Vergeet ridderspoor, kies voor vingerhoedskruid EIGEN TUIN EERST 23 Bereid je goed op de autorit voor Zoek vast naar uitjes en schrijfje in voor campingactiviteiten ROMKE VAN DE KAA Jezelf vermaken, hoe doe je dat? Volgens Judith helpt het om thuis alvast wat activiteiten uit te zoeken. En? Zijn de riddersporen ook dit jaar door de slakken opgegeten? Dan heb ik dit advies: probeer het eens zonder. Tuinieren hoort een genoegen te zijn en geen eindeloze oorlog tegen ongedierte. Ik weet het: zo'n duidelijk verticaal silhouet als van een ridderspoor is prachtig - en essentieel voor een verantwoorde border - maar dat verticale effect kun je ook met andere planten bereiken. Met campanula's bijvoorbeeld, of met vingerhoedskruid. Het valt me op dat vingerhoedskruid steeds vaker in bloei te koop is bij bloemenwin kels en tuincentra. De plant staat dan in een grote pot en kost een klein vermogen. Nu zie je die truc vaker: zet een kleine plant in een grote pot, geef flink mest en verkoop diezelfde plant vier weken later voor het dubbele. En ja, een grote plant hoort duurder te zijn dan een kleine, maar tweemaal zo veel is overdreven. Vingerhoedskruid is een prachtige plant en voor de kweker een einde loze bron van inkomsten. Deze plant, die je in volle bloei koopt, is namelijk tweejarig en gaat na de bloei dood, waarna de klant weer een nieuwe moet kopen. Niks tegen het verkopen van twee jarige planten - je kunt de aankoop zien als die van een bloeiend zakje zaad - maar het is wel zo eerlijk om dat er dan duidelijk bij te zeggen of te vermelden op het etiket. En daar ont breekt het nogal eens aan. open en strooit het zaad dun uit op een kaal gemaakt stukje grond in de tuin. Of op een rijtje in de moestuin, als je die hebt. Balkonbezitters kun nen het best in een bloempot zaaien en ook hier geldt: zaai dun, want elk zaadje kiemt. Weet wel: vingerhoedskruid is een lichtkiemer. Dat betekent dat het zaad niet kan ontkiemen als je het begraaft onder een laagje grond. Het blijft dan sluimeren totdat het door een verstoring van de grond - schof felen, wieden of iets dergelijks - aan de oppervlakte belandt. Soms is dat een week later, soms pas na twintig jaar. Het zaad van vingerhoedskruid strooi je dus uit op de oppervlakte van de border of bloem pot en verder doe jeniks. Na een paar weken ver schijnen de kiem- plantjes. En hoe dun je ook gezaaid hebt, dat zijn er altijd te veel. potjes, of dun de zaailingen uit als ze in de tuin staan, en geef het overschot weg. In het najaar zijn het al flinke planten en vol gend jaar zullen ze bloeien. Oogst het zaad als het rijp is, dat is het moment waarop de zaaddozen bruin zijn. Je peutert zo'n zaaddoos Wees niet bang voor de winter, vinger hoedskruid is keiwinterhard. Koop dus vooral vin gerhoedskruid in bloei en bewaar het zaad, zodat je niet elk jaar nieuwe planten hoeft te kopen. Want niets is gemakkelijker dan het opkweken van je eigen planten. GO ZATERDAG 12 JUNI 2021 Als er straks weer naar het bui tenland gereisd kan worden, stapt Judith in de auto naar Oos tenrijk. Eerder reisde ze al alleen naar onder meer Frankrijk, Italië en Zwitserland. Zo'n lange autorit in je eentje kan prima, vindt zij. ,,Je moet wel streng zijn tegen je zelf en écht stoppen.'' Altijd bekijkt ze van tevoren haar route, óók op de kaart. ,,Zo weet ik langs welke plaatsen ik rijd, want er is niemand die met me meekijkt.'' Ook zorgt ze ervoor dat ze op haar bijrijdersstoel een flesje water, wat te eten, een rou tekaart en haar portemonnee heeft liggen. Want even iets van achteren pakken, dat kan niet. ,,Als ik lees over steden waar ik naar toe kan of wandelingen die ik kan doen, word ik enthousiast'', vertelt ze. Rob gaat naar het toeristenbureau als hij alleen op pad gaat. ,,Ik stel geen programma op, maar zo weet ik wel wat de mogelijkheden zijn. Dan hoef ik alleen nog met mezelf te overleggen waar ik die dag zin in heb. Dat zijn goede dialogen hoor, in m'n eentje!'' Op campings kun je vaak deelnemen aan georganiseerde activiteiten voor volwassenen, zoals een wandeling met een boswachter en een cursus. Ook zijn er soms groepsactiviteiten in de buurt waaraan je kunt deelnemen. Ook 's avonds vermaken Judith en Rob zich prima. Judith gaat weleens naar een terras. ,,Niet omdat ik dan per se mensen wil leren kennen, maar gewoon omdat het leuk is. Heel veel dingen zijn ook leuk als je ze alleen doet'', vindt zij. Ook voor de tent kan Judith genieten van het alleen kamperen. ,,Dan zie ik ouders druk bezig met het op bed leg gen van hun kinderen en zit ik al heer lijk met een wijntje voor de tent.'' V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Zet ze in aparte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67