f 0 Levende legende Andrei Sjevtsjenko laat zijn spelers geloven in stunt op EK 7 «1 Andrei Sjevtsjenko ligt niet wakker van Oranje. De bondscoach en superster van Oekraïne wil minimaal de achtste finales bereiken. ,,De lat ligt steeds hoger bij ons.'' 1 J "\ï/l ^\U1 *T \Ï/I "H MIKOS GOUKA L. Het is 31 mei 2018 en in het Zwit serse Genève stormt een horde Ma rokkaanse journalisten in de cata comben van het Stade de Genève richting Andrei Sjevtsjenko. Karim El Ahmadi, Sofyan Amrabat en Ha kim Ziyech zien het met een glim lach aan. De coach heeft zojuist een oefeninterland met zijn Oekraïne tegen Marokko met 0-0 afgesloten en weet al wat er gaat gebeuren. Niemand is op hem afgekomen om een vraag over de wedstrijd te stel len, wél om selfies te maken. ,,Geen foto's, alleen vragen. Als jeblieft!'', roept de perschef wanho pig. Maar het is onbegonnen werk. Dit is het leven van Andrei Sjevts- jenko (44), als speler een fenomeen bij Dinamo Kiev, AC Milan en Chelsea. De vergelijking met Marco van Basten gaat op. Net zo dodelijk in het zestienmetergebied als spe ler, een levende legende in Milaan en als trainer ook maar meteen de hoogste trede genomen als instap- moment: bondscoach van zijn land, sinds zomer 2016. Waar Van Basten zelf aangaf vrij wel altijd zoekende te zijn geweest als trainer, heeft Sjevtsjenko één houvast: Valeri Lobanovski. De voormalige trainer die Dinamo Kiev en het Russische elftal op de kaart zette met voetbal dat compu tergestuurd leek. Oranje zal er mor gen in de Johan Cruijff Arena in de eerste groepswedstrijd ongetwij feld flarden van terugzien. Niet zo verrassend sterk als in 1988, toen Lobanovski het Oranje van Van Basten en Rinus Michels in de pou lewedstrijd versloeg en de Sovjet- trein pas in de finale tot stilstand kon worden gebracht. Destijds be stond het team vrijwel volledig uit spelers uit Oekraïne, toen nog on derdeel van de Sovjet-Unie. Vooral voetballers van Dinamo Kiev. Sjevtsjenko heeft ook een tiental van die club geselecteerd, maar weinigen zullen de basiself halen. Dat Rusland en Oekraïne niet meer met elkaar de polonaise lo- pen, werd deze week maar weer eens duidelijk. Oekraïne onthulde het shirt waarin het morgen het veld betreedt, Rusland tekende meteen protest aan. De slogan 'Glory to the heroes' moest van de UEFA van het tenue verdwijnen. Te veel politiek. Wat wel mag blijven: de contouren van het land (in stip- j es), met daarin ook de enkele jaren geleden door Rusland gean nexeerde Krim alsmede de door pro-Russische separatisten gecon troleerde regio's Donetsk en Loe- gansk. Sjevtsjenko reageerde deze week op zo'n beetje alles schouder ophalend. De mening van de Russen inte resseerde hem vol gens eigen zeggen 'helemaal niets'. „Ik wil de mening van mijn landgenoten horen en die vonden het mooi", zei hij. Na de opmerking dat Frank de Boer een keer zou hebben ge zegd dat Oranje met 3-1 zou winnen, bleef hij al even stoïcijns. Nederland is de grote favoriet. Sterker nog, Oranje heeft geen zwakke plekken, nergens op het veld ,,De Boer weet blijkbaar iets wat ik niet weet. Wij behandelen al onze tegenstanders met respect.'' Oekraïne bouwt op de creatieve middenvelders Oleksandr Zints- jenko (bij Manchester City links back) en Roeslan Malinovski (Ata lanta Bergamo). Voorin moet het komen van Roman Jaremtsjoek van AA Gent en Andrei Jarmolenko van West Ham United. Aanvaller Ar- tem Besjedin heeft geprofiteerd van het uitstel van het EK: eind 2019 werd hij voor een jaar geschorst we gens dopinggebruik. Ook Marlos, de Braziliaan met een Oekraïens paspoort, is erbij. Sjevtsjenko zoekt het dit EK in een team met een ijze ren discipline, zoals Lobanovski dat deed. £7* iïïfl miWWW De bondscoach spreekt vloeiend Engels, Russisch en Italiaans, maar kan zijn persconferenties nog altijd niet in het Oekraïens geven. Ook daar haalt de voormalige sterspeler, Europees voetballer van het jaar in 2004, zijn schouders over op. Dezelfde houding had hij toen er deze week werd vooruitgeblikt op het EK. ,,Oostenrijk heeft een goed team, maar Noord-Macedonië is ook zeker niet slecht. Die wonnen gewoon in Duitsland. Nederland is de grote favoriet. Wij spelen alles uit, Nederland heeft zijn fans in het stadion. Ze zullen Virgil van Dijk er niet bij hebben, maar ze blijven ook zonder hem erg sterk. Sterker nog, Oranje heeft geen zwakke plekken, nergens op het veld. Maar wij wil len minimaal de achtste finales be reiken. De lat ligt hoog bij ons." Boekarest Zijn selectie verblijft nabij Boek arest, waar de andere twee groeps- duels worden afgewerkt, en vliegt vandaag naar Amsterdam. Het feit dat Oekraïne de EK-kwalificatie als groepswinnaar afsloot en daarbij regerend kampioen Portugal voor bleef, zal Oranje enige angst inboe zemen. En in de Nations League werd al gewonnen van Spanje en Zwitserland. Dat was volgens Ser gei Kryvtsov, speler van Sjachtar Donetsk, het bewijs dat Oekraïne echt meetelt. „Dit is geen excursie of zo voor ons", zegt hij. „Zelfs de fi nale behoort tot de mogelijkhe den." Want als Sjevtsjenko iets heeft bereikt als bondscoach, is het dat zijn spelers nergens meer voor weglopen. Zoals hij zeifin Genève ook gewoon bleef staan toen er een horde journalisten op jacht was naar een selfie met hem. zaterdag 12 juni 2021 GO Bondscoach is dé ster van Oekraïens team @MikosGouka Amsterdam Andrei Sjevtsjenko, sinds zomer 2016 bondscoach. foto ap -Andrei Sjevtsjenko >.i.«xbJ Hans van Breukelen stopt in de EK-finale van 1988 de penalty van Igor Belanov. Links Vasili Rats, in de poulefase nog matchwinnaar tegen Oranje. Belanov en Rats zijn, net als bijna alle spelers van dat Sovjet-team, afkomstig uit Oekraïne, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 83