Eerste Chinezen naar ruimtestation 'Gute Reise' 10 NIEUWS CORONA AANVALSPLAN Begin dit jaar kondigde het kabi net een ambitieus noodpro- gramma aan met een looptijd van tweeënhalf jaar, waarvoor 8,5 mil jard euro is uitgetrokken. Con crete opties voor scholen: het schooljaar verlengen, de lesdagen langer maken, extra onderwijs voor kinderen uit kansarme gezinnen, en zelfs de inzet van privéleraren. Vanwege de relatief korte loop tijd van het aanvalsplan moeten scholen van het ministerie van Onderwijs razendsnel de impact van de crisis op hun leerlingen vaststellen, kiezen uit een waslijst aan middelen om de achterstan den weg te werken en een 'school programma' opstellen. Een flinke klus, blijkt uit onderzoek van DUO Onderwijsonderzoek Ad vies onder schoolleiders van ba sisscholen. 81 procent van de schoolleiders noemt de planning 'pittig'. Toch verwacht 54 procent dat zij goede of redelijk overwogen keuzes zul len maken voor hun leerlingen. Ruim een kwart van de schoollei ders (27 procent) geeft aan dat de selectie die zij nu onder tijdsdruk maken achteraf weleens niet de juiste kan zijn. 10 procent spreekt zelfs van 'een onhaalbare plan ning'. Het ministerie van Onderwijs wilde voor de uitvoering eigenlijk voor vier jaar tijd en geld, maar het kabinet besloot anders, op voor spraak van Financiën. De leerachterstanden door co rona zijn opgelopen in vijftien tot zestien maanden, dus minister voor Onderwijs Arie Slob betwijfelt of er vele jaren voor no dig zijn om dat probleem weg te werken. De schoolleiders vinden het tijdelijke karakter niet goed. Daarnaast vrezen ze dat de tijds- en werkdruk zullen oplopen en de administratieve rompslomp toe neemt. Buiten de onvrede over de uit voering is 68 procent van de schoolleiders wel inhoudelijk po sitief of zeer positief over het on derwijsprogramma zelf, aldus het DUO-onderzoek. De scholen zijn vooral te spreken over de instruc tie in kleine groepen, professiona- Het team is gewoon moe, we hebben al twee pittige jaren achter de rug lisering van het team dat de geko zen projecten uitvoert, een-op eenbegeleiding, het gebruik van onderwijsassistenten of instruc teurs en de methode om kinderen te laten leren door samen te wer ken. Welbevinden Het noodprogramma richt zich niet alleen op het verbeteren van leerachterstanden, maar vergoedt ook projecten die gericht zijn op hoe leerlingen zich voelen. Zeven op de tien gepolste scholen geven aan waarschijnlijk of zeker ge bruik te maken van maatregelen die het welbevinden van leerlin gen verbeteren. Nagenoeg alle schoolleiders (94 procent) zeggen 'Sociaal- emotionele vaardigheden' te kiezen. 'Sociale probleemoplos sende technieken' en 'Training van leerkrachten in klassen- management en eigen competen ties' (wat een docent moet weten en kunnen) worden ook veel vuldig genoemd. Annelies Verkade is directeur van de Johannesschool in de Amsterdamse wijk Osdorp. Zij oordeelt, net als collega's in het hele land, dat het programma heel veel werk kost. ,,We hebben wei nig tijd om alles goed op papier te krijgen en vlak vóór de zomer vakantie is voor veel scholen een piekmoment.'' Verkade vindt het vooral lastig om te beslissen over nieuwe projecten, terwijl er nog een enorm lerarentekort is. ,,Het kost tijd om de goede mensen er bij te vinden, dus ik had het fijner gevonden als alles over een lan gere periode was uitgesmeerd.'' Ze vindt het wel 'geweldig' dat er zo veel aandacht is voor goed onderwijs en dat de maatschappij wil investeren in de volgende ge neratie. Ook Verkade is echter niet te porren voor het idee van een zomerschool, net als veel andere schoolleiders. ,,Het team is gewoon moe, dat heeft twee pit tige jaren achter de rug. En hier geldt weer: het is heel moeilijk om de juiste mensen te krijgen.'' ANP Jiuquan Drie Chinese ruimtevaarders, tai- konauten, worden waarschijnlijk donderdag gelanceerd. Het is de bedoeling dat ze ongeveer drie maanden in hun nieuwe onder komen blijven, honderden kilo meters boven de aarde. De lancering vindt plaats op de ruimtebasis Jiuquan. Die ligt in de uitgestrekte Gobiwoestijn, niet ver van de grens met Mongolië. De missie heet Shenzhou 12 (God delijk Vaartuig 12). De bestemming van de taiko- nauten is Tiangong, Chinees voor Hemels Paleis. De bouw van het complex is net begonnen. Het be staat tot nu toe uit één lange buis van 16 meter lang en 4 meter breed. Dat eerste onderdeel kreeg de naam Tianhe, Hemelse Har monie, en werd in april gelan ceerd. In mei bracht een onbe mand vrachtschip alvast een voorraad voor de eerste bewoners. Volgend jaar moeten de vol gende twee onderdelen van het ruimtestation gelanceerd worden. Die heten Wentian (Zoektocht naar de hemel) en Mengtian (Dro men van de hemel). De bevelhebber van de vlucht naar het Hemels Paleis is Nie Haisheng, een 56-jarige lucht machtpiloot. Hij maakt al sinds 1998 deel uit van het Chinese ruimtevaartprogramma en was kandidaat om de eerste Chinees in de ruimte te worden. Die keus viel op een ander, maar Nie maakte wel onderdeel uit van de tweede Chinese ruimtevlucht in 2005. In 2013 ging hij opnieuw de ruimte in, naar een proefruimtestation, ter voorbereiding op de komende missie. Nie krijgt gezelschap van twee nieuwe taikonauten. De 55-jarige Deng Qingming en de 40-jarige Ye Guangfu, beiden luchtmachtpiloten, gaan voor het eerst de ruimte in. IN QUARANTAINE DAG 457 I'n telefoon gaat. Een Duits telefoonnummer. ,,Met het coronateam Duitsland (of zoiets, het ging zo snel. Ik verstond eerlijk gezegd alleen 'corona').'' ,,U heeft aangegeven naar Duitsland te komen?''Wow, denk ik, die Duitsers. Zelfs in een coronajaar komen er nog zeker 32 miljoen toeristen het land in en dan bellen ze me persoonlijk? Ik praat u even bij. Ik ga pools hoogte nemen in Duitsland. Ons va kantiehuis daar staat al driekwart jaar leeg en ongebruikt. Ik wil kijken hoe het erbij staat en ik kan niet ontken nen dat ik me er enorm op verheug. Voor alle duidelijkheid: het mag van Rutte De Jonge. Duitsland is geel. Feitelijk is wat ik doe ook niet meer dan een eindje rijden. Vijf uur in de auto, drie dagen in en om het huis voor wat noodzakelijk onderhoud en inspectie van de tuin (plus wat wroeten, spitten en zitten). Ik heb eten en drinken mee en zal het pand niet anders verlaten dan om weer terug te rijden. Natuurlijk handel ik volgens alle noodzakelijke procedures. Beschouw me als uw proefkonijn: hoe gaat zo'n trip naar de buren in z'n werk? Wel, ik pak de reisapp van Buitenlandse Zaken erbij (het mag, zegt die) en meld me aan op de website van het Beschouw me als uw proefkonijn: hoe gaat zo'n trip in z'n werk? Robert Koch Institut, het Duitse RIVM. Daar moet ik een digitaal vragenformulier invullen, krijg ik de opdracht een sneltest te doen en het resultaat daarvan te uploaden (ik zei het al eerder: digibeten krijgen het zwaar deze zomer). Als die test goed is, hoef ik in Duitsland niet in quarantaine. Nooit eerder een sneltest gedaan, dus ik googel een testaanbieder in de buurt bij elkaar. Die zegt goed gekeurd te zijn door GGD en RIVM. Geen idee of dat klopt, maar binnen drie minuten heb ik een afspraak en ben ik 38 euro armer. Op pad dan. Ik verwacht zo'n grote witte testtent, maar als ik op het opgegeven adres aankom, blijkt dat iemand de onder verdieping van een leegstaand huis heeft ingericht als testruimte. Maar het is er netjes en ik word goed ge holpen. Na drie minuten sta ik weer buiten. Tien minuten later zit de 'goed-verklaring' in mijn mailbox. Nou, die uitslag mag ik opsturen naar de Duitse mevrouw, die me belde om te kijken of ik alles be greep. ,,En dan mag u zo doorrijden'', belooft ze. ,,Gute Reise.'' Die Duitsers toch. maandag 14 juni 2021 GO Scholen: aanpak wegwerken achterstanden is haastklus Scholen moeten snel een pro gramma opstellen om corona achterstanden bij leerlingen weg te werken. Een deel vreest dat ze in de haast verkeerde keuzes maken. Edwin van der Aa Utrecht Veel leerlin gen hebben achterstan den opgelo pen tijdens de coronacrisis. Die moeten nu rap worden in gelopen, vindt het kabinet. - Annelies Verkade, schooldirecteur China bouwt aan het Hemels Paleis, een eigen ruimtestation in een baan rond de aarde. De eerste bewoners vertrekken komende week. De raket die de taikonauten naar de ruimte brengt. foto ap Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10