Van angry young Oasis-man naar een elder statesman in de pop O 16 MEDIA CULTUUR RECENSIE GALLAGHER BACK WAV fgs® DOCUMENTAIRE JIJ BENT VAN MIJ In zijn vijftigjarige loopbaan verkocht Harry Sacksioni honderdduizenden platen en verzorgde hij talloze optredens. Maar zijn succes heeft een gitzwarte keerzijde. De gitarist werd veertig jaar lang gestalkt. allemaal1 yvel zegge unn Is Noel Gallagher een nog be tere songschrijver geworden sinds hij bij Oasis vertrok? Het is een vraag waarop een een duidig antwoord lastig te for muleren is. Maar als het over zicht van de eerste tien jaar van zijn bestaan als frontman van Noel Gallagher's High Fly ing Birds een ding duidelijk maakt, is het wel dat zijn reik wijdte immens is gegroeid. Nadat de beruchte ruzie in een Parijs' voetbalstadion een einde maakte aan zijn haat liefdeverhouding met zijn broer Liam en daarmee aan Oasis, koos Noel Gallagher voor zijn nieuwe carrière een duidelijk spoor. Daarbij moest zijn eigen ontwikkeling als componist en muzikant cen traal staan, niet het tevreden stellen van de massa Oasis- fans, die hoopten op een sprankje van de oude magie. Grote ontzetting Voortgestuwd door die moti vatie kwam Gallagher in 2017 uiteindelijk uit bij zijn derde album Who Built the Moon?, waarop hij voor het eerst elek tronica toevoegde. Groot was de ontzetting van de Oasis- fanschare toen de eerste single van dat album, Holy Mountain, verscheen. Wat was er in Noel, de koning van het stadion- anthem, gevaren? Het num- De branie van het vroege Oasis- idioom is naar de achtergrond verdwenen mer, met Paul Weller op het orgel, klonk als T-Rex dat een cover maakte van Qa plane pour moi van de Belgische no velty-artiest Plastic Bertrand. Het was het geluid van een artiest die zijn grenzen op zocht en er, volgens velen, te genaan liep. Hoewel het al bum als geheel klonk als een meeslepende tijdreis langs glamrock en new wave, is Gal lagher bij het verschijnen van Back the Way We Came terug bij het soberder geluid van zijn eerste twee soloalbums. Twee nieuwe songs horen er bij deze collectie, die - wéér een tik op de neus voor ieder een die hoopt op een Oasis- reünie - de toevoeging 'vo lume 1' draagt. We're on our way now is een perfecte samenvatting van Noel Gallaghers post-Oasisja- ren: een contemplatieve en verzorgd geproduceerde song die een glorieus refrein heeft. SSSïï IpF»"™ sasjBr» Voor het lichtvoetige nummer Flying on the ground geldt zo'n zelfde receptuur. Gallagher (54) heeft als componist gedurende de jaren wel een deel van zijn punch ingeleverd. De agressie en de branie van het vroege Oasis- idioom zijn naar de achter grond verdwenen. Opzwe pende regels als Don't ever stand aside/ Don't ever be denied uit Roll with it uit 1995, wortel den in een diepe maatschap pelijke onvrede. Ze vielen sa men met de bloeiperiode van de britpop en vormden de op maat naar de politieke om wenteling van New Labour van Tony Blair, waaraan de broers Gallagher zich verbon den. Conservatieve tijden De tijden veranderen. Groot- Brittannië trok zich langzaam terug in zijn conservatieve burcht, stemde voor een brexit en tijdens dat proces transfor meerde Gallagher van angry young man naar een elder sta tesman in de pop. Hij klinkt wijzer, maar tege lijk berustender. Zelfs Noel Gallagher, nooit verlegen om een fijne, beledigende quote, heeft de wijsheid niet in pacht: Keep on chasing down that rainbow/ You'll never know what you might find zingt hij in AKA... What a Life! Het is mis schien wel de mooiste song die Gallagher in zijn tweede carrière heeft geschreven. Die Oasisstadiontournee zal er vast ooit nog weleens van komen. Tot die tijd blijft het spannend welke richting Gal lagher zijn High Flying Birds de komende tien jaar op zal la ten vliegen. -Stefan Raatgever Jan Smit weg als coach Chateau weer te koop p verzoek loopt Harry Sacksioni (70) naar de sloot naast zijn huis in Lienden. ,,Hier'', wijst hij, ,,hier sleepte ik haar aan haar haren naartoe. Ik was ziedend en wan hopig. Ik gooide haar in de sloot en duwde haar hoofd onder water.'' Zomer 1997. Harry Sacksioni is een suc cesvol artiest. Eerst als begeleider van Her man van Veen, daarna vooral solo. Maar over het succes hangt een schaduw: Sacksi- oni wordt lastiggevallen, dan al bijna 25 jaar. De redactie van het Guiness Book of Records wil hem in het boek opnemen als 'langst gestalkte man ter wereld'. Jarenlang zwijgt Sacksioni erover. Tot het slootincident. Dan begint hij zijn strijd voor een wet tegen stal king. Vorig jaar schreef hij de ellende van zich af voor zijn boek Dat kunnen ze allemaal wel zeggen... ,,Dat werkte louterend.'' HARRY SACKSIONI 'Wat een toeval' En vanavond zendt BNNVara de documen taire Jij bent van mij van Hetty Nietsch uit. Daarin komen behalve Sacksioni ook anderen aan het woord. ,,Ik ben de enige man in de docu. Het gekke is: als een man gestalkt wordt door een vrouw, krijg je rare reacties van andere mannen. Ze lachen erom. 'Lekker joh, kun je mooi van profite ren'. Ik heb dat altijd zó erg gevonden.'' In 1974 krijgt Harry Sacksioni na een voorstelling in Carré bloemen van een tie nermeisje. Wanneer Sacksioni een dag later in Utrecht in een gitaarwinkel met de eige naar staat te praten, komt hetzelfde meisje binnen. ,,'Wat een toeval', zei ik nog.'' Echt verdacht wordt het die avond. Sacksioni zit thuis met zijn toenmalige vriendin, als de bel gaat. „Don't Look Back van Bob Dylan, die documentaire, stond net tien minuten aan. Die wilde ik zo graag zien. Ik doe open en ik geloof gewoon niet wat ik zie: staat dat meisje voor de deur. Ik snap er niets van. Hoe ben je hier gekomen, vraag ik. 'Liftend', antwoordt ze. Ik vraag aan haar hoe oud ze is. '14', zegt ze.'' Vastbesloten om de docu te zien en het meisje niet alleen terug te sturen haalt hij haar 'even' in huis. ,,Toen zei ze iets wat ik nooit zal vergeten. 'Wat goed, hè, dat Bob Dylan jou noemt als de man die de Viet- namoorlog kan stoppen.' Ik dacht: wat krij gen we nou?'' Beduusd en pissig tegelijk brengt Sacksioni het meisje met de auto naar de dichtstbijzijnde bushalte. Hij drukt haar op het hart hem met rust te laten. Aan dat verzoek heeft ze nooit voldaan. Veertig jaar lang niet. Het meisje lijdt aan erotomanie, weet hij la ter, 'een waanstoornis waarbij ze denkt dat hij net zo verliefd op haar is als zij op hem'. Vanaf die dag wordt Sacksoni vrijwel dagelijks gestalkt. Het meisje tikt te gen zijn raam, gooit con dooms op zijn veranda, steentjes tegen zijn slaap kamerraam en belt hem achter elkaar op. „Urenlang, dag en nacht. Natuurlijk heb ik weleens een ander nummer genomen, maar zelfs het geheime nummer had ze heel snel." Ze verstoort zijn voor stellingen ('Waar ze het geld vandaan haalde om naar al mijn optredens te komen, is me een raadsel') en ligt op een dag zelfs in zijn bad als Sacksioni met zijn vriendin thuiskomt van een dagje uit. Politie Ondertussen is de politie kind aan huis. ,,Ik was blij met de politiepost die er toen nog was in Lienden. Als ik belde, kwamen ze. Moest ik wel eerst drie keer zeggen: 'Ga van mijn erf af. Omdat de politie alleen be voegdheid had tot de provinciegrens bij maandag 14 juni 2021 GO POP Noel Gallagher's High Flying Birds Back the Way We Came: Vol. 1 (2011-2021) (Sour Mash Records) KH/n4T0fthe»°«£><t THE VOICE Jan Smit komt het komende seizoen niet terug als coach in The Voice of Holland. Dat maakte RTL Boulevard zon dag bekend. Smit wil zich fo cussen op zijn 25-jarig jubi leum en meer tijd vrijmaken voor zichzelf. REALITY De investeerder die het kasteel in Frankrijk van de familie Mei- land wilde kopen, heeft zich terugge trokken. Daar door staat het bekende cha teau opnieuw te koop. De familie woont nu in een miljoenenvilla in Noordwijk. 3 ■u Een Oasis-reünie lijkt er in elk geval voorlopig niet in te zitten. foto epa 'Stalking moet serieus worden genomen' Dennis Jansen ANEKDOTEN RE5PIEGE Zijn vijftigjarig jubileum was aanleiding een anekdotenboek te schrijven. Daarin ook aan dacht voor zijn stalker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16