De Jong: 'Deze wedstrijd winnen, daarna zien we wel waar we stranden' 3 loerend Oekraïne omgaan met favorietenrol Voorspelling van de dag EK 2020 TOT EN MET 11 JULI 2021 TVNPO 1 EK-droogte Brych: zesde keer bij Oranje ander type spits. Klein, wendbaar, met snelheid en diepgang. En Luuk de Jong is optie nummer drie. Voor hem is het wel een hard ge lag: De Jong leek zich net in de basis te hebben gespeeld en scoorde af gelopen maart nog in drie inter lands op een rij. Toch is hij weer ge daald in de pikorde. De Boer gooide sinds donderdag alle deuren bij trainingen van Oranje op slot. Kamp Zeist was als een vesting. Ook vandaag, bij zijn laatste pers conferentie voor de EK-start, houdt hij ongetwijfeld zijn opstelling nog geheim. Stilte voor de storm. Blikvangers Depay en Wijnaldum vormen het gezicht van dit Oranje. Maar wie komen er nog bij? Elk toernooi zijn er nieuwe, onverwachte blikvan gers, leert de ervaring. In 2014 stond Stefan de Vrij als Feyenoord- talentje bleu aan de aftrap tegen Spanje. Een geweldig toernooi later koos de FIFA hem tot beste verde diger van het WK. En Ron 'Beton' Vlaar, die Lionel Messi uitscha kelde in de halve finale tegen Ar gentinië, dat was óók een beeld van een magisch toernooi. Zeven jaar later zullen er nu eindelijk opvolgers komen. ,,We willen dit EK memories voor de rest van ons leven creëren'', zei Depay eerder deze week, hardop dromend. O ja, de laatste Nederlandse zege op een EK? Alweer 13 jaar geleden. In 2008 werd het in de poulefase 2-0 tegen Roemenië. In Hotel Woudschoten telt Oranje af naar de openingswedstrijd op het EK, morgen tegen Oekraïne in de Johan Cruijff Arena. Ondanks het feit dat de selectie vrijwel compleet in afzondering zit om maar geen corona op te lopen en het feit dat de ploeg geen publiek toelaat bij trainingen, voelen de spelers dat er een bijzonder toer nooi voor de deur staat. ,,In Zeist heb je ook gewoon verbinding met de telefoon, dus bij mij is het EK- gevoel er wel degelijk hoor'', zegt Frenkie de Jong met een knipoog. De versierde straten, de televisiereclames, de acties van de supermarkten. De spelers van Oranje krijgen in Zeist blijkbaar alles mee. ,,We kunnen niet wach ten tot zondag'', zegt De Jong. ,,Het EK gaat beginnen. Wat op valt? Dat we dagelijks met jullie journalisten moeten praten bij voorbeeld.'' Om de Oranjegekte echt hele maal los te krijgen in het land, moet er morgen een aansprekend resultaat worden geboekt. Voor De Jong voelt dat ook zo. ,,We moeten de eerste wedstrijd win nen en dan kijken hoe het loopt. Dan zien we wel waar we stran den. Of stranden... Of we het toer nooi winnen natuurlijk. Wat ik persoonlijk wil bereiken dit toer nooi is niet belangrijk, het gaat echt om het team.'' De middenvelder van FC Barce lona vindt de discussie over het te hanteren systeem inmiddels een achterhaalde. Oranje kiest voor vijf verdedigers en twee spitsen en daar heeft iedereen het maar mee te doen. Of bij Oranje inmiddels ook echt alle neuzen dezelfde kant op staan als het over het systeem gaat? ,,Ja, altijd al hoor'', zegt De Jong. ,,De speelwijze is voor ons duidelijk, we hebben er de laatste dagen ook stappen in gezet.'' De Jong kan zich nog herinne ren hoe hij meeleefde met Oranje toen hij een kleine jongen was. In 2008 won Nederland voor het laatst een wedstrijd op een eind ronde van het EK. ,,De poulewed strijden dat jaar tegen Frankrijk en Italië kan ik me nog goed herinne ren. Ik was met mijn ouders op vakantie en daar keken we naar de wedstrijden.'' Wat ik dit toernooi persoonlijk wil bereiken is niet belangrijk, het gaat echt om het team Anno 2021 moet hij zelf de kar trekken. En antwoord geven op bijna uitgekauwde kwesties. Zoals het waarschijnlijke ontbreken van Matthijs de Ligt in de basisopstel ling tegen Oekraïne. ,,Matthijs is een heel goede speler, maar ieder een in deze selectie is goed. Ik maak me er niet druk om. Ook niet om het verhaal dat ik al heel veel heb gespeeld afgelopen sei zoen. Ik voel me fit, ik heb geen behoefte aan rust. Het kan in je hoofd gaan zitten als mensen voortdurend zeggen: je hebt wel heel veel gespeeld, nu ben je vast vermoeid. Dat is niet zo. Het ge voel is juist goed.'' zaterdag 12 juni 2021 GO Vanzelf gaat het allerminst, morgen tegen de goed georganiseerde Oekraïners. Maar uiteindelijk geeft de individuele klasse van Memphis Depay en Georginio Wijnaldum de doorslag. Oranje trapt af met een 2-1 zege. Oekraïne heeft al vijf EK-duels op rij niet ge scoord, sinds de 2-1 zege op Zweden in het openingsduel in 2012. Felix Brych is morgen de scheidsrechter van dienst bij Nederland-Oekraïne. De Duitser floot Oranje al vijf keer eerder, waarvan de laatste keer vorig jaar in de Nations League tegen Italië. Dat duel, ook in Amsterdam, verloor Oranje met 0-1. Ze mogen dezer dagen dan vrijwel compleet afgesloten van de buitenwereld leven, de EK- sfeer in het land heeft ook de spelers van het Nederlands elftal bereikt. ,,We kunnen niet wachten tot zondag.'' Mikos Gouka Zeist - Frenkie de Jong (24) Frenkie de Jong (r) met Georginio Wijnaldum tijdens de 'uitzwaai wedstrijd' van afgelopen zondag tegen Georgië (3-0). foto pim ras 2014? Lastig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 79