J' w H s-putntkV 9 "'ï:?,"'"1"' lp'1 Bijwerking bij AstraZeneca Zomer begint met veel zon Rechtszaak brandstichting - L\f r-v ikv v^t 0 X\\Vt\i procent van de vaccins (terwijl ze 38 procent van de wereldbevolking uit maken). Omgekeerd ligt dat voor de 27 rijkste landen (met 10 procent van de wereldbevolking) op 27,1. Ander feitje: landen met de hoog ste inkomens worden dertig keer sneller ingeënt dan arme landen. En er zijn op dit moment slechts zestien landen die meer dan 40 procent van de bevolking hebben gevaccineerd. Onbetwiste koplopers zijn de Sey chellen (70 procent) en de Malediven (65,2): rijke eilanden met weinig in woners. Israël scoort goed met 58,6 procent, en daarna wordt het via het Verenigd Koninkrijk (51), de VS (47,6) en IJsland (40,3) rap minder. Nederland zit op dit moment op 32 procent. Helemaal onder aan de lijst is het een stuk drukker. Daar zien we lan den als Kirgizië, Congo, Algerije, Be nin en Madagaskar met een schamele 0,1 procent. Dan volgt Kameroen met 0,2 procent en dan klimmen we lang zaam naar boven. Volgens sommige berichten is er zelfs één land dat nog helemaal niemand gevaccineerd heeft: Haïti. Vaccinatie-apartheid Tedros Adhanom Ghebreyesus, di recteur van de Wereldgezondheids organisatie (WHO), heeft een term voor deze situatie bedacht. Volgens hem leven we in een wereld met 'vaccinatie-apartheid'. ,,Het grote probleem is dat er niet gedeeld wordt. De oplossing is dus dat we meer moeten delen." Maar hoe dan? En gaat dat wel zo makkelijk? Het Law Centre for Health and Life van de Universiteit van Am sterdam is precies deze vragen aan het onderzoeken. Gezondheidswe tenschapper en juriste Katrina Pere- hudoff ontleedt in de speurtocht naar antwoorden eerst de huidige si tuatie. ,,De ontwikkeling en produc tie van coronavaccins ligt grotendeels bij particuliere bedrijven'', zegt ze. ,,Daar zit veel publiek geld in, maar over de daaraan gekoppelde voor waarden is veel onduidelijk. Uit wat we wel weten, blijkt dat er weinig ei sen worden gesteld aan prijzen en distributie. Met andere woorden: een groot deel van de kosten zijn voor de belastingbetaler, de winst gaat naar de bedrijven." De globale handel in vaccins is ge bonden aan internationale wetge ving en verloopt op basis van vraag en aanbod. Als vaccins schaars zijn betekent dat dus dat landen die veel geld hebben of hele grote hoeveelhe den inkopen, voorrang hebben. Ook Perehudoff signaleert dat er 'vaccina tie-apartheid' kan ontstaan: ,,,Rijke kopers staan vooraan in de rij, terwijl armere regeringen over onvoldoende voorraden beschikken. Om dit in de toekomst te voorkomen, zijn drin gend nieuwe spelregels nodig: af spraken over financiering, ontwikke ling en verdeling van vaccins. Inge wikkeld, maar dat moet dan maar. Niks doen is ethisch en qua mensen rechten onaanvaardbaar." Een aardige poging is Covax, een organisatie die ervoor moet zorgen dat vaccins ook toegankelijk zijn voor landen met een laag inkomen (zoals Afghanistan, Benin en Haïti) en lan den met een middelinkomen (India, Oekraïne en Marokko). Het is een initiatief van onder meer de WHO. Goede bedoelingen, harde beloftes, maar van de 100 miljoen doses die af gelopen maart binnen zouden moe ten zijn, is maar iets meer dan een derde gearriveerd. Ook kennisdeling en het tijdelijk opschorten van patenten zou voor de korte termijn een oplossing kunnen bieden. Laat geneesmiddelenfabrie ken in arme landen hun eigen vac cins maken. Een aantal rijke landen en fabrikanten heeft hier echter moeite mee. Zij willen niet eerst mil jarden in onderzoek investeren om dat vervolgens in geval van nood met Het grote probleem is dat er niet gedeeld wordt. De oplossing: we moeten meer delen Jan en alleman te moeten delen. ,,Probleem is dat alleen nationale overheden hierover kunnen beslis sen. En de financiële belangen zijn vaak erg groot. Er is een enkele leve rancier, Oxford, die zijn kennis deelt met producenten in het zuiden. He laas zijn andere farmaceuten tot nu toe niet bereid mee te werken." Het gaat natuurlijk niet alleen om financiële belangen. Of zoals de Britse oud-premier Tony Blair het zei over eerlijk delen: ,,Prima allemaal, maar de realiteit is dat regeringen de plicht hebben eerst voor hun eigen bevolking te zorgen." Dat werd met een bevestigd door de huidige Britse minister van Volksgezondheid Matt Hancock. ,,We gaan eerst onze eigen kinderen vaccineren", zei hij. ,,En dan pas de rest van de wereld." Unicef, het kinderfonds van de VN, benadrukt tegelijkertijd dat vaccine ren alleen zin heeft als iedere groep tegelijk gevaccineerd wordt. Katrina Perehudoff zegt dat het mooi zou zijn als iedereen bij zich zelf te rade gaat. Hoe komen we er in een volgende pandemie samen uit? ,,Dat geldt voor landen en fabrikan ten, maar bijvoorbeeld ook voor de EU. Die had een veel dwingender en meer coördinerende rol kunnen spe len. Maar dat is iets voor later, als we weer boven water komen." zaterdag 12 juni 2021 GO tmkV 5P0O W 1 c™'tn'ikV - wo THEF^REGtSTEREC)C E'fo VECTOR TECHNOLOGY fMuo :.cbu«ac«fic /'.aAK.i'. CHINA AID l SHARED FUTURE INOVAC Sm 00-SLM Coronavaccins wor den over de hele we reld verdeeld, maar erg eerlijk gaat dat er niet aan toe. Arme lan den krijgen veel min der vaccins dan rijke landen. foto afp, epa, ap - WHO-directeur Ghebreyesus AMSTERDAM Het corona- vaccin van AstraZeneca kan in een enkel geval lei den tot lekkages in haarva ten, kleine adertjes. Men sen die daar al eerder last van hebben gehad, mogen dit vaccin niet krijgen, stelt het Europees Geneesmid delenbureau (EMA). Meer dan 78 miljoen mensen in Europa hebben het Astra- Zeneca-vaccin gekregen. Zes van hen hebben last gekregen van het syste- misch capillair leksyn- droom. Het gebeurde vooral bij vrouwen, binnen vier dagen na vaccinatie. DE BILT De zomer is bijzon der zonnig begonnen. Aan de hand van metingen in De Bilt spreekt Weer.nl van het op een na zonnigste begin van de zomer sinds de start van de tempera- tuurmetingen in ons land. In de eerste tien dagen van de meteorologische zomer, die begon op 1 juni, scheen de zon 118,2 uur. Alleen in 1939 begon de zomer nog zonniger. Toen werden in dezelfde periode 129,4 zonuren gemeten. Los van de zonnige start is de maand juni voorlopig ook warmer dan normaal. In de eerste tien dagen kwam de temperatuur uit op gemid deld 18,7 graden, ongeveer 3 graden warmer dan ge bruikelijk. ATHENE Vier Afghanen die worden verdacht van brandstichting in het Griekse vluchtelingenkamp Moria moesten zich giste ren voor de rechter verant woorden. Ze riskeren vol gens een ingewijde een ge vangenisstraf van vijftien jaar. In het overbevolkte kamp op Lesbos woonden meer dan 10.000 mensen voordat het in september grotendeels in vlammen opging. Twee andere Af ghaanse asielzoekers kre gen daarvoor in maart al celstraffen opgelegd van vijf jaar. De vier migranten worden verdacht van op zettelijke brandstichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9