dit jaar opnieuw een magere oogst. Dat is het gevolg van de hitte golven van de afgelopen jaren, waardoor veel kokkels het loodje hebben gelegd. Toch geeft de sector de moed niet op. ,,Als we nu een normale zomer krijgen, hebben we goede hoop voor volgend jaar", zegt hand- kokkelvisser Kevin Hout uit Yer- seke. Rolf Bosboom Yerseke -Kevin Hout, bestuurslid handkokkelvissers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21