Detoxen van Amper minder bedrijfsbranden ondanks corona ECONOMIE 15 Jaarlijkse schade: een half tot 1 miljard euro AAN HET WERK Thijs Launspach Doet u al aan dopaminedetoxen? Nee? Dan loopt u achter. Alle tech-ceo's in Sillicon Valley schijnen het al te doen. In 2019 was de trend microdoseren van psy chedelische drugs, in 2020 was baden in een ijsbad populair en in 2021 is het dus de dopa- minedetox. Ik voorspel dat wij in Nederland later dit jaar ook voor de bijl gaan. Mocht u nog steeds met de oren aan het klapperen zijn: een dopaminedetox is een ontgiftingskuur, maar dan van alles wat de dopamineregulatie in de hersenen beïnvloedt. Dat zit zo. Dopamine is een neurotransmitter, een signaalstofje tussen hersencellen. Het is onder andere verantwoordelijk voor motiva tie: wanneer er iets leuks gebeurt, zorgt een dosis dopamine voor een kleine beloning. Een lekker chocolaatje, een compliment op je werk of Oranje dat een goal scoort - allemaal oor zaken van zo'n dopamine-hit. 'Shell wordt oneerlijk behandeld' MoodA - - Vatten in 2019 nog 4169 bedrijfs panden vlam, vorig jaar daalde dat aantal naar 3617. Dat is een afname van bijna 14 procent. De cijfers staan in de vandaag gepubliceerde Risicomonitor Bedrijfsbranden van het Verbond van Verzekeraars. De gezamenlijke verzekeraars zeggen op een grotere daling gerekend te hebben, nu werknemers in 2020 massaal thuis werkten en veel kan toren gesloten waren. Brand ontstond het vaakst in in dustriële gebouwen (30 procent), kantoorgebouwen (23 procent) en winkels (20 procent). Limburg is de provincie met de meeste bedrijfs- branden: bijna vijf gevallen op dui zend zakelijke locaties. Noord-Bra bant (4,5) en Overijssel (4,3) maken de top drie compleet. De meeste bedrijfsbranden ont staan op doordeweekse dagen, met name op maandag en donderdag. Belangrijkste oorzaken waren brandstichting, kortsluiting en menselijk handelen. De schade van bedrijfsbranden is het grootst in de agrarische sector en bij bedrijven die goederen opslaan. Bij maar liefst een kwart van deze branden gaat het hele pand in vlammen op, met als gevolg het faillissement van de ondernemer in kwestie. De totale schade van bedrijfs- branden bedraagt jaarlijks tussen een half miljard en 1 miljard euro. In negentig tot honderd gevallen per jaar overschrijdt de totale schade de miljoen euro, aldus cijfers van het Nederlands Instituut Van Register Experts (Nivre). Giftige dampen Volgens directeur Richard Weur- ding van het Verbond van Verzeke raars is de impact van bedrijfs- branden al met al groter dan onder nemers denken. ,,Dat is zeker het geval voor ondernemers waarvan de buffers door de coronacrisis lager zijn dan normaal. Bovendien lopen niet alleen mensen die in het be drijfspand werken gevaar door brand en rook, maar ook de omge ving van een brandend gebouw kan worden geraakt, bijvoorbeeld door lekkende stoffen, giftige dampen of asbest.'' Als dergelijke gevolgschade niet goed verzekerd is, kunnen be drijven in grote financiële proble men komen. Eerder constateerde de Brand weeracademie ook al dat de maat schappelijke impact van bedrijfs panden niet vergeten mag worden. 'De negatieve gevolgen van een brand kunnen verder reiken dan de direct getroffenen of hun naaste buren', stelde de Brandweeracade mie in 2018 in een rapport. 'Een brand kan immers leiden tot flinke rookoverlast, waardoor wegen moeten worden afgesloten, treinen niet meer kunnen rijden en scho len en zelfs ziekenhuizen tijdelijk ontruimd moeten worden. Ook kan een brand ertoe leiden dat cul tureel erfgoed verloren gaat, archie ven onbruikbaar worden of dat er veel dieren omkomen. Dit soort branden tasten daarmee zaken en waarden aan die wij in onze samenleving belangrijk vinden.' Dierenleed Een type bedrijfsbrand dat afgelo pen jaren veel aandacht krijgt, is de stalbrand. Afgelopen jaren nam het aantal stalbranden toe, met veel dierenleed als gevolg. Gemiddeld sterven jaarlijks 143.000 kippen, varkens, runderen en andere boer derijdieren een verschrikkelijke vuurdood. Inmiddels bemoeit de overheid zich met de kwestie en kijkt minis ter Carola Schouten (Landbouw) of de brandveiligheidsregels omhoog moeten. Juist vanwege de grote impact blijven verzekeraars op preventie hameren. Verder hebben zij de Stichting Salvage gestart, die eerste hulp biedt na brand. In 2020 rukten experts 1450 maal uit voor bedrijfs- branden. ,,Wij zien dagelijks hoe verwoestend een brand is en wat de gevolgen zijn voor betrokken on dernemers. Onze coördinatoren gaan naar de brandlocatie, nemen zo snel mogelijk schadebeperkende maatregelen en adviseren de on dernemer over te nemen vervolg stappen.'' Door zo snel ter plekke te zijn, kan regelmatig voorkomen worden dat bedrijven totaal verloren gaan. Hoogste rating van Moody's Het probleem is echter dat we tegenwoor dig de hele dag door van die dopamine- shotjes krijgen. Van lekker eten, van seks, maar vooral: van die apparaten om ons heen. Want als geen ander is je smartphone in staat om je dopaminesysteem aan te spreken. Een leuk grapje op de app, een like of nieuwe e-mail, en daar gaat weer zo'n beetje dopa- mine. Het lastige is dat je brein flink verslaafd kan raken aan die shot- jes dope. En zo zit je steeds vaker op je scherm te checken of je al een nieuw berichtje binnen hebt. Enter de dopamine- detox, waarbij je 24 uur lang alles pro beert buiten te sluiten dat zo'n breinbeloning oproept. Een etmaal lang geen elektronica (telefoon, tv, computer), geen seks, geen lees voer of muziek, amper eten. En voor de die hards: niet praten en geen oogcontact. Wél: water drinken, schrijven, wandelen en naden ken. En dat allemaal om je brein minder af hankelijk te maken van al die dopamine. Werkt het? Nou, niet helemaal. Dopamine krijg je toch wel, ook los van de apparaten. Een etmaal is daarnaast helaas te weinig om de beloningsbehoeftigheid van je hersenen opnieuw af te stellen. Maar je kunt er wél wat aan hebben: een hele dag zonder al die toeters en bellen is wel degelijk goed voor de bewust wording - net zoals een dag vasten je een nieuwe waardering kan geven voor al het heerlijke eten dat normaal voorhanden is. Je brein kan verslaafd raken aan al die shotjes De dopaminedetox is dus wel degelijk goed voor je hoofd, en af en toe een dag zonder scherm is anno 2021 ook geen overbodige luxe. En: het is dus nog hartstikke trendy ook! maandag 14 juni 2021 GO Als psycholoog verwondert Thijs Launspach zich over het moderne werken. Hij geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op het werk. Vandaag: dopaminedetox. BUITENHOF Shell wordt ge discrimineerd, omdat het be drijf door de rechter wordt gedwongen zijn uitstoot sneller te verminderen dan andere be drijven. Dat zei oud-topman van Shell Jeroen van der Veer in het tv-pro- gramma Buiten hof. Van der Veer was van 2004 tot 2009 de hoogste baas bij Shell. KREDIET Een grote brand in mei in een bedrijfspand in Noordbergum. FOTO DE VRIES MEDIA Hoewel veel bedrijfsgebouwen door corona gesloten waren en werknemers thuis werkten, bleef het aantal bedrijfsbranden vorig jaar hoog. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van verzekeraars. David Bremmer Den Haag Het aantal bedrijfsbranden daalde met 14 procent van 4169 in 2019 naar 3617 in 2020. Nederland heeft van kredietbe oordelaar Moody's op nieuw de hoog ste rating ge kregen, on danks de eco nomische klap van de corona crisis. De AAA- rating geeft aan dat het erg vei lig is geld aan de Nederlandse staat te lenen en leidt ertoe dat de rente op staatsleningen zeer laag blijft. Thijs Launspach is stressexpert. Hij schreef hier over onder meer het boek Werk kan ook uit (2020). M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15