Allemaal achter Frank de Boer Ooit een ongepolijst talent, toen het zorgenkind, maar A 4 EK VOETBAL SJOERD MOSSOU Memphis Depay (27) kwam bijna acht jaar geleden binnen als een ongepolijste, onbegrepen puber. Hij moest scepsis en cynisme overwinnen, maar anno 2021 is hij dé blikvanger van Oranje. Column Terecht. Zo vlak voor het EK konden we wel wat olijke goedgemutstheid gebruiken. Het zal vast met het deprimerende afgelopen jaar te maken hebben, maar zelden verliep de aanloop naar een toernooi zo chagrijnig, zo vreugdeloos, zo cynisch. Het leek wel een nationale hobby de laatste we ken: steen en been klagen over Oranje en over dat 5-3-2-systeem. Meteen daarna: met heel veel bom barie Frank de Boer afzeiken. om. Onze bondscoach maakte nog niet echt een vlijmscherpe indruk. Integendeel. Frank mom pelde, brabbelde, vergiste en hanneste zich door de voorbereiding. De nieuwe speelwijze gaf bovendien vrij weinig aanleiding tot enthousiasme, en persoonlijk denk ik ook dat we met Louis van Gaal (of gewoon Ro nald Koeman) méér kans hadden gemaakt op een succesvol EK. Maar dat weten we nou wel, toch? De rol van De Boer als nationale pispaal begint zo onderhand een beetje te vervelen. Je maakt er allang geen indruk meer mee in het café of op het terras, want het is een mo dern cliché geworden: hardop zeuren dat Frank een prutser is. Exact dat maakt het nummer van Frank Lam- mers tot zo'n perfect getimede hit. Het is veel leu ker om De Boer - voor zolang het duurt - vrolijk te omarmen als de figuur die hij óók is. Een doodnormale jongen uit Grootebroek. Een gemakkelijk te persifleren antiheld die, ook nu nog, het liefst op de camping in Garderen zou zit ten. Een bondscoach met een frons op zijn voor hoofd, maar ook een pure liefhebber, die het liefst urenlang balletjes op doel staat te rammen. Voor iemand over wie zoveel gezanikt wordt, is Frank de Boer bovendien een ongelooflijk aardige en aanraakbare kerel. Je zou hem met een gerust hart op je cavia's kunnen laten passen. Als je Frank belt of hij morgen even meehelpt met verhuizen, staat hij gisteren op de stoep. Je zou hem met een gerust hart op je cavia's kunnen laten passen SJOERD MOSSOU gKBëM M De oefenwedstrijd tegen Georgië was 55 minuten oud, toen Memphis Depay collega-spits Wout Weghorst met twee handen naar de tribune duwde, richting de juichende fans, na diens eerste doelpunt ooit in Oranje. ,,Pak je moment'', zei Mem phis. ,,Ze juichen voor jou.'' De aan valler keek nog even schuin ach terom naar de dolgelukkige Weg- horst en zag dat het goed was. Wie hem alleen van een afstandje kent, zal het misschien nog steeds verbazen: Memphis als de leider van dit Oranje, de reserve-aanvoerder, de grote roerganger. Maar zowel Ronald Koeman als nu Frank de Boer her kende juist in hem een speler die mensen bindt. Een teamspeler, en een voorbeeld voor anderen boven dien. ,,Als je ziet hoe we met elkaar om gaan, dan zie je dat we echt een team zijn'', zei Memphis deze week op een persconferentie in Zeist. De vraag was eigenlijk specifiek over hém ge- gaan: over zijn voortreffelijke statis tieken in Oranje, met dertien goals en veertien assists in de laatste twin tig wedstrijden. Maar zonder in gekunstelde be leefdheid te vervallen, begon Mem phis meteen te vertellen over de een dracht bij Oranje. Op zijn eigen ma nier: niet in majestueuze volzinnen, maar in zijn eigen mix van licht ver traagd Nederlands en blits Engels. ,,Ik heb altijd veel verantwoordelijkheid gevoeld bij het Nederlands elftal. Nu ik 27 ben, een van de oudere spelers, voel ik dat alleen nog maar meer.'' Dat is niet per se nieuw. Memphis wordt vaak beschouwd als een pure individualist, altijd op zoek naar ei gen succes, maar trainers en ploegge noten zien dat doorgaans helemaal niet zo. Zij zien in hem een aanvaller die gedijt bij vrijheid, bij voetballen op intuïtie, maar ook een jongen die op en top loyaal is aan zijn elftal. In de bres Memorabel in dat opzicht: de manier waarop Memphis eind 2019 in de bres sprong voor ploeggenoot Marcelo bij Olympique Lyon. Een Franse suppor ter liep na de Champions League wedstrijd tegen RB Leipzig het veld op met een spandoek, gericht tegen de Braziliaanse verdediger. Memphis stormde resoluut op de man af, rukte het doek uit zijn handen en wees de harde kern van Lyon woest terecht in woord en gebaar. 'Jij bent een ware leider', reageerden de Ultras in een open brief op de ruzie. 'Jouw vech tersmentaliteit is een voorbeeld voor velen.' En dat terwijl Memphis Depay vrij lang gold als het zorgenkind van het Nederlandse voetbal, als een in zich zelf gekeerde zonderling, een wat on grijpbare einzelganger. Het WK van 2014 was onder Louis van Gaal nog een vlammende entree geweest, als onbevangen invaller, beslissend te gen Australië en Chili. Maar kort daarna kreeg Memphis al snel de status van een onbegrepen ta lent. Een jongen die zowel binnen als buiten het Nederlands elftal voort durend frictie opriep. Zijn extrava gante levensstijl, zijn zelfzuchtige manier van spelen, zijn grillige ka rakter: Memphis was allesbehalve een knuffelvoetballer. Ook in de boezem van Oranje niet. Eind 2015 botste hij nog frontaal met Robin van Persie, kort voor een inter land tegen Kazachstan, tijdens een training op Het Kasteel van Sparta. Het jonge talent en de oude vedette: Je wint er geen EK mee, dat begrijp ik ook allemaal wel. Als Oranje faalt in deze poule vol onderdeur tjes, gaat zijn kop er genadeloos af, ook op deze plek in de krant, want dan had hij maar geen bondscoach moeten worden. Maar na al die bijtende bitter heid komt het nummer Frank de Boer als geroepen. Neder land wordt een leuker land als we ook een beetje een zwak durven te hebben voor deze bondscoach, al is het maar voor een paar weken. Een beetje mildheid, een beetje gevoel voor ironie. Geen geouwehoer, nu even allemaal achter Frank de Boer. zaterdag 12 juni 2021 GO Deze week bracht topacteur Frank Lam- mers een lied uit dat Frank de Boer heet. Het is een parodie op de klassieker Je veux de l'amour van Raymond van het Groenewoud, en binnen een dag stond het nummer op 1 in de hit lijst. Ik weet het, hij vroeg daar zelf ook een beetje Debuut in Oranje als 19-jarige, op 15 oktober 2013, in de WK-kwalificatie- wedstrijd in en tegen Turkije. foto anp Jongste Nederlandse doelpuntenmaker op een WK: 3-2 tegen Australië. foto epa De evolutie van dromenjager Memphis @sjoerdmossou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 80