Een tijdschrift is altijd een EUWS 11 Amerikaanse president is in Europa: na Londen volgen Brussel en Genève NU IN DE WINKEL OF BESTEL OP LOSSEBLADEN.NL/VADERDAG Er is reikhalzend uitgekeken naar de eerste Europese reis van de Amerikaanse president Joe Biden, al is het zeker niet zo dat hij alleen goed nieuws brengt of vrienden komt maken. Mark van Assen Brussel In Brussel trekken ze zelfs Manne ken Pis een Navo-pakje aan, zo blij zijn ze met de komst van Joe Biden vandaag in het Navo-hoofdkwar- tier in de hoofdstad van België. ,,Dit is een unieke kans om de trans-Atlantische banden aan te halen'', zei Jens Stoltenberg, de se cretaris-generaal van de Navo. Het bezoek van Bidens voorgan ger Donald Trump ligt iedereen nog vers in het geheugen. Die zei in 2018 met weinig omhaal dat het nu maar eens afgelopen moest zijn met dat geparasiteer op de Ameri kanen. Wel de lusten (militaire steun van de VS), maar niet de las ten (meebetalen), dat gaan we niet meer doen, was de boodschap. Trump gebruikte zelfs het woord 'delinquenten'. Als niet iedereen heel snel de afgesproken 2 procent van zijn Bruto Nationaal Product aan defensie ging besteden, zou de VS de Navo vaarwel zeggen. Steun Wat de 29 andere Navo-leden vooral willen horen is of ze nog steeds kunnen rekenen op de steun van de VS. Het antwoord zal ja zijn, Biden is nadrukkelijk op zoek naar westerse eenheid. of het nu gaat om Oekraïne, Belarus, de omstreden gaspijplijn van Rus land naar de Europese Unie, Rus land zelf: het zijn zaken waarvoor één front nodig is. Maar Biden doet het niet voor niks. Ook hij zal erop hameren dat iedereen financieel over de brug moet komen. Ook elders in Brussel, op de bu relen van de Europese Commissie, kijken ze uit naar betere tijden. Valeris Dombrovskis, de commis saris voor 'een economie die werkt voor de mensen', hoopt niet alleen op een 'positieve handelsagenda', maar ook op herstel van vertrou wen. De EU is nog altijd in hoge mate afhankelijk van de VS, zowel militair als economisch. Dom- »De EU en de VS hebben elkaar dringend nodig in de concurrentiestrijd met China brovskis doelt met een positieve agenda vooral op de zogenoemde sectie-23-maatregelen die nog steeds van kracht zijn. Dat zijn ta rieven die door Trump zijn inge steld op staal en aluminium. Offi cieel vanwege hun belang voor de nationale veiligheid, maar stiekem ook om Europa te jennen. De EU hoopt dat ze worden geschrapt. De relatie met de Amerikanen is echter ook hier geen eenrichtings verkeer. De EU en de VS hebben elkaar dringend nodig in de con currentiestrijd met China. 'Killer' Het andere machtsblok met in vloed in Europa, Rusland, is woensdag aan de beurt voor Bi- den. Het gaat geen vrolijke ont moeting worden in Genève. Joe Biden en zijn Russische collega Vladimir Poetin zijn niet elkaars beste vrienden. Als je iemand een 'killer' noemt of tegen hem zegt 'Ik denk niet dat je een ziel hebt' (Biden over Poetin), dan wordt een ontspannen gesprek een hele opgave. De verdenking dat Poetin ver antwoordelijk was voor de belastende (des)informatie over Bidens zoon Hunter (duistere handeltjes in Oekraïne) helpt ook niet. Om nog maar te zwijgen over de Russische bemoeienis met de Amerikaanse verkiezingen. Toch hebben ze allebei een be lang om de boel niet uit de hand te laten lopen. Biden wil volgens zijn woordvoerder terug naar de voorspelbaarheid en de stabiliteit van het verleden: we vertrouwen elkaar niet, dat weten we van el kaar en we zijn op onze hoede. Poetin vindt dat prima. Hij wil thuis vooral laten zien dat hij mee telt en dat Rusland op gelijke voet staat met de VS. Zo heeft Poetin aangedrongen op een een-op-een- gesprek, wereldleiders onder el kaar. In de aanloop naar Genève straalde hij datzelfde zelfvertrou wen uit. ,,Iedereen die Rusland be dreigt, zal daar spijt van krijgen zoals nooit tevoren'', zei hij. ,,We willen geen bruggen verbranden, maar als anderen dat wel doen, zal ons antwoord asymmetrisch, snel en hard zijn.'' De verwachtingen zijn niet al te hoog: hoogstens zullen de VS en Rusland over en weer hun consu laten weer openen, of wellicht wat sancties intrekken. gratis verzending maandag 14 juni 2021 GO Iedereen wil iets van Biden Koningin Elizabeth ontving vanwege de G7-top in Engeland Joe Biden en first lady Jill Biden gisteren op Buckingham Palace. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11