Wie geduld heeft, kan best zelfde buitenboel schilderen f n 11 WW" Staat het schilderen van de buitenboel op je planning, dan is dit het beste seizoen. Maar hoe vul je gaten in het hout en welke verftechniek is het best? Schilders Ruud de Wijs en Mark Hulsen geven advies. 24 Schilderen kun je zelf Van de klussen in en om het huis staat schilderwerk hoog in het rijtje 'dat kun je best zelf'. Al vindt 37 procent van de huiseigenaren het geen leuke klus en besteedt 65 pro cent het werk liever uit aan de vak man, weet Vereniging Eigen Huis. ,,Het komt best vaak voor dat doe- het-zelfschilders halverwege toch de vakman bellen'', zegt vakschilder Mark Hulsen, nu sectormanager bij brancheorganisatie OnderhoudNL. ,,Het duurt ze te lang, ze schuurden te diep of de verf pakt niet.'' Het is geen verrassing dat Hulsen liever ziet dat iedereen de vakman inschakelt, maar zo flauw wil hij niet zijn. ,,Je künt het zelf doen, maar er komt wel wat bij kijken.'' Dof of gebarsten Elke vijf tot tien jaar een nieuwe laag is het devies. Maar doe het wel goed. Vakschilder Ruud de Wijs: ,,Als hout een kleurtje heeft en het glimt, vinden veel mensen het al mooi genoeg. Maar pas op voor schone schijn.'' Want zit het hout niet volledig strak in de lak, dan is de kans groot dat het schilderwerk de volgende zomer dof is, 'blaast' of barst. ,,Dan kun je opnieuw begin nen." Andersom geldt het ook: als je goed schildert, zit je twaalfjaar goed. Droog hout rot niet. Begin met voorbehandelen Een fout is zo gemaakt, dus sla geen stap over en begin met voor- behandelen, adviseert Hulsen. ,,Dat bepaalt het eindresultaat. Hoe vaak beginnen mensen niet met een pak schuurpapier en gaan ze hup, aan de slag? Mis! Eerst schoonmaken, anders schuur je vetresten in de ondergrond en hecht de verf niet goed.'' Veel doe-het-zelfschilders willen te snel, ervaart De Wijs. ,,Bij schilde ren denken mensen vaak aan aflak ken, maar dat is slechts 20 procent van het werk en de tijd.'' Afborstelen en afnemen Vet en verf gaan niet goed samen, net zo min als vuil en verf. „Borstel het hout zachtjes af en neem het daarna af met veel water en een ve zeldoek'', adviseert De Wijs. Gebruik géén ammoniak. ,,Dat is niet goed voor het milieu en voor je handen. Pak ook geen afwasmiddel, daarin zit vet en dat staat hechting van de verf in de weg.'' Een drupje milieu vriendelijk reinigingsmiddel, zoals St Marc, volstaat. Goed schuren gladder het hout, hoe strakker de lak en hoe minder kans op vuil en vocht dat later blijft liggen. ,,Elk hobbeltje in het verfwerk is een potentieel brandpunt. Daar krijgt de zon vat op je verflaag en zo ontstaan er bescha digingen.'' Schuren dus, met beleid. ,,Vlak en strak, niet te grof en te diep'', vult Hulsen aan. ,,Dat zorgt voor oneffenheden en daarvan krijg je de rekening later gepresenteerd.'' Van goed schuren gaan de houtvezels een beetje omhoog staan, waardoor je verf beter hecht. Glasranden en houtrot De verflaag is alleen het jasje dat hout beschermt. Kijk ook naar de houtsoort en de omgeving. Grenen gedraagt zich bijvoorbeeld anders dan merbau, legt Hulsen uit. ,,Con- troleer het hout, soms zitten er haast onzichtbare naden in. Kijk naar de glasranden en check het houtwerk aan de andere kant van het glas. Als het verfwerk daar niet goed is, bij voorbeeld door kook- en douche- dampen, dan kunnen die problemen ZATERDAG 12 JUNI 2021 GO n E Vakschilder Ruud de Wijs aan het werk. ,,Bij schilderen denken mensen vaak alleen aan aflakken, maar dat is slechts 20 procent van het werk.'' fotos erik van t woud Opzetten, verdelen, doorstrijken RENSKE SCHRIEMER Schuren is hét geheim van goed schilderwerk, stelt De Wijs. Hoe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 68