MEDIA CULTUUR 17 'Als ik Harry toch niet door zijn benen had gespeeld...' Utrecht, zetten ze haar daar af. Anderhalf uur later liep ze mijn erf weer op. Ze had alle con tactverboden die ze kon hebben, maar daar trok ze zich niets van aan. Soms zat een dag in een cel, maar kwam ze een dag later weer.'' Veel wist Sacksioni niet van haar. Wilde hij ook niet. ,,Ik weet dat haar moeder was over leden, een jaar voordat ze mij begon te stal- ken. Het kan ermee te maken hebben gehad. Eén keer heb ik haar vader gesproken. Hui lend zat hij hier. Hij wist ook niet wat hij er- Ze zat weleens in een inrichting, maar zelfs daarvandaan belde ze me 's nachts op mee aan moest. Ze is later in een inrichting opgenomen, maar zelfs daarvandaan belde ze me 's nachts op.'' Dan breekt die ene zomerse dag aan in 1997. Sacksioni, die 's nachts urenlang is gebeld, - bespreekt met het management op zijn bui tenterras een Vlaamse tournee, als de stalker plotseling opduikt. ,,De stoppen sloegen door.'' Sacksioni gaat door het lint. Zijn vrien din redt hem én haar. ,,Toen ik haar kopje onder duwde, riep ze: 'Laat haar los anders is ze dood'. Dat deed ik. Gelukkig, anders had den we hier niet zo gestaan. Het krankzinnige was: toen ze, nog met het kroos op haar hoofd, omhoogkwam, zei ze: 'Zie je nou wel dat je van me houdt'. Ik stond perplex. Ze was niet boos, of in een shock, maar draaide het om. De eerste periode had ik een schuldgevoel. Wat had ik gedaan? Ik, zo'n vredelievend persoon, was dus in staat iemand te ver moorden.'' Wet Harry Sacksioni Het was het moment om zijn lijdensweg openbaar te maken. ,,Dit moest ook op de politieke agenda. Hier moest een wet voor komen.'' Die antistalkingswet, ook wel de Wet Harry Sacksioni genoemd, kwam er, mede dankzij politicus Boris Dittrich die zich er sterk voor maakte. ,,Ik had daar zo veel van verwacht, maar het vervelende is: psychisch molesteren werd niet in die wet opgenomen. Je moet dus iets fysieks doen. Dat deed zij niet. Ik was zo teleurgesteld.'' Acht jaar geleden kreeg Sacksioni een briefje van haar vader. ,,Daarop stond dat ze was overleden. Ik was opgelucht, maar had ook medelijden. Hoe was het mogelijk dat je je leven lang in dienst stelt van een fictie? Zelfs toen ze al in de 40 was en helemaal on der de medicijnen zat, kwam ze nóg hier." Sacksioni, die zijn stalker eerder kende dan zijn huidige vriendin ('Toen we verkering kregen, zei ik: je krijgt er wel iemand bij'), liet zijn leven niet verpesten. Ook zijn dochter (inmiddels 26) en zoon (21) groeiden ermee op. ,,We hebben er nooit een hot item van ge maakt, maar er staan mensen minder sterk in hun schoenen. Daarom heb ik meegewerkt aan de documentaire. Het probleem stalking moet serieus genomen worden door overheid en zorg. De wet moet worden uitgebreid. En de mensen moeten weten welke impact het kan hebben. Er moet meer gebeuren.'' ,,Ik had twee liefdes: muziek en voetbal. Op mijn 11de kwam de gitaar in mijn leven. Ik was meteen verliefd. Voor een toer nooi bij de Volewijckers zei Rinus Michels, toen trainer van het eerste, tegen een paar jon gens: wie hier presteert, kan een contract verdienen. Ik was 16 en een van die jongens. De eerste wedstrijd was tegen FC Volendam. Na de aftrap stormde ik op een tegenstander af, die mij meteen door de be nen speelde. Ik draaide me om, zag dat hij al 3 meter weg van me was en op dat moment wist ik het zeker: ik word gitarist. Na afloop van dat duel ben ik naar Michels gestapt en heb dat te gen hem gezegd. Een paar jaar later zit ik met mijn vader op de tribune in de Meer en wie valt in bij Ajax? Die jongen dus. Zijn naam: Arnold Mühren.'' Die moet desgevraagd gniffe len. ,,Als ik Harry toch niet door zijn benen had gespeeld, was hij misschien prof geworden. En waren we met Harry in 1978 misschien wel wereldkampioen geworden. Een geweldige man en een van de beste gitaristen ter wereld. Ik geloof dat hij zelfs met twintig snaren kan spelen. Een prachtige loopbaan van vijftig jaar.'' Grappend: ,,Kun je nagaan: heeft-ie allemaal aan mij te danken.'' In de nieuwste vtwonen lekker mixen to the max: strak, romantisch en industrieel door elkaar, volop DIY ideeën, 1001 tinten wit voor binnen en buiten en 6x binnenkijken in huizen met pit. Inclusief extra bijlage met 8x terugblikken op de tv make-overs. Nu in de winkel of bestel zonder verzendkosten op Lossebladen.nl/vtwonen maandag 14 juni 2021 GO „Natuurlijk heb ik wel- eens een ander nummer genomen, maar zelfs mijn geheime nummer had ze heel snel.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN Harry Sacksioni De documentaire Jij bent van mij is vanavond te zien om 20.30 uur bij BNNVara op NPO 2 Bijna was Harry Sacksioni geen gitarist, maar profvoet baller geworden. In zijn jeugd speelde hij bij Ajax. Arnold Mühren. FOTO JACQUELINE DE HAAS STRAK, ROMANTISCH ÉN vtwonen Wl WIE DURFT? kijken in met pit VAKANTIEWERK DIY tuintafel, lamp en muurlettecs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17