Verrassende finalisten strijden om primeur 11 Van der Poel: geen risico's 'Blade Babe' stopt ermee Steenhuis klopt Verkerk TENNIS ROLAND GARROS Stefanos Tsitsipas (22) staat morgen voor het eerst in zijn carrière in de finale van een grandslam-toernooi. Als kopman van de nieuwe generatie wil hij niet wachten tot de oude garde eindelijk is gestopt. WIELRENNEN Mathieu van der Poel is gisteren in de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland niet meer van start gegaan. De kopman van Alpecin-Fenix, die deze week twee etap pes won, is wat verkouden en daarom uit voorzorg uit de koers gehaald. De korte bergrit van gisteren werd na 130 kilometer nipt ge wonnen door de Deen An dreas Kron, voor Rui Costa. Antwan Tolhoek werd een paar tellen achter hen achtste. De leiderstrui bleef in handen van Ri chard Carapaz. PARALYMPISCH Drievou dig paralympisch sprtin- kampioene Marlou van Rhijn stopt ermee. De 29- jarige atlete, bijgenaamd 'Blade Babe', was jarenlang op de 100 en 200 meter de snelste vrouw ter wereld. Sinds de internationale re gels zijn aangepast en Van Rhijn op vijf centimeter kor tere blades moet lopen, is de Noord-Hollandse echter haar oude snelheid kwijt. ,,Het zit er in, maar het hoeft niet meer'', zegt Van Rhijn. Ze heeft in haar klasse (T43) de wereldre cords op de 100, 200 en 400 meter op haar naam. JUDO Marhinde Verkerk (35) is er op de WK in Boe dapest in de laatste judo wedstrijd uit haar loopbaan niet in geslaagd een bron zen medaille te pakken. De wereldkampioene van 2009 verloor op waza-ari van haar landgenote Guusje Steenhuis, die Ne derland in de klasse tot 78 kilogram mag vertegen woordigen op de Olympi sche Spelen van Tokio. Half april verloor Verkerk op de EK in Lissabon ook al van Steenhuis, die toen zilver veroverde. Mede daardoor kreeg Steenhuis de voorkeur boven Verkerk voor deelname aan de Spelen. Voor Steenhuis is het haar tweede WK-me- daille, na zilver in 2018. 'Eindelijk', zei Tsitsipas toen bij de loting voor Roland Garros Novak Djokovic, Rafael Nadal en Roger Fe- derer voor het eerst in de historie in dezelfde speelhelft van een grand slam waren beland. Na al die jaren was er nu dan ruimte voor iemand anders om de finale te bereiken zonder eerst één van die drie hoge, vaak onbedwingbare, hordes te hoeven nemen. Tsitsipas en Alexander Zverev, de nummers 5 en 6 van de wereld, wa ren de twee gedoodverfde kandida ten om het zo ver te schoppen. Hun voorseizoen op gravel was sterk. De Griek won de titel in Monte Carlo en Lyon en versloeg in de finale van Barcelona bijna Rafael Nadal. Zve rev klopte de Spanjaard zelfs daad werkelijk op weg naar toernooi winst in Madrid. In de halve finale was Tsitsipas gisteren de favoriet. Hij had vijf van de zeven onderlinge ontmoetingen gewonnen en in Parijs tot dusver de meeste indruk gemaakt. Zverev had even nodig om in het toernooi te komen, hij balanceerde in de eerste ronde zelfs langs de rand van de af grond. Aan de andere kant was de Duitser de enige die kon zeggen al eens een halve finale van een major te hebben gewonnen: vorig jaar stond Zverev in de finale van de US Open, die door Dominic Thiem ter nauwernood in vijf sets werd gewonnen. Maar het was inderdaad Tsitsipas die de eerste slag sloeg. Hij pakte de eerste set met 6-3 en won in de tweede set vanaf 0-3 zes games op rij. Zijn aanvallende spel was Zve- rev vaak te machtig. Maar waar die een paar jaar geleden op zo'n mo ment misschien de handdoek had gegooid, toonde hij zich nu taai. Tsitsipas ging slordige fouten ma ken, terwijl Zverev zijn niveau juist opschroefde. Set drie en vier gingen Als ik vasthoud aan mijn routine, komt er een beloning. Mijn ego zegt me dat ik meer wil met 6-4 zijn kant op. Tsitsipas be gon te mopperen, het leek alsnog uit zijn handen te glippen. Sleutel Maar de sleutel bleek te liggen in de eerste game van de vijfde set. Tsit- sipas kwam op eigen service met 0 40 achter, maar repareerde de breekpunten en deed vanaf dat mo ment nog maar heel weinig fout. Na ruim 3,5 uur eindigde hij met een ace: 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3. De Griek was na de slopende par tij helemaal leeg, fysiek en emotio neel. Hij slikte zijn tranen weg, maar de impact was niettemin dui delijk zichtbaar. ,,Dit was de be langrijkste zege uit mijn carrière. Ik denk vooral terug aan waar ik van daan kom, een klein dorpje buiten Athene." Vader en coach Apostolos, altijd uitbundig meelevend, stond op de tribune met zijn hand emotioneel op het hart. Tsitsipas zal moeten herstellen om zondag een kans te maken in de finale. ,,Maar als ik vasthoud aan mijn dagelijkse routine, komt er een beloning", zei hij na de kwart finale al. ,,Mijn ego zegt me dat ik meer wil." Hij zal dan morgen wel, alsnog, een van de grote drie moeten ver slaan. Djokovic maakte vorige maand nog eens duidelijk hoe de verhoudingen wat hem betreft lig gen. ,,Ik heb het al duizend keer ge zegd. Vooralsnog winnen wij, Rafa en ik, gewoon de grootste toer nooien en grand slams." Tsitsipas wil die woorden graag logenstraf fen. Hij heeft in 2021 de meeste punten verdiend van allemaal en heeft in de finale eigenlijk niets te verliezen. ,,En dat is mijn favoriete scenario, dat ik als underdog ieder een kan verrassen." UITSLAGEN De Tsjechische Krejcikova (25) is de nummer 33 van de wereld. Eerder dit jaar, toen ze nog ruim dertig plaatsen lager stond, speelde ze nog op de ITF Tour. Vorig jaar haalde ze in Parijs de vierde ronde, verder is ze op de grandslamtoernooien nooit voorbij de tweede ronde ge komen. De 29-jarige Russin Pavljoetsjenkova haalde in 2011 de laatste acht in Parijs, maar kwam verder nooit voorbij de derde ronde. Het lijstje met favorieten voor Roland Garros was vooraf lang, maar deze twee namen stonden er toch niet op. Het ging in de voorbe schouwingen over Aryna Saba- lenka, Garbine Muguruza, Ashleigh Barty en regerend kampioene Iga Swiatek. Maar vroeg of laat ging het met alle grote namen mis. Krejcikova en Pavljoetsjenkova maakten ondertussen indruk. Eerstgenoemde won snel en over tuigend van Elina Svitolina en Slo- ane Stephens en versloeg daarna Coco Gauff en in de halve finale Maria Sakkari, die een matchpoint onbenut liet. Pavljoetsjenkova moest een paar keer diep gaan, maar gaf aan de laatste jaren vooral op mentaal vlak winst te hebben geboekt. In de kwartfinale tegen Elena Rybakina trok ze in de derde set met 9-7 aan het langste eind. Droomtoernooi Krejcikova is sowieso aan een droomtoernooi bezig. Ze staat mor gen ook in de finale van het dubbel spel, met haar trouwe partner Kate- rina Siniakova. De voormalige nummers 1 van de wereld wonnen in 2018 samen zowel Roland Garros als Wimbledon. Krejcikova kan de eerste speelster worden sinds Mary Pierce in 2000 die de titel wint in zowel enkel- als dubbelspel. zaterdag 12 juni 2021 IN PARIJS TOT EN METMORGEN Tsitsipas boekt zijn 'belangrijkste zege' Rik Spekenbrink Parijs - Stefanos Tsitsipas TENNIS Roland Garros, mannen, halve finales: Tsitsipas (Gri/5) - Zverev (Dui/6) 6-3 6-3 4-6 4-6 6-3. Djokovic (Ser/1) - Nadal (Spa/3) nnb. Voor het zesde jaar op rij krijgt Roland Garros bij de vrouwen een kampioene die nog nooit eerder een grand slam heeft ge wonnen. De finaleplaatsen voor Barbora Krejcikova en Anastasia Pavljoetsjenkova had werkelijk niemand vooraf voorspeld. Rik Spekenbrink Parijs Opluchting bij Stefanos Tsitsipas na het behalen van de finale van Roland Garros. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87