2 EK VOETBAL Nederland - Oekraïne Nederlands elftal zet bij EK-ouverture in op nieuwe superstart, maar moet tegen Zeven lange jaren duurde het wachten, maar eindelijk trapt Oranje weer af op een groot toernooi. De openingswedstrijd op het EK, morgen tegen Oekraïne, zal meteen de toon zetten voor de rest van deze campagne. Een vliegende start zoals de laatste keer in 2014, daar gaan bondscoach en spelers nu ook voor. Aftrap: morgen, 21.00 uur Amsterdam Morgen is het op de dag af zeven jaar na de 5-1 van Oranje tegen Spanje. 13 juni 2014. Met die presta tie ging het dak eraf. Niet alleen in woonkamers en op pleinen in Ne derland, maar destijds ook in Brazi lië in het stadion in Salvador. Nooit het gezicht van Marc Degryse ver geten op de trappen naar beneden. ,,Amaai, sensationeel dit'', kraaide de Belgische oud-prof, tegenwoor dig tv-analyticus. ,,En jullie Ollan- ders hadden zelf toch ook nul ver wachtingen?!'' Hoe zal morgenavond het oordeel over Oranje luiden na de openings wedstrijd op dit EK tegen Oekraïne? Vliegende start? Valse start? Vlees- nog-vis-start, na een bloedeloos ge lijkspelletje? Het is in elk geval fijn dat het er weer geoordeeld kan worden. Het grote publiek hunkert naar iets leuks, een collectief feestje na een jaar corona-ellende. Voetbalfans willen weer kunnen bewonderen of bekritiseren na zeven jaar zonder eindtoernooi. Zeven jaar waarin het gezicht van Oranje fors is veran derd. De aanvoerders Robben en Van Persie zijn nu Wijnaldum en Depay. Wat onveranderd is: Oranje heeft in het deelnemersveld op nieuw niet de beste spelers. Maar het beste team vormen zou wel kunnen. Tijdens het ritje morgen met de spelersbus van het basiskamp in Zeist naar de Johan Cruijff Arena zal er veel door de hoofden spoken. Dit wordt het eerste toernooi voor Frenkie de Jong, spelmaker op het middenveld. In 2014 speelde hij nog in de jeugd van Willem II. Een toer- nooidebuut ook voor Denzel Dum fries, die in 2014 nog droomde van een profcarrière, als amateurspeler bij Barendrecht. De vuurdoop voor Jurriën Timber gloort, een tiener, nu Matthijs de Ligt niet op tijd fit raakt. En voor Frank de Boer na tuurlijk, als hoofdcoach van de na tionale ploeg. Hij was al een keer assistent bij een groot toernooi, het WK in Zuid-Afrika elf jaar geleden. Na de finale merkte De Boer bij zichzelf dat-ie nog wel een paar weken door had gekund. Terwijl de hoofdcoach zelf, Bert van Marwijk, fysiek en AGENDA ORANJE mentaal volledig was uitgewoond. Helemaal 'op' na weken van wed strijdspanning, 17 miljoen bonds- coaches in je nek en harde keuzes maken in de opstelling. Dat ge wicht van zijn functie ervaart De Boer nu ook aan den lijve. Onvoorspelbaar Wat te verwachten van deze ope ningswedstrijd? Een EK beginnen tegen Oekraïne is flink anders dan een WK-start tegen Spanje. Oranje trapt af als favoriet, ook door het thuisvoordeel, maar treft een on voorspelbare tegenstander, die on getwijfeld zal zeggen: het is aan jul lie om het spel te maken. Wij loe ren op de dodelijke tegenstoot. En laten we wel zijn: counters verdedigen, daar heeft dit Oranje weinig kaas van gegeten. Al onder de vorige coach Ronald Koeman was er in 18 van de 29 interlands een 1-0 achterstand. Onder Frank de Boer gaat dat amper beter. Maar de spelers beloven beterschap. Wapens heeft dit Nederlands elf tal ook. Het belangrijkste? Dat is zonder twijfel de tandem Wijnal- dum-Depay. Samen waren ze rechtstreeks betrokken bij 47 van de laatste 67 goals. En van de 20 waarbij dat niet gold, waren er een rits tegen dreumesen als Estland (5-0) en Gibraltar (0-7). De Boer experimenteerde in twee oefenduels met de bezetting naast Depay. Wout Weghorst kwam vanuit het niets in de basis in een veelbesproken 5-3-2-sys- teem. In de oefenwedstrijd tegen Schotland bracht hun samenspel nog weinig. Tegen Georgië maakte de lange targetman vorig week einde zijn eerste interlandgoal, op aangeven van Depay. Maar Donyell Malen kan ook voorin. Een totaal Nederland Oekraïne MAARTEN WIJFFELS zaterdag 12 juni 2021 Stadion: Johan Cruijff Arena Op tv: NPO 1 Liveblog: pzc.nl Oranje speelt voor de vierde keer een EK-duel in de Arena, na drie wedstrijden tijdens Euro 2000. Tot dat aantal komt ver der alleen Ullevi in Göteborg. Vliegend begin zoals U @m_wijffelsAD Morgen exact zeven jaar geleden: Robin van Persie maakt een iconische goal tegen Spanje. foto pim ras Vandaag 11.30 uur Training (Zeist) 13.45 uur Persconferentie Morgen 21.00 uur EK: Nederland - Oekraïne (Johan Cruijff Arena, Amsterdam) Maandag 12.30 uur Training (Zeist) Dinsdag 11.30 uur Training (Zeist) Woensdag 11.30 uur Training (Zeist) 13.45 uur Persconferentie Donderdag 21.00 uur EK: Nederland - Oostenrijk (Amsterdam) Maandag 21 juni 18.00 uur EK: Noord-Macedonië - Nederland (Amsterdam) Trainingen zijn niet toegankelijk Wout Weghorst 'vliegt' na zijn eerste goal in Oranje, zondag tegen Georgië. foto pro shots Amsterdam Scheidsrechter Felix Brych (Duitsland) Morgen Aftrap 21.00 uur NPO 1 Vermoedelijke opstellingen Johan Cruijff Arena (Amsterdam)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 78