1 7 LEZERSREACTIES NA CORONA IN QUARANTAINE DAG 455 Er moet genoeg zijn wat we erin kunnen houden. Kleine dingen als geen muntje meer in boodschap- penkarretjes hoeven doen. Grote als het wegblijven van de jaarlijkse griepgolf en het bijna verdwijnen van de files. - Pieter Bontenbal Ze mogen wat mij betreft de ver jaardagen afschaffen, want dat vond ik echt heerlijk, dat je dMr niet meer heen hoefde. Oudejaars avond, heerlijk met zijn tweeën, geen examenfeestjes in tuinen. Corona had óók voordelen, vooral rust! - Dick van Dijk Veel vaker handen wassen. Knopje bij stoplicht met elleboog indruk ken. Hoesten en niezen in de elle boog. - Hilde van Deventer Wat wij hopen mee te nemen: de rust om je heen, het thuiswerken, veel meer aandacht voor de aarde, minder vliegen en als belangrijk ste: het herwaarderen van duur zame relaties met mensen, luiste ren naar elkaar zonder allerlei commerciële ruis. - Michel Kraaijeveld Mijn agenda minder volproppen. - Carola Rietdijk Ik ga zeker meenemen de rust, intimiteit, en 'het komt wel'. Als we één ding geleerd hebben: fees ten hoeft niet met veel mensen, maar kan ook in eigen kring. - Gerard R. Stiekema Ik ben de kleine dingen in mijn le ven gaan waarderen. Het feit dat ik online les kon volgen en dat mijn ouders mij konden helpen met mijn schoolwerk als ik iets niet be greep. En dat ik altijd terechtkon bij mijn lieve vriendinnen, mijn familie en mijn oma's. Dat is on betaalbaar. - Laura van Engelen (14) Voor mij wordt het nieuwe nor maal een begroeting zonder stan daard de drie zoenen. Alleen mijn dierbaren krijgen ze nog en verder geef ik alleen nog een hand. Vrese lijk, al dat verplichte gesmak! - Ans de Vlieger Wat mij het meest positief opvalt aan de virusperikelen, is dat er res pect lijkt te zijn voor ieders per soonlijke ruimte. Wat zou ik graag het afstand houden meenemen naar de toekomst. Plus aandacht voor de medeweggebruikers op de stoep, vriendelijk groeten (en met een boogje om elkaar heen lopen), beseffend dat we allemaal iets ge meenschappelijk hebben. - Gerard Havik Dat geluk niet zit in een vakantie of volle weekenden. Maar in het leren om het kleine te waar deren. Ons gezin, vijf personen, waar iedereen al werkt, en onze jongste dochter, die het erg zwaar heeft gehad in het verpleeghuis waar ze werkt, waar in twee weken acht van de elf bewoners Feesten hoeft niet met veel mensen, maar kan ook in eigen kring overleden. Dan is het back to base! Een dagje fietsen in de omgeving of genieten van de tuin en de huisdieren. Maar ook vooral elkaar waarderen. - Chantal Brugmans Meenemen uit de lockdown: onze dagelijkse wandelingen in de eigen buurt door de polder. Na het eten rummikub spelen. Dvd's kij ken van Boudewijn de Groot en Herman van Veen, Pink Floyd enzovoort. Muziek maakte alles beter. - Ria Kuipers-Andrea Vakantie vieren in eigen land. Minder autorijden, meer fietsen en wandelen. Thuiswerken als dat kan en af en toe teamoverleg bij iemand in huis. Zonder mond kapje en wel mogen zingen. - Janny Dunnewold Ik heb genoten van het samen thuis zijn, en van het contact met familie, vrienden, collega's en lei dinggevende. Zangopnames met ensemble. Zonder zorgden voor plezier en saamhorigheid. En er was tijd om te lezen. En nu? Mondkapje bijna weg.Eindelijk weer lipstick op! - Thérèse Keulen De bewustwording dat mijn nieuwe normaal niet zo heel anders is als het oude normaal. En dat dit prima is! Als hoogsensitief persoon heb ik ervaren dat het fijn is als iedereen wat meer afstand houdt en geniet ik intens van kleine, normale, dagelijkse dingen. Wat een rijkdom. - Claudy Voskens Ik wil meenemen: de kleinschalige gezelligheid met onze kinderen, de eetclubjes, de wandeluitjes, de tuinvisites. Kortom: Het fijne van echt tijd hebben voor elkaar. - Lidy van Tertholen Neelen Een weekmenu plannen en zo vroeg boodschappen doen dat de weekboodschappen om 08.30 uur gedaan zijn. Het besef dat er zo'n groot verschil is tussen wat je voorheen bijna gedachteloos kocht en wat je werkelijk nodig hebt. Kostenbesparend! - Marie-Anne Op 05-03-2020 ging ik met pen sioen na 45 jaar, bijna fulltime, in de zorg gewerkt te hebben. Grootse plannen had ik. Na een week kwam de lockdown. Ik heb ondervonden dat ik goed met me zelf kan leven zonder die grootse plannen. - Eef Tanis Ik neem mee: een nieuwe heup. Na bijna twee jaar pijn door bot- ontsteking en het ineenstorten van het heupgewricht. Bewe gingsvrijheid, goed gevoel voor de toekomst en een puike gezond heid. Boeken, veel boeken naar ons zomerverblijf in de Achterhoek. Niet mee: verveling, Netflix en immobiliteit. - Ingrid van Hattem In de coronatijd heb ik ervaren dat er vrienden zijn die er altijd voor mij waren, tot twee lieve buur meisjes toe. Nadat mijn man naar een verpleeghuis moest, heb ik ge leerd om alleen te zijn. Mijn dank baarheid daarvoor hoop ik te behouden! - Leentje van Vlijmen Na deze pandemie ben ik van plan alleen nog maar mensen uit te nodigen die ik echt gezellig vind en waar ik van hou. Geen ver plichte grote verjaardagsfeesten meer dus. - Julia Kraaijkamp Ik denk een combinatie van het oude en het nieuwe. Werken vanuit huis, maar voor goede constructieve meetings en sociale contacten ook op kantoor, maxi maal twee dagen in de week. Dat maakt het leven wat minder stressvol. Geen vergaderingen om te vergaderen, geen vergadertij gers die van de ene naar de andere vergadering hollen. Je wordt dan energieker en meer productief. - Rob Rijshouwer Geleerd van mijn vader: niet het vele is goed, doch het goede is veel. Geleerd van de ziekte van Parkin son: altijd minder, nooit meer meer. Geleerd van de lockdown: berusting in de (on)rust. - Dingena Korsten Als verloskundige had ik veel te maken met Turks-Marokkaanse Nederlanders. De kraamheer in spe neeg zijn hoofd bij mijn binnentreden, legde zijn hand op de borst en glimlachte vriende lijk. Ik deed hem exact na. ,,Dag, soester.'' ,,Dag, meneer.'' We hadden elkaar gezien, geres pecteerd en gewaardeerd. Genoeg! Weg met dat eeuwige handen schudden met mensen, van wie je bij god niet weet waar ze die hand tevoren hadden: toilet, zakdoek, neus, brrrrr. - Rian van den Bersselaar zaterdag 12 juni 2021 GO Frank Poorthuis Ik had een pagina kunnen vullen met: niet meer zoenen! Want op mijn vraag wat u graag mee wilt nemen uit de coronatijd was het verbod op kussen van (on)bekenden wel een topper. Het is genoteerd! En als ik de rest van uw gedach ten mag samenvatten: minder stress, meer tijd voor elkaar. Een keuze uit uw brieven. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl FOTO GETTY IMAGES Dit willen we behouden: niet meer zoenen, rust en minder vergaderen - Gerard R. Stiekema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7