intermediair Hee kom op, niet piekeren, doen! intermediair.nl/ ambitie voor jouw opties. "Ik wil écht minder werken als die kleine straks komt. Dat gaat mijn baas niet tof vinden... NIEUWS 13 Litouwen beschuldigt Belarus ervan expres vluchtelingen de EU in te sturen Grip op je ambitie Kijk op De spanningen tussen de twee voormalige Sovjetstaten laaien weer op door de migrantencrisis. Litouwen kreeg dit jaar tot nu toe driehonderd illegale vluchtelingen, voornamelijk Irakezen, vanuit Be larus binnen. Dat zijn er drie keer zo veel als in heel 2020. Afgelopen week pakten de Li touwse autoriteiten negen Iraakse asielzoekers op. Een week eerder hield de grenspolitie 52 Iraakse, Sy rische, Belarussische en Russische migranten aan die asiel zochten. Politici in Litouwen wijzen met de beschuldigende vinger naar Be larus. Het buurland zou herhaalde lijk bewust groepen migranten naar Litouwen sturen. De bijna 680 kilometer lange grens tussen de twee landen is tevens de buiten grens van de Europese Unie (EU). De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko dreigde eer der de grenscontroles op vluchte lingen en drugscriminelen te ver soepelen. Hij neemt daarmee wraak op sancties van de EU, nadat een oppositielid uit Belarus van een vlucht met Ryanair werd gehaald en opgepakt. ,,We hielden migran ten en drugs tegen, nu ga je ze zelf maar vangen en opeten'', zei hij. Loekasjenko ligt onder vuur na zijn winst bij de presidentsverkie zingen. De oppositie en westerse landen beschuldigen hem van fraude. De president sloeg protes ten in eigen land met geweld neer. Vooral Litouwen uitte veel kri tiek op Loekasjenko. De afgelopen weken hebben de landen over en weer diplomaten weggestuurd. De Baltische staat is bovendien een toevluchtsoord voor Belarussen die zich in eigen land niet meer veilig wanen. 'Bewuste actie' Nu wordt Litouwen dus geconfron teerd met fors meer illegale vluch telingen die vanuit Belarus overste ken. Volgens Litouwse politici kan het niet anders dan dat het een be wuste actie is van Loekasjenko en zijn regering. Minister Agne Bilotaite van Bin nenlandse Zaken sprak eerder van een 'hybride oorlog' tegen Litou wen. ,,Illegale migratiestromen zijn een van de middelen'', zei ze. ,,Dit zijn geen willekeurige gevallen. Ze zijn goed georganiseerd." Volgens Litouwen laat Loekasjenko sinds een maand twee keer zo veel vluchten met een grotere Boeing vanuit de Iraakse hoofdstad Bagdad naar de Belarussische hoofdstad Minsk komen. De autoriteiten ba seren zich op de vluchtschema's van reisbureau Tsentrkurort, dat onder controle van Loekasjenko staat, en luchtvaartmaatschappij Iraqi Airways. Zo zouden elke week honderden Irakezen naar Minsk vliegen. Ze krijgen automatisch bij aankomst een visum en worden niet gecon troleerd, maar gelijk doorgestuurd naar de grens met Litouwen. De Be- larussische grenspolitie helpt ze zelfs de grens over, zegt Litouwen. Volgens persbureau AP beschuldigt Litouwen de Belarussische grens politie ervan de sporen van migran ten uit te wissen. ,,Dit toont aan dat functionarissen zelf misschien meewerken'', zegt minister Bilo- taite. Noodtoestand Als de situatie verslechtert, roept Litouwen de noodtoestand uit. Het land bouwt nu aan de grens met Belarus een tentenkamp. ,,We zijn bijna vol", zegt Aleksandras Kislo- vas, hoofd van de plaatselijke immi gratiedienst. ,,We hebben een ten tenkamp nodig om de buitenlan ders op te vangen. Het nieuwe kamp biedt plaats aan 350 mensen." We hielden migranten en drugs tegen, nu ga je ze zelf maar vangen en opeten maandag 14 juni 2021 'Grens uit wraak geopend' Belarus smokkelt vluchtelingen uit Irak en Syrië de Europese Unie in. Dat zegt buurland Litou wen, dat geconfronteerd wordt met een forse toename van mi granten die illegaal de grens oversteken. Volgens de regering zet de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko bewust de sluizen open voor vluchtelin gen die naar Europa willen. Tonny van der Mee Rotterdam Een grenswacht in Litouwen patrouilleert langs de grens met Belarus, op zoek naar illegale asielzoekers. foto ap -Aleksandr Loekasjenko, president Belarus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13