nieuw supercontinent Wat zegt de wetenschap y Nut van een operatie zit soms alleen tussen de oren Eureka! Nieuwslezer slaat plank mis Artsen opereerden onbewust vrouwen die een betere prognose hadden 19 mee we heel gericht kunnen zoe ken. Er zijn zo veel dingen in ge bergtes waarvan je niet weet of ze belangrijk zijn.'' De geoloog zou zijn 'recept' wil len uittesten in bijvoorbeeld Af ghanistan. ,,Daar zit de bo dem vol met grondstoffen. Maar ook oudere gebergtes als de Appalachen en die van Centraal-Europa staan hoog op mijn lijst.'' Van Hinsber- gen zou graag samenwerken met Chinese collega's. ,,Mijn onderzoek werd snel opge pikt in China. In Mongolië zit een van de allermoeilijkste 'subductiegebergtes' ter we reld. Die staan stijf van de ertsen'', aldus de geoloog. Mijnbouwers staan nog niet te dringen op de stoep. ,,Ik heb laatst met een Cana dese mijnmaatschappij gesproken en ik moet nog wel een paar stap pen maken. Mijnbouwers werken op een schaal van een paar vier kante kilometer. Daardoor kan ik hen nog niet gericht helpen. Ik zal daarvoor mijn kennis en 'receptre- gels' over magma en magmastro- men moeten uitbouwen, mijn on derzoek fijnmaziger moeten ma ken. Ik werk daarvoor nu samen met geochemische vulkanologen en seismologen.'' Daarbij lonkt het veldonderzoek. ,,Dat doen we al een jaar niet, door de coronacrisis. Ik wil dolgraag weer de bergen in.'' Een operatie is niet altijd de oplossing voor een patiënt. Waarom kan een dokter iemand soms beter niet behandelen? LUWE GROOT De druk op de zorg was al hoog en is door de coronapandemie alleen maar groter geworden. Sjoerd Repping, hoogleraar Zinnige Zorg (Amsterdam UMC), legt uit hoe wordt bepaald welke behandeling écht toegevoegde waarde heeft. Wie een paar jaar terug ontsto ken keelamandelen had, had een grote kans dat ze operatief werden verwijderd. Vandaag de dag wordt iemand met dezelfde klacht waar schijnlijk naar huis gestuurd met pijnstillers. Waarom? ,,Uit onder zoek weten we nu dat opereren pas nut heeft als er vier of meer keer in het jaar sprake is van een keelontsteking. In de meeste ge vallen gaat het namelijk vanzelf weer over'', zegt Repping. Volgens de hoogleraar is het van groot belang dat we de genees kunde meer gaan baseren op we tenschappelijk onderzoek. Dat is best een verandering, als je be denkt dat de dokter vroeger vooral iemand was die handelde op ge voel en ervaring. Hoe doe je nou goed onderzoek naar welke behandeling het beste werkt? Dat is nog niet zo eenvou dig, legt Repping uit. ,,Een goed voorbeeld van hoe het mis kan gaan, is een onderzoek naar de be handeling van uitgezaaide borst kanker. Voorheen kregen vrouwen met deze diagnose alleen medicij nen en bestraling, maar er ont stond een omslag: steeds meer pa tiënten gingen ook onder het mes voor een borstamputatie, omdat dat goed leek te werken. Achteraf bleek dat er bij vrouwen die ge- opereerd waren, 40 procent min der sterfte was dan bij vrouwen die niet geopereerd waren. Maar hierbij werd iets belangrijks over het hoofd gezien: ,,Toen men ging terugkijken in de database, bleek dat artsen onbewust vrouwen opereerden die een goede conditie en een betere prognose hadden. Het effect kwam dus niet door de operatie, maar doordat deze pa tiënten daarvoor al gezonder wa ren", vertelt Repping. Dit feno meen heet selectiebias. Dit is te voorkomen door patiënten in een onderzoek door middel van loting in een van de twee groepen te plaatsen. Als er dan een verschil is, komt het écht door de behande ling. Een andere valkuil is informa- tiebias: proefpersonen die mee doen aan een onderzoek verwach ten vaak dat een bepaalde behan deling helpt. Een voorbeeld: bij een gescheurde meniscus denken patiënten vaak dat opereren dé op lossing is. De groep die geopereerd wordt, voelt zich daardoor gemid deld gezien beter dan de groep die niet geopereerd wordt. Om dit te voorkomen werd in een onderzoek de helft van de pa tiënten behandeld met een nep- operatie: wel een sneetje, maar de meniscus wordt verder met rust gelaten. De patiënten zelf mogen niet weten in welke groep ze zit ten. Pas dan kun je bepalen of ope reren dus echt zinnig is. Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Marc Swerts (54), hoogleraar gespecialiseerd in non-verbale communicatie aan de Tilburg University. „Dagelijks zit ik in de auto van mijn woonplaats Grote Brogel in België naar de campus van de Tilburg University. Elke dag luister ik naar de zelfde radioprogramma's en hoor ik ook op het hele uur het nieuws voorgele zen door dezelfde me vrouw. Het was ergens in 2009 toen ik doorkreeg dat ze heel consequent klemtonen verkeerd ge bruikte. Ze benadrukte heel vaak de foute woor den, wat soms heel ver keerde suggesties kan wekken. Het maakt namelijk nogal wat uit of je in een zinne tje als 'ik voel me serieus genomen' het accent op het laatste of voorlaatste woord legt. Waar ligt het nou aan dat de ene spreker heel goed bekt en de an der totaal de plank mis slaat? vroeg ik me af. Ik wilde hier verder on derzoek naar doen. Ik ben me gaan verdiepen in de bijdrage van prosodie - bijvoorbeeld intonatie, spraakmelodie, ritme, pauzering - in combinatie met non-verbale signalen, zoals handgebaren en ge zichtsexpressies. En of je wetenschappelijk kunt vaststellen wat de meer waarde is van dit soort signalen. Dit heeft onder meer geleid tot publica ties in The Journal of the Acoustical Society of Ame rica en The Journal of Pho netics. Uiteindelijk zijn we tot inzichten gekomen die heel toepasbaar zijn. Dankzij ons onderzoek optimaliseren we compu ter-gegenereerde spraak van avatars. Ook zijn onze bevindingen van belang voor trainingspro gramma's, zoals bij het leren van een tweede taal. Ik krijg weleens de vraag of ik een gouden tip heb voor spreken in het open baar. Lees nooit voor, zeg ik dan. Bereid het goed voor, maar spreek spon taan. Het is leuker om naar een aarzelpauze te luisteren dan naar iemand die monotoon iets afra telt.'' -Jim Jansen GO ZATERDAG 12 JUNI 2021 In de toekomst botst het Somalisch continent op India door de beweging van de tektonische platen Continenten en ondieptes in oceanen -Deel dat nu onder water ligt INDIA SÖMALISCH CONTINENT MAURI tektonische platen MADAGASKAR I I Gebergte uit delen van India en Mauritia Gebergte uit delen van de oceaanbodem Nieuwe oceaanbodem INDIA Somalayagebergte SOMALISCH CONTINENT GASKAR Het overgrote deel van de natuurwetenschappen is niet spectaculair, maar kan wel veel verklaren, betoogt Van Hinsbergen. Universiteit van Nederland N Kijk op de site bij J /wetenschap Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWStiGIltiSt en met Universiteit van Nederland iderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63