a B TSS2 O Met grote Elipsa kun je lezen én schrijven Sterke staaltjes techniek in een geestig avontuur Beter een gulle buur dan... HEBBEDINGEN 25 7 x eerste hulp bij schildersleed TECH Maak lange halen Reken op drie weken Elk jaar bijhouden doorsijpelen naar buiten.'' Moet er iets worden bijgewerkt? Plamuur het dan goed. Zie je een naadje? Kit het. Bij flinke houtrot schakel je het best een vakman in. Zelfs voor schilders is het repareren ervan een vak apart. Zet de verf zo dik mogelijk op, vult De Wijs aan, maar pas op voor zak kers en druipers. „Opzetten, verde len, doorstrijken, dat is het mantra. Maak de halen zo lang mogelijk. En besluit op tijd: nu blijf ik eraf. Klaar is klaar. Toch een druiper? Binnen een half uur kun je nog doorstrijken. Anders moet dat stukje over.'' Maak het schoonmaken-schuren- schilderen leuk, anders wordt het een crime. ,,Neem je tijd en geniet'', zegt De Wijs. Trek gerust drie weken uit voor een gemiddelde tussenwo ning. Begin met de moeilijkste kant en geef jezelf af en toe een schouder klopje.'' Ruim alles op na de klus, zo blijft de tuin veilig, ook voor de kin deren en de hond. Goed schilderwerk levert zo tien jaar plezier op. Een beetje onder houd doet de rest. Hulsen: „Borstel met regelmaat vuil, stof en zand van het houtwerk en neem de kozijnen mee als je de ramen lapt. Inspecteer kozijnen en deuren elk voorjaar op slijtage, barstjes en blaasjes. Werk bij waar nodig en je bent weer klaar voor een jaar.'' Ratched Clank Rift Apart voor PlayStation 5 €80 GO ZATERDAG 12 JUNI 2021 De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, Hardwareinfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. E-readers zijn er in allerlei soor ten en maten, en met de komst van de Kobo Elipsa is dat ook in maatje XL. Deze e-rea- der heeft namelijk het formaat van een iPad. Anders dan een tablet staat een e-reader garant voor een aangename leeservaring dankzij het dis play dat met elektronische inkt werkt. Zo lees je zowel in de volle zon als het holst van de nacht een boek zon der dat je ogen spontaan gaan tranen. Maar de Elipsa heeft nóg een trucje. Met de bijgeleverde pen kun je nu naar harten- lust in je e-book of op een pdf krassen, krab belen en (on derstrepen. De Elipsa doet tegelij kertijd dienst als klad- en notitieblok, die zelfs de apo thekershanenpoten van on dergetekende probleemloos in getypte tekst omzet. De schrijfervaring voelt meer aan alsof je op ouderwets papier pent dan de glij-sen- satie die je misschien kent van tekenen op een tablet. Kobo Elipsa €399 (inclu sief beschermhoes en pen) 1. Wat als de mist erin slaat? Wordt de verf na het drogen dof, dan is de kans groot dat het buiten te vochtig was. De verflaag droogt dan niet goed en de glans blijft uit. Schilder in het najaar dus niet te lang door. 2. Hoe ontstaan stipjes in de verf? Het is een veelvoor komend euvel en de 'beloning' voor haas tig werk. Strijk je te snel de tweede laag lak uit, dan droogt de bovenkant sneller. Oplosmiddelen in de onderste laag zoe ken een weg naar buiten: zo ontstaan gaten en stippen. 3. Hoe kan ik erbij? Een keukentrapje of stoel: niet doen. Huur liever een stei ger of zorg voor een stevige ladder. 4. Kan de föhn erop? Wil je het drogen versnellen met een föhn? Niet handig, je hebt zo meer kans op scheurtjes in het oppervlak of bobbels in het verfwerk. 5. Bestaat biologi sche buitenverf? Jazeker, er is ruime keuze in buitenverf op waterbasis, verven op basis van lijnzaadolie en andere natuurlijke opties. Buitenverf zonder terpentine kan dus. 6. Wanneer is het schilderweer? Boven de 5 en onder de 20 graden Cel sius, dat is de beste temperatuur. Kies droog weer en begin 's ochtends niet te vroeg in verband met dauw. Schilder niet in de volle zon. En: pas op met wind; te snel drogen bemoeilijkt de hechting. Plus: stof en vuil vliegen zo in je verse verflaag. 7. Maakt de kleur uit? Bedenk: donkere kleuren worden heet in de zon - tot 80 graden Celsius is geen uitzondering - en dat betekent dat de verf kan krimpen en scheuren. Aan de zuidkant zijn lichte kleuren aan te raden. Hulsen: „Gebruik bij het schilderen de hele kwast, niet alleen het topje, en strijk de verf in lange halen uit.'' Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. De PlayStation 5 lijkt alweer een eeuwigheid op de markt, maar een overtuigende nood zaak om hem aan te schaffen ontbrak, vooral vanwege het magere aanbod van exclusieve games die je alleen op de PS5 kunt spelen. Maar nu is er Rat chet Clank: Rift Apart, het laatste deel uit een platform reeks over een pluizige alien en zijn robot-partner. Als er één spel is dat demon streert wat de nieuwe hard ware in huis heeft, dan is dit het. Rennen, springen en knal- len is een festijn, in dit bonte spel dat grafisch zo imposant is dat het praktisch niet van een grote Pixar-animatiefilm is te onderscheiden. Het is een drukte van jewelste, met een overrompelende hoeveelheid details en dat alles met een rotvaart geserveerd. Los van de technische krachtpatserij is het ook een erg geestig avon tuur voor het hele gezin, en nog optioneel in de Nederlandsta lige versie te spelen ook. Wat je van ver haalt is lekker, maar wat je van dichtbij haalt kan zomaar gratis zijn. De Nextdoor-burenapp helpt daar na een update mee met de mogelijkheid om te zoeken naar spullen waar je buren afscheid van willen ne men, in ruil voor een glimlach. Of iets wat je zelf liever kwijt dan rijk bent. Zo gun je die koppelstones, caviakooi, meisjesfiets of klerenkast nog een tweede leven. Je kunt de 'Gratis vondsten' ook gewoon op internet bekijken, via nl.nextdoor.com/marketplace/finds/free. Nextdoor gratis in Appstore en Google Play

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69