LINDA AKKERMANS Eerste spoor naar Belgische militair Robert B. verdacht van misbruik tiener 6 Sekteleider volgende week voor de rechter Column Klikspaan, boterspaan. Het schalde bij ons op school regelmatig over het plein als een klasgenootje naar de juf rende om iets futiels te vertellen. Het waren meestal dezelfde kin deren die klikten. Stelletje verra ders! Ook volwassenen kunnen er wat van en dan heb ik het met over de mensen die anonieme tiplijnen bellen omdat ze een ernstig ver moeden hebben dat een collega zwaar op het criminele pad is of dat de buurvrouw de kinderen elke avond door het huis slaat. Melden die hap. Klikken is geniepig. Dat is van dat gejammer op de buurtwachtapp dat het buurman Bas is die zijn hond altijd laat kakken in het park, maar de drollen vervolgens niet opruimt. En buurman Bas zit na tuurlijk niet in die groepsapp. Met corona bereikte het klikken een dieptepunt. Buurtbewoners die foto's maakten van ouders die op het schoolplein veel te dicht op elkaar stonden en dan stiekem naar de directie stuurden. Glu rende buren die de politie belden omdat twee deuren verderop wel drie gezinnen op bezoek waren en het mochten er maar twee zijn: o-hoh! En nu is er weer iets nieuws. In Tilburg is een fraudeteam van de gemeente als eerste in het land ge start met controles op de quaran taineplicht voor reizigers die uit een 'oranje' gebied terugkeren. Ze gaan op pad als iemand na herhaaldelijk bellen bijvoorbeeld niet opneemt of als er een tip bin nen is gekomen. De boete be draagt 339 euro. Vooropgesteld: ik vind je een enorme aso als je je niet aan de quarantaineregels houdt, want die zijn er niet om ons te pesten maar om uit deze crisis te komen. Maar deze controles gaan wel heel ver. Ik krijg er bijna een politiestaat- gevoel van: één misstap en je hebt gelijk een fraudeteam op je dak. Bemoei je gewoon lekker met je eigen zaken, klikspaan boterspaan. Klikken gaat om kleinere dingen. Klikken is geniepig BRUSSEL Na meer dan drie weken lijkt het eerste echte spoor naar de voorvluchtige Bel gische militair Jürgen Conings gevonden te zijn. In het Dilser- bos werd een zwarte rugzak, ge vuld met jachtmunitie, medicij nen en proviand gevonden. De Belgische justitie is '80 tot 90 procent zeker' dat de rugzak van Conings is. En dat is geen goed nieuws, want het lijkt erop dat hij dan ook een jachtwapen op zak zou hebben. De rechter laat nu de rugzak en de inhoud in het laboratorium onder zoeken op dna-sporen, om die laatste procenten zekerheid te krijgen. Intussen spreekt de in houd boekdelen. Er zaten heel wat spullen in de rugzak die gelinkt kunnen worden aan de voortvluch tige militair. Zo zaten er medicijnen in die ook gevonden werden in de achtergelaten auto van Jürgen Co nings. Er zouden ook verschillende legerspullen in de tas zitten. Met daarnaast een aanzienlijke hoeveel heid jachtmunitie: hagelpatronen. En dat kan erop wijzen dat de mi- litair nog zwaarder bewapend is dan eerst gedacht werd door de po litie, schrijft Het Laatste Nieuws. Vanuit de kazerne in Leopoldsburg nam Conings een kleine maand ge leden vier raketwerpers, een P90- machinegeweer, een FN 5.7-pistool en munitie mee. De vier raketwer pers en een deel van de munitie liet hij achter in zijn Audi. Rond de wa gen lagen toen kraaienpoten, binnen in de wagen had Conings een boobytrap geïnstalleerd, j Sinds 17 mei wordt met man en macht ge zocht naar de geradicali seerde militair, die er een extreemrechtse ideeën op nahoudt. Uit de afscheidsbrie ven die hij achterliet, was het dui delijk dat hij het gemunt heeft op virologen en 'het regime'. De be kende Vlaamse viroloog Marc Van Ranst leeft sindsdien ondergedo ken in een safehouse. Het Dilserbos in het Nationaal Park Hoge Kempen, niet ver van de grens met Nederland, is meerdere malen grondig doorzocht op spo ren van de voortvluchtige Belgische militair. Nu was het wel raak. De rechtszaak tegen Robert B., de 58-jarige voorganger van de sekte van de Orde der Transformanten, begint aanstaande vrijdag. De sek teleider wordt beschuldigd van seksueel misbruik van de vrouw met wie hij volgens de sekte 'een jarenlange relatie zou hebben ge had'. Emma kwam in 2004 als 10- jarig kind bij de sekte, omdat haar moeder toetrad tot de omstreden club, die toen nog in het Brabantse Hoeven zat. Volgens de aanklacht zou de jonge vrouw in haar leven 132 keer seksueel misbruikt zijn door Ro bert B., waarvan 64 keer als kind van nog geen 14 jaar. Ook zou zij in elk geval één keer tegen haar wil zijn vastgehouden door de sekte leider. Emma ontvluchtte vorig jaar de orde, die tegenwoordig in het Duitse Goch zit. De sekte kent een lange geschie denis in Nederland, waarin zaken als misbruik, intimidatie en zelfs moordaanslagen een rol spelen. Oprichter en voorganger Robert B. was al zo'n twaalf jaar uit beeld en werd 21 oktober vorig jaar ineens opgepakt, na een melding 'dat er een vrouw tegen haar wil in het klooster gevangen werd gehou den'. Die vrouw is Emma, die binnen de sekte werkte als eventmanager. Zij zou een geheime affaire heb ben gekregen met een man uit het plaatsje Goch. Het zou die man zijn die het misbruik van Emma uiteindelijk bij justitie heeft aan- gekaart en aangifte heeft gedaan. Vrijdag begint de rechtszaak die twaalf zittingsdagen gaat duren, in juni, juli en augustus. Zelf zegt 'profeet' Robert B. dat hij zich nooit heeft bezondigd aan misbruik van kinderen of ver krachting van vrouwen binnen zijn geloofsgemeenschap. Dat laat de Nederlandse voorganger van de Orde der Transformanten, die al bijna acht maanden in een Duitse cel in voorarrest zit, via zijn advo caat weten. B. erkent dat hij een re latie met Emma had. ,,Maar pas toen zij al een volwassen vrouw was", stelt zijn advocaat. „Voordat zij 18 jaar was heeft hij nooit iets met haar gehad." B. werd in oktober 2020 gearres teerd. Met groot machtsvertoon vielen honderd Duitse agenten toen midden in de nacht het voor malige klooster Graefenthal bin nen. Het fraai gelegen middel eeuwse complex, vlak over de grens met Gennep, wordt door de orde als horeca- en evenementen- bedrijf geëxploiteerd. Binnen de regels van de sekte, die polygamie toestaat, golden de profeet en de manager als man en vrouw. Emma heeft zelfs zijn naam op haar pols getatoeëerd. Er ligt in Nederland geen aangifte, noch een arrestatiebevel tegen Robert B. - Advocaat van de verdachte Binnen de orde zouden meer vrouwen rondlopen met de geta toeëerde beeltenis van B. op hun rug. De charismatische Amsterdam mer Robert B. was ooit personal trainer. Hij ontwikkelde vandaar- uit zijn eigen methoden om jezelf beter te maken. Rond 2000 richtte hij de Orde der Transformanten op, de christenorde die zich fel af zet tegen de 'schijnwereld' om hen heen. Er sloten zich protestanten bij aan, maar ook katholieken, en ongelovigen zelfs. Het waren veelal hoogopgeleide personen. Samen trokken ze een eigen we reldje op, met eigen regels. Jaloers Volgens de advocaat is de inval door de Duitse justitie geheel te wijten aan de jaloerse minnaar van Emma, uit Goch. Emma zou vol gens de orde spijt hebben gehad van de affaire en deze hebben be ëindigd om bij Robert B. te blijven. De Duitser zou daarop wraak heb ben genomen door aangifte te doen. Maar Emma keerde niet terug naar de orde in Graefenthal. Ook haar moeder, een zeer vooraan staand lid, verliet de sekte, evenals Emma's broer. Ze zijn bang voor wraak en houden zich schuil. Woordvoerder en kloosterdirec teur Camiel Engelen ziet de straf zaak 'vol vertrouwen' tegemoet. De Duitse rechter zal volgens hem inzien dat de orde en zijn voorgan ger onterecht zijn zwartgemaakt. Volgens B.'s advocaat kan de straf zaak niet eens door de Duitse rechters worden behandeld. Het is volstrekt onduidelijk hoe, waar en wanneer het misbruik zou zijn ge beurd. Fijntjes wijst hij erop dat B. niet door de Nederlandse autori teiten wordt gezocht. ,,Er ligt in Nederland geen aangifte, noch een arrestatiebevel, laat staan dat Ne derland Duitsland een uitleve ringsverzoek heeft gedaan." zaterdag 12 juni 2021 GO Klikken Klikken gaat om kleinere dingen. Sekteleider Robert B. wordt vervolgd voor het 132 keer seksueel misbruiken van één tienermeisje: de nu 26-jarige Emma. Dat blijkt uit de aan klacht van het Openbaar Ministerie in het Duitse Kleef. Henk van Gelder Caspar Naber Victor Schildkamp Kleef POU2E, M De politie deed vorig jaar een inval in het voor malige klooster Graefenthal. Hier vonden Robert B. en zijn sekte onderdak. fotos dpa, anp, peter van trijen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6