Geoloog ontwikkelt 'recept' voor 18 Hoogleraar Douwe J.J. van Hinsbergen brengt bergen tot leven. Aan de hand van modellen reconstrueert hij hun verleden, zoekt hij naar hun rijkdom aan grondstoffen en voorspelt hij hun toekomst. Ooit van het Somalayagebergte gehoord? 'Wij wonen hier op een verloren continent, Avalonia' T 'J omalië vastgeklemd aan India? Madagaskar ver groeid met Zuid-Oost- Azië? Zijn we de weg kwijt? ,,Nee, helemaal niet'', zegt geoloog Douwe J.J. van Hins bergen (44). ,,,Alleen moeten we 200 miljoen jaar wachten voor het zo ver is.'' Tegen die tijd botsen So malië, Madagaskar en India op el kaar en ontstaat er een superconti nent met een nieuwe bergketen, het Somalayagebergte. Deze voorspelling is een uit vloeisel van het 'recept' voor ge bergtevorming dat hoogleraar Van Hinsbergen, verbonden aan de Universiteit Utrecht, heeft ont wikkeld aan de hand van het werk van zijn groep aan gebergten over de hele wereld. Hij is daarmee de eerste ter wereld. Hij sleutelt nog flink aan zijn 'recept', maar het heeft al een spin-off. Het is een opmaat naar fundamentele stu dies: naar het ontstaan van ertsen, naar aardbevingen en veranderin gen in het klimaat. „Waarom ik aan dit project ben begonnen? Omdat vaak de vraag werd gesteld of ik ook de toekomst kon voorspellen. Ik dacht: ja, dat kan ik wel, maar waarom zou ik, want dan moet ik honderden mil joenen jaren wachten tot ik weet of ik gelijk heb. Maar ik begon me te realiseren dat het leuk zou zijn en ergernis zou wegnemen. In de natuurwetenschappen zoeken we altijd naar uitzonderingen, naar het meest spectaculaire, het oud ste of het grootste. Maar 99 pro cent is niet bijzonder en dat deel is juist het belangrijkst. Daar kunnen we het meeste mee verklaren en daar besteden we relatief gezien weinig aandacht aan. Dat doe ik nu juist wel met dit project.'' De geboorte beleven van een nieuw Somalayagebergte, dat moet een fascinerend gevoel geven. Hij deed dit niet alleen: „Ik heb de regels voor de modellen opge steld en mijn afstudeerstu- dent Thomas Schouten bouwde daarmee gebergtes van de toekomst'', zegt de on derzoeker van tektoniek, de bewegingen en spanningen in de aardkorst. Het aardoppervlak is altijd in beweging, de ligging van de continenten is een momentop name in het aardse bestaan. Plakjes Van Hinsbergen heeft vooral on derzoek gedaan naar grote geberg tes, de Alpen, de Himalaya. ,,Die gebergtes zijn afgeschraapte plak jes van grote aardplaten die over elkaar zijn geschoven. De plakjes stapelen zich op en groeien uit een gebergte. Op basis van die kennis hebben we altijd kaarten gemaakt van hoe de aarde er in het verleden uitzag. Dergelijke reconstructies laten zien dat van het aardopper vlak van 150 miljoen jaar geleden, in de hoogtijdagen van de dino sauriërs, 70 procent niet meer be staat. Dat hebben we verzonnen aan de hand van 1 procent van de informatie die in de gebergtes zit. Daardoor zien we veel over het hoofd. Dat wil ik nu doorbreken door ook vooruit te kijken, bij voorbeeld naar de ontwikkelingen rond de Indische Oceaan.'' Door reconstructies van geberg ten, die vooral ontstaan langs zo geheten subductiezones, waarin de ene plaat onder de andere de aardmantel in duikt, spoorde Van Hinsbergen ook verloren conti nenten op. ,,Wij Nederlanders wo nen zelf op zo'n verloren conti nent, Avalonia genaamd, met een stukje Canada, Engeland, Dene marken en Duitsland'', legt de geoloog uit. ,,Als we nu naar Win terswijk gaan, dan vinden we er stenen die ons vertellen dat daar ooit een woestijn lag naast een tro pische zee. Moeten we daaruit de conclusie trekken dat het klimaat in Nederland ooit veel warmer en tropisch was? Nee, Winterswijk lag ooit ter hoogte van de Rode Zee en dus kun je niet zomaar zeg gen dat de aarde toen veel warmer was. Je moet goed weten hoe de wereld in elkaar zat om te kunnen snappen wat er nu met klimaat ge- beurt.'' Het is Van Hinsbergens onderzoek in een notendop: met het verleden begrijp je het heden en omgekeerd, en met die kennis kijk je vooruit, waag je je aan voor spellingen. Kobalt Er is niet alleen belangstelling vanuit de klimatologie voor het onderzoek van de wetenschapper uit Utrecht. Er is ook praktisch nut. Van Hinsbergens 'recept' moet leiden tot betrouwbare voor spellingen over welke grondstof fen waar te vinden zijn. ,,De mijnbouw doet veel onder zoek naar grondstoffen omdat we op de wereld alles elektrisch wil len maken en daar veel specifieke grondstoffen voor nodig hebben. Gewone grondstoffen als koper, zeldzame grondstoffen als kobalt. Nu levert 1 procent van die zoek tochten erts op. Als we daar 2 procent van kunnen maken, dan zijn er al miljarden mee gemoeid. We proberen nu ertsen op te spo ren die zijn gevormd rondom stro men magma, vloeibaar gesteente, uit vulkanen en in gebergten. Die magmastromen zetten vloeistof fen in gang en daaruit ontstaan ertsen. Dus nu moeten we die magma's aan ons recept voor ge bergtevorming toevoegen. Maar zover zijn we nog niet. Het duurt nog wel even voordat we een sys teem hebben ontwikkeld waar- ZATERDAG 12 JUNI 2021 GO A A a bezig met nieuwe bergketen «r THIJS LINGER MARK REIJNTJENS BRON: PROF, VAN HINSBERGEN BAS SCHOUTEN HANS VAN ZON Over 200 miljoen jaar ontstaat een nieuw superconti nent met een nieuwe bergketen, voorspelt Douwe van Hinsbergen (onder). foto universi teit UTRECHT Artistieke impressie van de Somalaya

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62