3 l Na gemiste WK-finale in 2018 denkt gouden 8 De kanshebbers Portugal EK VOETBAL Met haast Hollandse bravoure leven de Belgen toe naar hun EK-aftrap, vanavond tegen Rusland. Een heel land is klaar voor de eerste grote prijs in zijn voetbalhistorie. „Deze groep is rijper en completer dan ooit", zegt oud-PSV'er en ex-international Marc Degryse. <W f r Wat zijn de kansen van Portugal? de kampioensploeg van 2016, die het in de eindstrijd tegen Frank rijk ook nog eens grotendeels zonder Cristiano Ronaldo moest doen, afzet tegen het elftal van nu, dan is het klasseverschil enorm. In het voordeel van de huidige selectie, welteverstaan. Jaren lang was Portugal het een mansbedrijf Ronaldo. Hij be paalde, hij besliste, alles was op hem afgestemd. Maar de bv van de superster heeft er een paar flitsende filialen bij gekregen. Alsof het zo is getimed, nu Ro- naldo na 175 interlands op leeftijd begint te raken. In elke li Prognose EK 2021: Halve finale nie schittert de klasse. Wat te denken van Ruben Dias, de cen trale verdediger van Manchester City. Of neem Bruno Fernandes, de grote vedette op het midden veld van Manchester Uni ted. Bruno Silva van Man chester City? Ook niet slecht natuurlijk. En dan hebben de Portu gezen ook nog J oao Fé lix van Atlético Madrid. Portugal heeft de individuele kwaliteiten om het EK te win nen, maar hoe sterk is het collec tief? Dat antwoord komt al snel als je in een poule zit met Duits land en Frankrijk. Dat wordt smullen geblazen. Drie poule wedstrijden die zullen aanvoelen als finales. Op welke speler moeten we letten? Op wie niet? Toch nog maar één keer de schijnwerpers op Cristi- ano Ronaldo, omdat hij voor al die aankomende sterren van Portugal het grote voor beeld is. En tegelijk ook hun gids naar succes natuurlijk. En: omdat het zijn laatste EK wordt Ronaldo (36) heeft weliswaar het li chaam van een robot, maar zelfs zijn gestaalde lijf zal niet nog drie jaar meegaan op het al lerhoogste niveau. Het WK in Qatar volgend jaar zal vast nog wel kunnen, maar daarna zit het er normaliter wel op voor 'CR7'. Ook daarom is het dus nog één keer alle ballen op de grote vedette, die geen verzadiging kent. Hon gerig als een jonge welp gaat hij op jacht naar weer een prijs. En naar het doelpunten- record van de Iraniër Ali Daei, de enige voetballer die als international meer scoorde dan Ronaldo: 109 om 104 goals. Welke invloed heeft de bondscoach? 66-jarige coach is name lijk niet zo'n avontu rier. Hij past liever op de kluis, dan dat hij al dat moois moet aan bieden aan de buiten wereld. De ervaren Santos past zich het liefst aan de tegenstander aan, om van daaruit te speculeren op de counter. Maar dat kan hij wel als de beste, toonde hij sinds zijn aantreden in 2014 bij herhaling aan. Dat Santos, die als club- en als bondscoach uit sluitend in Portugal en Griekenland werkte, het nu al zeven jaar uithoudt bij de natio nale ploeg van zijn land, zegt alles over zijn status en reputatie bij de Portugezen. Én het betekent dat hij de zegen heeft van Ro- naldo. EK-historie LEON TENVOORDE Ze hebben er jarenlang met verba zing en ook een tikkeltje jaloezie naar gekeken, naar dat volksfeest dat de noorderburen er altijd van wisten te maken als er een groot voetbaltoernooi in aantocht was. „Die Oranjegekte van jullie, dat kennen wij niet rond onze natio nale ploeg", vertelt Franky Van der Elst, zelf tussen 1986 en 1998 vier maal actief op een WK met België. Maar er is een verandering gaande in het land. Sinds er een lichting aan de macht is die de tra ditionele wereldtop uitdaagt, tart en regelmatig zoek speelt, trekken ook de Belgische fans er tegen woordig zwaar uitgedost op uit. „Het is nog niet zo zot als bij jullie in Nederland, maar het begint te komen", zegt Marc Degryse, die 63 keer voor België uitkwam. „Ik kan me de beelden van 1988 in Neder land nog herinneren met een mil joen mensen op de been. Dat willen wij ook een keertje meemaken en dan laten we aan jullie wel zien hoe wij dat doen, hahaAls je zag wat de derde plaats op het WK in 2018 al losmaakte op de Grote Markt in Brussel." Van der Elst, die 86 interlands achter zijn naam heeft: „Door co rona moet het nog wel een beetje op gang komen, want j e mag ook bij ons niet op de grote pleinen samen komen. De mensen weten nog niet zo goed wat wel en niet kan. Ik zeg niet dat we met 3-0 van Rusland winnen, maar stel het gebeurt: dan komt er wel wat los." Degryse: „Het enthousiasme is in elk geval groter dan in Nederland en dat is ook reëel als je naar de kwaliteit van beide se lecties kijkt." Voor België begint het EK van avond met een 'uitwedstrijd' in Sint-Petersburg tegen Rusland. ,,Het is nu of nooit, dat gevoel leeft heel sterk bij de spelers en bij de mensen in het land", zegt Degyse, net als Van der Elst al jaren analyti cus op de Belgische televisie. „Onze jongens dragen nu de ervaring van drie toernooien op rij met zich mee. Jullie hadden met Van der Vaart, Van Persie, Sneijder en Robben 'de Grote Vier' en dat hebben wij nu met Courtois, De Bruyne, Lukaku en Hazard, als hij weer topfit is. Die jongens verkeren nu op hun top punt van hun carrières. De groep is rijper en completer dan ooit." A Ik zeg niet dat we vanavond met 3-0 winnen, maar stel het gebeurt: dan komt er wel wat los - Franky Van der Elst (60) Van der Elst: „Toch denk ik dat we drie jaar geleden in Rusland sterker waren. We hebben met De Bruyne en Hazard toch wat fysieke probleempjes.'' Degryse geniet van het nieuwe zelfbewustzijn van deze genera tie. ,,Vroeger gingen wij naar een toernooi en dan vonden we het vooral leuk om mee te doen. We speelden ook altijd vanuit een ge sloten verdediging, de organisatie 'W'" m 1 - was heilig. Die bescheidenheid heeft de deze groep niet. Je merkt dat sommige jongens jaren in Ne derland hebben gespeeld. Ze heb ben bravoure en durven het ook uit te spreken dat ze voor de finale gaan. Ze willen winnen en dat heb ben ze ook geleerd.'' Beide oud-internationals zien België niet als de topfavoriet. „Dat is voor mij Frankrijk", zegt De- gryse. „Maar daar hebben wij nog een rekening mee open staan. Op het WK werden we uitgeschakeld door een standaardsituatie en ver der deden de Fransen vrij weinig en vielen wij op een Hollandse manier zaterdag 12 juni 2021 J X V De toplanden maken zich op voor de aftrap van het EK, het startschot van een mogelijk suc cesvolle campagne die moet eindigen met Europees goud. AD Sportwereld loopt de favo rieten vast met een vergrootglas langs. Vandaag: gaat de behoudzucht van coach Santos bij PORTUGAL wel samen met al dat pure talent? Samenstelling: Leon ten Voorde Vermoedelijke opstelling (4-3-3) Félix Ronaldo B. Silva Fernandes Carvalho Danilo Guerreiro Dias Fonte Cancelo Patricio Je zou het bijna vergeten, maar Portugal is de titelhouder. Als je Eigenlijk past Fernando Santos niet bij al dat flonkerende goud dat hij in handen heeft. De De EK-erelijst van Portugal puilt uit. Het land was dus kampioen in 2016, werd in eigen land in 2004 tweede en strandde in 1984, 2000 en 2012 in de halve finale. Portugal houdt altijd de naam van outsider, maar het land is gewoon een grootmacht in het voetbal. GO Rode Duivels @deBankzitter Rotterdam Belgische fans bekijken het oefenduel met Grie kenland, bij wijze van proefevenement. foto belga WK 2018: Kevin De Bruyne en België worden af getroefd door N'Golo Kanté en Frankrijk. foto getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 84