5 ®NM- *ts4,,2 ^4, j inmiddels de leider en het absolute boegbeeld van het Nederlands elftal juichgebaar Memphis meldt zich in november 2015 met een opvallende hoed bij hotel Huis Zijn kenmerkende manier om een doelpunt te vieren, zoals op 13 oktober ter Duin in Noordwijk. foto robin van lonkhuijsen 2018 tegen Duitsland in de Nations League. foto pim ras die verantwoordelijkheid met verve. Virgil van Dijk werd de absolute lei der van het elftal, Georginio Wijnal- dum de sociale verbinder, maar zeker ook Memphis liep - vaak letterlijk - voorop. Zijn inbreng in dit elftal valt niet te missen. Haal zijn doelpunten, assists en bevliegingen weg en je houdt een ronduit modaal Oranje over. Er gaat nog genoeg mis, Memphis neemt voortdurend risico's in zijn spel. In zijn tweede interland onder Frank de Boer, tegen Spanje (1-1), speelde de aanvaller een dramatische, haast we reldvreemde wedstrijd. Druk voel ik eigenlijk nooit als ik voor Oranje speel. Ik zie het altijd als een kans ze stonden tierend tegenover elkaar. ,,Denk je dat je een grote jongen bent?'', zei Van Persie. Waarop Mem phis reageerde: „Spelen grote jongens bij Fenerbah^e dan?'' Van Persie zou daarna niet meer geselecteerd worden door bonds coach Danny Blind, maar ook de kri tiek op Memphis was scherp. Zijn mislukte transfer naar Manchester United werkte zichtbaar door in zijn prestaties bij Oranje. De voetballer uit Moordrecht slaagde er zelden in om het zwalkende Nederlands elftal echt bij de hand te nemen tussen grofweg 2015 en 2017. Er was ook nog 'de hoed'. Memphis had het gewaagd met een modieuze hoed te arriveren bij Oranje, toen nog bij hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Die hoed werd voor sommigen een symbool: van een jonge voetballer die uiterlijk vertoon belangrijker vond dan presteren. Analytici en fans duikelden over elkaar heen om de kwestie te duiden. Het is anno 2021 niet meer voor te stellen. Memphis Depay is nog steeds gek van mode, geregeld laat hij zich zien in allerlei bonte outfits, maar het is allang geen groot item meer. Tij den zijn veranderd: een jongere ge neratie is volledig vergroeid met ui terlijk vertoon op sociale media. De campagne 'We the wave' van de KNVB is een voetballer als Memphis op het lijf geschreven. Prioriteiten Tegelijk is de aanvaller zelf veel meer in balans dan voorheen. Stilaan kreeg Memphis zijn prioriteiten op orde. Met hulp van zijn geloof en door een vaste groep van vertrouwelingen om zich heen te verzamelen. ,,Als voet baller en als mens ben ik gegroeid'', zegt hij er zelf over. ,,Niet alleen de buitenkant telt.'' Een gesprek met Memphis vraagt enige oefening. Hij denkt na over wat hij zeggen wil, oogt behoedzaam, zijn ogen zwenken geregeld de an dere kant op. Maar eenmaal op gang heeft de voetballer altijd een boeiend verhaal. In zijn biografie Heart of a Lion vertelde hij uitgebreid over de worstelingen tijdens zijn getroe bleerde jeugd. Het leverde hem be grip en krediet op. ,,Ik wil jonge men sen inspireren met mijn verhaal'', zegt Memphis. ,,Zelfs als je het even niet meer ziet zitten, is er een uitweg. Ik hoop dat jonge mensen daar hoop uit putten.'' Zijn prestaties van de laatste jaren deden de rest. Sinds Ronald Koeman de hiërarchie van Oranje nadrukke lijk in handen legde van de nieuwe generatie, begin 2018, greep Memphis Gewend Maar in breder perspectief zijn het uitzonderingen. Het grote publiek is bovendien gewend geraakt aan de schijnbare tegenstellingen in zijn ka rakter. De jeugd vindt het prachtig. Excentriek en toch ingetogen. Indivi dualist en teamplayer. Een tikje kwetsbaar, maar ook onbevreesd en zelfbewust. Een glamourjongen aan de ene kant, maar ook een voetballer met een waanzinnig arbeidsethos. 'Dreamchaser', staat er al jaren op zijn borst getatoeëerd. Dromenjager. Zijn eerste EK moet een van die grote dromen worden. ,,Bij een toernooi als dit gaat het niet alleen om het nu'', zegt Memphis. ,,Het is groter dan dat. Het zijn herinneringen die je voor al tijd met je mee neemt.'' Druk lijkt hij niet te kennen. Zijn teleurstellende periode in Manches ter maakte hem even tot een twijfe laar, maar mentaal werd hij stilaan juist sterker. Het resulteerde mede in zijn karakteristieke juichgebaar, met de wijsvingers in de oren. Geen ver toon van 'schijt aan iedereen', ver klaarde hij zelf. ,,Het laat zien dat ik me af kan slui ten, dat de buitenwereld geen in vloed meer op me heeft.'' Meteen na de vingers in zijn oren kijkt hij stee vast naar de hemel. ,,Omdat ik Jezus wil bedanken voor de kracht die hij me geeft.'' Zijn prominente rol bij Oranje is nooit een last, zegt Memphis nu, ook niet aan de vooravond van het eerste eindtoernooi in zeven jaar. ,,Druk voel ik eigenlijk nooit als ik voor Oranje speel. Ik zie het altijd als een kans, als een uitdaging. Tegen de an dere jongens zeg ik dat ook vaak. Ge niet van wat je meemaakt. Geniet van elk moment. Het kan morgen voorbij zijn.'' zaterdag 12 juni 2021 GO Memphis als mid delpunt van Oranje in de oefenwedstrijd tegen Georgië, af gelopen zondag. FOTO PIM RAS - Memphis Depay

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 81